Strona głównaLeczenieBiałystok: Lekarze z UDSK usunęli gigantycznego guza z klatki piersiowej 4-letniego dziecka

Białystok: Lekarze z UDSK usunęli gigantycznego guza z klatki piersiowej 4-letniego dziecka

Aktualizacja 21-05-2025 08:58

Udostępnij

Czteroletni chłopiec trafił do szpitala z pozoru z typową infekcją dróg oddechowych. Rutynowe RTG ujawniło jednak dramatyczny obraz – ogromny guz uciskający narządy wewnętrzne. Dzięki błyskawicznej diagnozie i współpracy zespołu chirurgów z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz torakochirurga z USK, przeprowadzono skomplikowaną operację, która zakończyła się pełnym sukcesem.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Jak rutynowe badanie RTG doprowadziło do wykrycia guza zagrażającego życiu dziecka
  • Na czym polegała skomplikowana operacja w UDSK w Białymstoku i kto ją przeprowadził
  • Czym jest ganglioneuroma i dlaczego wymagała pilnej interwencji chirurgicznej
  • Jak szybko czteroletni pacjent wrócił do zdrowia po trudnym zabiegu.

Z pozoru zwykła infekcja. W tle – olbrzymi guz

Czteroletni chłopiec trafił do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) w Białymstoku z objawami typowymi dla infekcji dróg oddechowych – kaszlem, dusznością i podejrzeniem zapalenia płuc. Wstępne symptomy nie wskazywały na poważne zagrożenie. Przełom przyniosło jednak rutynowe badanie RTG.

Obraz rentgenowski ujawnił obecność masywnego guza w klatce piersiowej dziecka – zmiany o wymiarach aż 9 na 5 centymetrów, zajmującej niemal ¾ jednej strony klatki piersiowej. Nowotwór uciskał płuco, ograniczał jego objętość i zagrażał funkcjonowaniu innych narządów wewnętrznych, w tym układu krążenia.

Guz o wymiarach 9 na 5 centymetrów, obejmujący niemal ¾ jednej strony klatki piersiowej. Fot. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Guz owinięty wokół kręgosłupa usunięty przez oko – medyczny przełom w UMMC
ZOBACZ KONIECZNIE Guz owinięty wokół kręgosłupa usunięty przez oko – medyczny przełom w UMMC

Trudna diagnoza i wyzwanie operacyjne

Po konsultacji z Kliniką Pediatrii, Onkologii i Hematologii UDSK zapadła decyzja o pilnej operacji. Zabieg nie mógł się jednak odbyć natychmiast – pierwszy wyznaczony termin uniemożliwiła infekcja, która mogłaby poważnie zwiększyć ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Kiedy stan dziecka ustabilizował się, w czwartek 15 maja 2025 r. zespół przystąpił do zabiegu. Operację przeprowadzili prof. Adam Hermanowicz i dr hab. Marta Komarowska – doświadczeni chirurdzy dziecięcy z UDSK – we współpracy z dr. Borysem Miśkiewiczem, torakochirurgiem z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego operującym na co dzień dorosłych pacjentów.

Ten guz miał bezpośredni kontakt z dużymi naczyniami krwionośnymi i przeponą, co rodziło wiele zagrożeń. Dlatego poprosiliśmy o wsparcie dr. Miśkiewicza, który ma ogromne doświadczenie w chirurgii klatki piersiowej dorosłych, wykonuje podobne operacje codziennie. To była praca zespołowa – i właśnie dlatego się udało. Ta operacja pokazała nam ponownie, jak kluczowa jest międzyzespołowa współpraca, wzajemne wsparcie” – podkreślił prof. Adam Hermanowicz.

Leczenie guzów bez skalpela? CLB w Lyonie wdraża nową metodę
ZOBACZ KONIECZNIE Leczenie guzów bez skalpela? CLB w Lyonie wdraża nową metodę

Skuteczna operacja i imponująca rekonwalescencja

Z uwagi na umiejscowienie guza – tuż przy przeponie i dużych naczyniach żylnych, w tym spłaszczonej żyle głównej górnej – każdy ruch skalpela mógł nieść ryzyko krwawienia lub poważnych powikłań.

Choć zespół operacyjny przygotowywał się na długi i skomplikowany przebieg zabiegu, operacja zakończyła się po około dwóch godzinach i – co najważniejsze – bez powikłań.

Nie badała się 10 lat. Lekarze z Jasła usunęli 14-kilogramowy guz
ZOBACZ KONIECZNIE Nie badała się 10 lat. Lekarze z Jasła usunęli 14-kilogramowy guz

Diagnoza: rzadki, łagodny nowotwór

Materiał z guza został natychmiast przesłany do analizy histopatologicznej. Wyniki wykazały, że była to zmiana łagodna – ganglioneuroma, nowotwór wywodzący się z układu nerwowego współczulnego. Choć tego typu guzy występują rzadko, nie należą do zmian złośliwych. Dla pełnego potwierdzenia diagnozy próbkę przesłano dodatkowo do ośrodka referencyjnego w Warszawie.

W Wielkiej Brytanii opracowano prototyp maszyny do wykrywania guzów u kobiet o “gęstych“ piersiach
ZOBACZ KONIECZNIE W Wielkiej Brytanii opracowano prototyp maszyny do wykrywania guzów u kobiet o “gęstych“ piersiach

Dziecko już w domu

Jeszcze bardziej zaskoczył przebieg rekonwalescencji. Zaledwie cztery dni po operacji – w poniedziałek 19 maja – chłopiec chodził o własnych siłach i biegał po szpitalnym korytarzu. Lekarze podjęli decyzję o wypisie do domu. Szybki powrót do zdrowia potwierdza, że zespół chirurgiczny przeprowadził zabieg w sposób bezpieczny, minimalnie obciążający młody organizm.

Główne wnioski

  1. U czteroletniego chłopca wykryto przypadkowo guza o wymiarach 9 × 5 cm, który zajmował niemal ¾ jednej strony klatki piersiowej.
  2. Operacja została przeprowadzona 15 maja 2025 r. przez zespół UDSK we współpracy z torakochirurgiem dr. Borysem Miśkiewiczem z USK w Białymstoku.
  3. Guz został zidentyfikowany jako ganglioneuroma – rzadki, łagodny nowotwór układu nerwowego współczulnego. Materiał wysłano do dalszej weryfikacji do Warszawy.
  4. Rekonwalescencja dziecka przebiegła błyskawicznie – już cztery dni po operacji chłopiec samodzielnie chodził i został wypisany do domu.

Źródło:

  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności