Strona głównaBadaniaW Wielkiej Brytanii opracowano prototyp maszyny do wykrywania guzów u kobiet o...

W Wielkiej Brytanii opracowano prototyp maszyny do wykrywania guzów u kobiet o “gęstych“ piersiach

Aktualizacja 19-05-2025 11:57

Udostępnij

Nowatorska technologia opracowana przez naukowców z University College London (UCL), Newcastle University oraz szpitali w Newcastle – we współpracy z firmą Kromek – może zrewolucjonizować wykrywanie raka piersi u kobiet z tzw. gęstą tkanką piersiową. Prototyp nowej maszyny do molekularnego obrazowania piersi (MBI) ma zapewnić większą precyzję diagnostyczną, skrócić czas skanowania i zredukować ekspozycję pacjentek na promieniowanie.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Jakie są ograniczenia tradycyjnej mammografii w przypadku gęstej tkanki piersi.
  • Na czym polega innowacja nowej technologii MBI opracowanej przez UCL, Newcastle i Kromek.
  • Dlaczego nowy prototyp może zrewolucjonizować diagnostykę raka piersi u 40% kobiet.
  • Jakie są kolejne etapy rozwoju i testowania urządzenia.

Dlaczego gęsta tkanka piersi stanowi wyzwanie?

Piersi składają się z mieszanki tkanki tłuszczowej oraz włóknisto-gruczołowej – w przypadku około 40% kobiet dominuje ta druga, określana jako „gęsta”. Jest to istotne z punktu widzenia diagnostyki, ponieważ zarówno gęsta tkanka, jak i guzy nowotworowe mają podobny wygląd na mammogramie – są białe – co znacząco utrudnia ich odróżnienie.

Ograniczenia obecnych metod diagnostycznych

Skanowanie MRI pozwala uzyskać bardziej szczegółowy obraz piersi, jednak trwa nawet godzinę, co czyni je mało praktycznym w przesiewowych badaniach populacyjnych. Z kolei cyfrowa mammografia z kontrastem (CEDM) i standardowe MBI niosą za sobą większe dawki promieniowania oraz dłuższy czas ekspozycji, co ogranicza ich stosowanie.

Przełom w technologii molekularnego obrazowania piersi

Nowy prototyp bazuje na ulepszonej technologii MBI, wykorzystującej detektory tellurku cynkowo-kadmowego (CZT) i zaawansowaną elektronikę. Efektem jest:

  • czas skanowania skrócony do około 10 minut,
  • znacząco niższe dawki promieniowania,
  • precyzyjny trójwymiarowy obraz guzów,
  • większa dostępność metody dla pacjentek z gęstą tkanką.

Nasza nowa technologia molekularnego obrazowania piersi ma potencjał ratowania życia kobiet, umożliwiając wcześniejsze, szybsze i dokładniejsze wykrywanie agresywnych nowotworów piersi, zwłaszcza u kobiet z gęstą tkanką piersi, u których tradycyjna mammografia często zawodzi  powiedział dr Arnab Basu, dyrektor generalny Kromek.

Testy i dalsze kroki

Prototypowe urządzenie jest obecnie testowane w szpitalach Newcastle upon Tyne. Po zakończeniu fazy walidacyjnej planowane jest rozpoczęcie badań klinicznych.

Dr Nerys Forester, kierowniczka projektu radiologii piersi w szpitalach w Newcastle, podkreśla:

Znalezienie nowych technologii, które mogą poprawić naszą zdolność wykrywania raka piersi w gęstych piersiach, jest naprawdę ważne. Mamy nadzieję, że ta technologia ostatecznie uratuje więcej istnień utraconych z powodu raka piersi w przyszłości.

Potencjał poza obrazowaniem piersi

Co istotne, opracowana technologia ma również potencjał zastosowania w innych obszarach. Profesor Kris Thielemans z UCL zauważa:

Istnieje rosnące zapotrzebowanie na dedykowane urządzenia do obrazowania mózgu o lepszej wydajności niż to, co jest obecnie osiągalne w takich obszarach, jak leczenie raka i demencji.

Projekt uzyskał 2,5 mln funtów finansowania z Innovate UK i ma szansę istotnie wpłynąć na przyszłość diagnostyki onkologicznej i neurologicznej.

Główne wnioski

  1. Nowe urządzenie MBI opracowane przez UCL, Newcastle University i Kromek umożliwia szybsze (ok. 10 min) i bezpieczniejsze skanowanie piersi u kobiet z gęstą tkanką.
  2. Prototyp wykorzystuje zaawansowane detektory CZT, które generują obraz 3D przy niższej dawce promieniowania, zwiększając precyzję diagnostyczną.
  3. Około 40% kobiet ma gęstą tkankę piersi, co utrudnia wykrycie guzów – nowa technologia adresuje ten problem skuteczniej niż standardowa mammografia.
  4. Projekt otrzymał 2,5 mln funtów wsparcia od Innovate UK i po testach prototypu wejdzie w fazę badań klinicznych, z potencjałem zastosowania także w diagnostyce mózgu.

Źródło:

  • University College London
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności