Zaawansowany rak wątroby był dotychczas uznawany za chorobę nieuleczalną. Najnowsze badania zespołu z Uniwersytetu w Hongkongu pokazują jednak, że dzięki innowacyjnemu podejściu – łączącemu terapię lokoregionalną z immunoterapią (LRT-IO) – niemal połowa pacjentów może uzyskać całkowitą, długotrwałą remisję choroby. To największe i pierwsze tego typu badanie długoterminowe, które otwiera nowe możliwości dla pacjentów z nieoperacyjnym rakiem wątroby.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jakie są długoterminowe wyniki leczenia zaawansowanego raka wątroby metodą LRT-IO.
- Na czym polega skojarzone leczenie SBRT, TACE i immunoterapią.
- Jaki procent pacjentów uzyskał całkowitą odpowiedź i przeżycie 3-letnie.
LRT-IO – przełomowa kombinacja trzech metod
Strategia LRT-IO łączy trzy elementy leczenia: stereotaktyczną radioterapię wiązką (SBRT), opcjonalną chemioembolizację przez tętnicę (TACE) oraz immunoterapię (IO). Terapia została opracowana przez interdyscyplinarny zespół badaczy z Hongkongu jako metoda konwersji zaawansowanego, nieoperacyjnego raka wątroby do stadium umożliwiającego leczenie radykalne.
Badanie na 63 pacjentach: 46% z całkowitą odpowiedzią
W latach 2018–2022 metoda LRT-IO została zastosowana u 63 pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem wątroby. Średnia wielkość guza wynosiła 10 cm. Po niemal trzech latach obserwacji, u 29 pacjentów (czyli 46%) stwierdzono całkowitą odpowiedź, potwierdzoną badaniami obrazowymi. Co ważne, dwie trzecie z tej grupy nie miało nawrotu choroby w momencie zamknięcia analizy w czerwcu 2023 r.
76% przeżyć 3-letnich u pacjentów z całkowitą odpowiedzią
Dane są szczególnie obiecujące – 3-letni wskaźnik przeżycia wśród pacjentów z całkowitą odpowiedzią wyniósł 76%, w porównaniu do 28% wśród osób, które nie osiągnęły takiej odpowiedzi. Wyniki te są porównywalne do wyników pacjentów po operacjach radykalnych. Oznacza to, że LRT-IO może być alternatywą dla chirurgii w niektórych przypadkach.
Obserwuj i czekaj – nowa ścieżka terapeutyczna
Około ⅓ pacjentów doświadczyła nawrotu raka, jednak aż 60% z nich zakwalifikowano do operacji radykalnej jako kolejnego etapu leczenia. Co istotne, dla pacjentów z całkowitą odpowiedzią możliwa okazała się strategia „obserwuj i czekaj„, co do tej pory nie było udokumentowane w przypadku tak zaawansowanego nowotworu.
Skuteczność potwierdzona w największym badaniu długoterminowym
To największe badanie dotyczące długoterminowego stosowania LRT-IO i pierwsze, które dokumentuje skuteczność strategii u pacjentów z zaawansowanym rakiem wątroby. Zespół naukowców wskazuje, że ich podejście może być potencjalnie lecznicze, nawet bez operacji.
Wyniki badania znalazły już odzwierciedlenie w praktyce – podobna strategia pod nazwą START-FIT została w 2024 r. włączona do krajowych wytycznych leczenia raka wątroby w Chinach. Autorzy badań spodziewają się, że LRT-IO zostanie ujęte także w kolejnych edycjach wytycznych międzynarodowych.
Badanie zostało niedawno opublikowane w JAMA Oncology.
Główne wnioski
- 46% pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem wątroby osiągnęło całkowitą odpowiedź po zastosowaniu terapii LRT-IO.
- 3-letnie przeżycie u pacjentów z całkowitą odpowiedzią wyniosło 76%, w porównaniu do 28% w grupie bez takiej odpowiedzi.
- Strategia „obserwuj i czekaj” po leczeniu LRT-IO okazała się skuteczną ścieżką terapeutyczną dla części pacjentów, zwłaszcza tych, którzy nie kwalifikowali się do operacji.
- Badanie jest największym dotąd opracowaniem dotyczącym skuteczności LRT-IO u pacjentów z zaawansowanym HCC i potwierdza możliwość leczenia bez konieczności operacji radykalnej.
Źródło:
- University of Hong Kong