Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami w rozporządzeniu dotyczącym ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Projekt wpisany do wykazu prac legislacyjnych pod numerem MZ 1907 przewiduje m.in. doprecyzowanie zasad nakładania sankcji przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz możliwość wstrzymywania części płatności dla świadczeniodawców. Zmiany mają być powiązane z obowiązkami dotyczącymi udostępniania harmonogramów przyjęć oraz funkcjonowaniem Centralnej e-Rejestracji.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jakie zmiany w OWU planuje Ministerstwo Zdrowia.
- Kiedy NFZ będzie mógł wstrzymywać płatności świadczeniodawcom.
- Jaką rolę w nowych przepisach ma odgrywać Centralna e-Rejestracja.
- Jakie nowe obowiązki mogą dotyczyć placówek medycznych.
Projekt dotyczy ogólnych warunków umów z NFZ
W wykazie prac legislacyjnych Ministra Zdrowia pojawił się projekt rozporządzenia zmieniającego przepisy dotyczące ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Chodzi o rozporządzenie wydawane na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Za opracowanie projektu odpowiada Tomasz Maciejewski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia. Planowany termin publikacji rozporządzenia wskazano na I półrocze 2026 r.
NFZ ma otrzymać wyraźniejszą podstawę do stosowania sankcji
Jedna z planowanych zmian dotyczy doprecyzowania sytuacji, w których NFZ będzie mógł stosować sankcje wobec świadczeniodawców. Resort zdrowia wskazał, że Fundusz będzie mógł podejmować działania po otrzymaniu potwierdzenia z Centrum e-Zdrowia dotyczącego niewykonywania obowiązków określonych w art. 154a ustawy o świadczeniach.
Możliwe wstrzymanie płatności za świadczenia
Projekt przewiduje również określenie dodatkowych warunków wstrzymywania płatności należności przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mechanizm ma dotyczyć świadczeń objętych obowiązkiem udostępniania harmonogramów przyjęć wraz z dostępnymi terminami udzielenia świadczeń.
Chodzi o system teleinformatyczny wskazany w ustawie o systemie informacji w ochronie zdrowia z 28 kwietnia 2011 r. Rozwiązanie ma być powiązane z realizacją obowiązków dotyczących raportowania dostępnych terminów przyjęć.
Zmiany obejmą także CeR i będzie anonimowa ankieta
Ministerstwo Zdrowia planuje również nowelizację § 13 ust. 1, który określa sposoby rejestracji świadczeniobiorców. Projekt zakłada uwzględnienie możliwości rejestracji z wykorzystaniem Centralnej e-Rejestracji, czyli CER.
Projekt przewiduje również zmiany dotyczące oceny jakości świadczeń zdrowotnych. Zgodnie z założeniami Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia będzie zobowiązany do przygotowania anonimowej ankiety dotyczącej jakości udzielonych świadczeń.
Główne wnioski
- Projekt MZ 1907 zakłada zmiany w rozporządzeniu dotyczącym ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
- Narodowy Fundusz Zdrowia ma otrzymać możliwość stosowania sankcji po potwierdzeniu z Centrum e-Zdrowia niewykonywania obowiązków przez świadczeniodawców.
- Projekt przewiduje możliwość wstrzymywania płatności za świadczenia objęte obowiązkiem udostępniania harmonogramów przyjęć i terminów świadczeń.
- Zmiany obejmą także Centralną e-Rejestrację (CeR) oraz przygotowanie anonimowej ankiety jakości świadczeń przez Prezesa NFZ.
Źródło:
- Wykaz prac legislacyjnych Ministra Zdrowia / MZ 1907

