Strona głównaPacjentZdrowie przez ruch: apel prof. Kuchara do lekarzy rodzinnych

Zdrowie przez ruch: apel prof. Kuchara do lekarzy rodzinnych

Aktualizacja 31-12-2024 18:00

Udostępnij

Regularna aktywność fizyczna to jeden z filarów zdrowego stylu życia, jednak jej znaczenie wciąż bywa niedoceniane, zwłaszcza przez osoby w średnim i starszym wieku. Prof. Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej, podkreśla, że lekarze, szczególnie rodzinni, powinni aktywnie zachęcać swoich pacjentów do ruchu. Jakie korzyści może przynieść taka zmiana? Jakie aktywności są bezpieczne dla osób starszych?

Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna?

Brak ruchu to problem dotykający przede wszystkim pokolenia „baby boomers” (urodzeni w latach 1946-1964) oraz pokolenia X (1965-1980). Jak wynika z raportu MultiSport Index 2024 – 57% osób starszych i 42% osób w średnim wieku
nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, nawet spacerów.

Prof. Kuchar zwraca uwagę, że:

Niedobór ruchu w średnim i starszym wieku ma silny związek z występowaniem chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, bóle stawów czy otyłość.

Ruch jest również nieocenioną częścią terapii u osób już chorujących, ponieważ łagodzi objawy, poprawia jakość życia i wspomaga leczenie wielu schorzeń.

Luka w praktyce lekarzy rodzinnych

Choć korzyści płynące z aktywności fizycznej są powszechnie znane, temat ten nie jest wystarczająco eksponowany w codziennej pracy lekarzy rodzinnych.

Lekarze rodzinni koncentrują się na leczeniu istniejących schorzeń i kontroli czynników ryzyka. Temat aktywności fizycznej – choć powszechnie uznawany za korzystny – wydaje się być nie dość mocno akcentowany w codziennej praktyce

 – tłumaczy prof. Kuchar.

Według eksperta, nawet krótka rozmowa podczas wizyty mogłaby być bodźcem do podjęcia regularnej aktywności fizycznej przez pacjenta, co przyniosłoby wymierne korzyści zdrowotne.

Korzyści dla zdrowia publicznego

Regularna aktywność fizyczna to nie tylko sposób na poprawę zdrowia pacjentów, ale także możliwość odciążenia systemu ochrony zdrowia.

Prof. Kuchar zauważa:

Ruch może zmniejszyć częstość występowania chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, niektórych nowotworów, a także bez leków poprawić samopoczucie, nastrój, jakość snu i zdolności poznawcze.

Dzięki większej aktywności społeczeństwa można ograniczyć liczbę wizyt lekarskich i zmniejszyć koszty leczenia chorób przewlekłych.



Jaką aktywność wybrać?

Rodzaj aktywności powinien być dostosowany do wieku, stanu zdrowia i wydolności organizmu pacjenta. Niektóre formy ruchu są jednak uniwersalne i bezpieczne, np.:

  • Spacery – poprawiają wydolność układu krążenia, wspierają stawy i wpływają pozytywnie na nastrój,
  • Nordic walking – wzmacnia mięśnie całego ciała,
  • Pływanie i ćwiczenia w wodzie – idealne dla osób z problemami stawowymi,
  • Joga i pilates -poprawiają elastyczność i redukują stres,
  • Ćwiczenia wzmacniające w domu – łagodne, dostosowane do możliwości.

Najbardziej uniwersalną formą ruchu są spacery. Tempo i długość można dopasować do formy fizycznej i samopoczucia, a regularnie odbywane poprawiają wydolność, sen i nastrój

– podkreśla prof. Kuchar.

Zachęcanie pacjentów do aktywności fizycznej to niewielki wysiłek dla lekarzy, który może przynieść ogromne korzyści zarówno pacjentom, jak i całemu systemowi ochrony zdrowia. Wprowadzenie systemowych działań promujących ruch, zwłaszcza wśród osób w średnim i starszym wieku, to krok w stronę zdrowszego społeczeństwa.

Źródło:

  • PAP

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności