Strona głównaPacjentProfilaktyka ponad resortami. Trzy ministerstwa podpisały porozumienie

Profilaktyka ponad resortami. Trzy ministerstwa podpisały porozumienie

Aktualizacja 26-05-2026 15:48

Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury podpisały porozumienie dotyczące współpracy na rzecz promocji profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Podczas konferencji prasowej przedstawiciele rządu przekonywali, że poprawa zgłaszalności na badania profilaktyczne wymaga działań wykraczających poza sam system ochrony zdrowia. W projekt mają zostać zaangażowane m.in. spółki Skarbu Państwa, transport publiczny oraz instytucje podległe poszczególnym resortom.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Jakie ministerstwa podpisały porozumienie dotyczące promocji profilaktyki zdrowotnej.
  • Jakie dane dotyczące zgłaszalności na badania profilaktyczne przedstawiła ministra zdrowia.
  • Jaką rolę w promocji profilaktyki mają odegrać spółki Skarbu Państwa oraz transport publiczny.
  • Jakie narzędzia cyfrowe mają wspierać zwiększenie udziału Polaków w badaniach profilaktycznych.

Ministra zdrowia: profilaktyka to nadal słaby punkt systemu

Jako pierwsza głos zabrała ministra zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda, która mówiła o potrzebie wspólnego działania różnych resortów na rzecz zdrowia publicznego.

– Zdrowie Polaków dzisiaj staje się nie tylko sprawą resortu zdrowia, ale nas wszystkich. Myślę, że warto działać w kierunku profilaktyki. Mamy już tutaj osiągnięcia, ale ciągle jest to za mało – 33% profilaktyka raka piersi, 12% raka szyjki macicy, 15% rak jelita grubego – powiedziała.

Ministra wskazywała, że jednym z największych wyzwań pozostaje zwiększenie udziału Polaków w badaniach profilaktycznych. Jak zaznaczyła, resort zdrowia chce zbliżyć wyniki zgłaszalności do średniej europejskiej. Wśród narzędzi, które mają ułatwiać dostęp do profilaktyki, wymieniła centralną e-rejestrację oraz Internetowe Konto Pacjenta.

Sobierańska-Grenda podkreślała również, że inicjatywa ma charakter ponadresortowy i jest pierwszym takim porozumieniem między ministerstwami dotyczącym promocji profilaktyki zdrowotnej.

Profilaktyka na szeroką skalę. Rząd i spółki Skarbu Państwa chcą dotrzeć do milionów Polaków
ZOBACZ KONIECZNIE Profilaktyka na szeroką skalę. Rząd i spółki Skarbu Państwa chcą dotrzeć do milionów Polaków

MAP chce wykorzystać potencjał spółek Skarbu Państwa

Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun przekonywał, że profilaktyka powinna być traktowana jako inwestycja w zdrowie społeczeństwa.

– To jest bardzo ważny moment, bo nie ma lepszej inwestycji w zdrowie Polaków, jak profilaktyka. Jak spotkaliśmy się pierwszy raz, żeby o tym rozmawiać, to nie miałem żadnych wątpliwości, że Ministerstwo Aktywów Państwowych z całym swoim zasobem powinno wziąć udział w tym przedsięwzięciu – mówił.

Szef MAP zaznaczył, że działania resortu mają być powiązane z aktywnością spółek Skarbu Państwa, które mogą docierać do milionów obywateli. W tym kontekście wymienił m.in. Orlen, PZU oraz PZU Zdrowie.

Balczun deklarował, że państwowe spółki mają angażować się w kampanie informacyjne i działania promujące profilaktykę zdrowotną.

Sukces polskich naukowców z NIO. Test HPV HR skuteczniejszy niż cytologia w profilaktyce raka szyjki macicy
ZOBACZ KONIECZNIE Sukces polskich naukowców z NIO. Test HPV HR skuteczniejszy niż cytologia w profilaktyce raka szyjki macicy

Minister infrastruktury o potencjale kolei i kampanii społecznych

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zwracał uwagę na potrzebę lepszej synchronizacji działań między resortami. Jak przypomniał, instytucje związane z infrastrukturą i transportem już wcześniej angażowały się w akcje zdrowotne i społeczne.

Minister wskazywał m.in. na kampanie realizowane przez polską kolej oraz działania drogowców związane z akcjami krwiodawstwa. Dodał również, że administracja publiczna nie powinna funkcjonować w „silosach”, a jego resort z dużą otwartością przyjął propozycję współpracy przy projekcie dotyczącym profilaktyki.

Wicemarszałkini Sejmu apeluje o współpracę wszystkich resortów

Podczas konferencji głos zabrała także wicemarszałkini Sejmu RP Monika Wielichowska. Mówiła o potrzebie zaangażowania różnych części administracji publicznej w działania dotyczące edukacji zdrowotnej i profilaktyki.

Jak poinformowała, skierowała pisma do wszystkich ministerstw z propozycją współpracy w tym obszarze. Według Wielichowskiej wspólne działania różnych instytucji mogą zwiększyć skuteczność kampanii profilaktycznych.

– Profilaktyka naprawdę ratuje życie – powiedziała na zakończenie swojego wystąpienia.

Po zakończeniu wystąpień przedstawiciele resortów podpisali porozumienie dotyczące współpracy na rzecz promocji profilaktyki i edukacji zdrowotnej.

Bezpłatna profilaktyka bez zmian. MZ potwierdza finansowanie badań w 2026 roku
ZOBACZ KONIECZNIE Bezpłatna profilaktyka bez zmian. MZ potwierdza finansowanie badań w 2026 roku

Główne wnioski

  1. Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Aktywów Państwowych oraz Ministerstwo Infrastruktury podpisały porozumienie dotyczące współpracy na rzecz promocji profilaktyki i edukacji zdrowotnej.
  2. Ministra zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda poinformowała, że zgłaszalność do programów profilaktycznych nadal pozostaje niska i wynosi obecnie 33% dla raka piersi, 12% dla raka szyjki macicy oraz 15% dla raka jelita grubego.
  3. Ministerstwo Aktywów Państwowych chce wykorzystać potencjał spółek Skarbu Państwa, takich jak Orlen, PZU oraz PZU Zdrowie, do prowadzenia działań edukacyjnych i kampanii profilaktycznych.
  4. W działania promujące profilaktykę mają zostać zaangażowane również instytucje związane z transportem i infrastrukturą, w tym polska kolej oraz inicjatywy społeczne realizowane przez drogowców.

Źródło:

  • MZ

Śledź najważniejsze informacje medyczne.
Zaobserwuj nas na Google News!

ikona Google News
Agnieszka Fodrowska
Agnieszka Fodrowska
Redaktorka i specjalistka marketingu internetowego z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla sektora ochrony zdrowia. Specjalizuje się w tematach związanych z innowacjami i cyfryzacją medycyny oraz farmacji - od AI po robotykę chirurgiczną. Prywatnie miłośniczka podróży, dobrej muzyki i psów.

Najważniejsze dziś

Najczęściej czytane

Kluczowe tematy

Newsletter medyczny

Najważniejsze wiadomości medyczne w Twojej skrzynce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej wiadomości