W województwie świętokrzyskim rozpoczęła działalność nowatorska jednostka medyczna – Urobus, czyli pierwszy w Polsce mobilny gabinet urologiczny, powstały z inicjatywy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Kielcach. Inicjatywa wpisuje się w projekt „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” realizowany w ramach Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego 2021–2027 i ma na celu zwiększenie dostępu do profilaktyki nowotworów układu moczowo-płciowego wśród mężczyzn po 45. roku życia, aktywnych zawodowo.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Czym jest Urobus i kto może skorzystać z jego bezpłatnych badań urologicznych.
- Jakie badania profilaktyczne są wykonywane w mobilnym gabinecie urologicznym.
- Gdzie Urobus rozpoczął swoją działalność i jakie firmy już wzięły udział w projekcie.
- W jaki sposób projekt „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” wspiera zdrowie mężczyzn.
Urobus – nowy standard w profilaktyce urologicznej
Urobus to specjalistycznie wyposażony pojazd medyczny, który dociera bezpośrednio do zakładów pracy oraz miejsc oddalonych od poradni urologicznych. Zawiera pełne zaplecze diagnostyczne, w tym aparat USG wysokiej rozdzielczości, leżankę, lampę zabiegową, stanowisko komputerowe, drukarkę oraz miejsce do przechowywania dokumentacji i materiałów diagnostycznych. Komfort pacjentów zapewnia także wydzielona toaleta, a badania wykonuje wykwalifikowany personel medyczny z Kliniki Urologii ŚCO.
Diagnostyka w Urobusie obejmuje ocenę układu moczowo-płciowego oraz test PSA z krwi metodą kasetkową, który jest nieinwazyjny i szybki.
Pierwsze badania już za nami
Oficjalny „chrzest bojowy” Urobusa odbył się 10 maja 2025 r. podczas pikniku z okazji Dnia Funduszy Europejskich w Kielcach. Uroczystości towarzyszyła debata o roli profilaktyki i zdrowego stylu życia, z udziałem m.in. marszałek województwa Renaty Janik, prof. Beaty Wożakowskiej-Kapłon, dr Katarzyny Przemirskiej oraz specjalistów ŚCO – dr Beaty Kozak-Klonowskiej i dr n. med. Mateusza Obarzanowskiego.
Pierwszymi osobami, które skorzystały z bezpłatnych badań w mobilnym gabinecie, byli funkcjonariusze kieleckiej Straży Miejskiej – dziesięciu mężczyzn w wieku powyżej 45 lat, zrekrutowanych do projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”.
Nie ma się czego obawiać. Badanie jak każde inne, da się przeżyć. Bardzo sympatyczna ekipa w tym urobusie – ocenili uczestnicy.
Jak dodał jeden ze strażników:
To była moja pierwsza wizyta u urologa. Gdyby nie ta możliwość, pewnie jeszcze długo bym ją odkładał.
Kolejne przystanki i misja profilaktyczna
Zespół Urobusa kontynuuje działania profilaktyczne. 19 maja mobilna jednostka zawitała do zakładu Polonez-Plus w Kielcach, gdzie przebadano kolejnych 19 pracowników. Wszystkie osoby zostały wcześniej zakwalifikowane do projektu.
Udział w badaniach mogą wziąć wyłącznie mężczyźni spełniający kryteria projektu – w wieku 45+, mieszkający i pracujący zawodowo na terenie województwa świętokrzyskiego. Zgłoszenia zakładów pracy są przyjmowane przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcach (tel. 41 347 97 48, 41 347 97 12).
Innowacyjna profilaktyka dzięki funduszom europejskim
Zakup Urobusa i jego pełne wyposażenie zostały sfinansowane w ramach projektu pn. „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” (nr FESW.07.01-IZ.00-0068/24), na mocy umowy z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021–2027.
Za realizację projektu odpowiada WOMP w Kielcach, przy współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Ideą programu jest nie tylko diagnostyka, ale również zmiana postaw i zwiększenie świadomości zdrowotnej mężczyzn, którzy często unikają wizyt u urologa z powodu wstydu lub ograniczonego dostępu do specjalistów.
Główne wnioski
- Urobus to pierwszy w Polsce mobilny gabinet urologiczny, który już rozpoczął badania pracowników w woj. świętokrzyskim.
- Bezpłatna diagnostyka obejmuje badanie układu moczowo-płciowego i test PSA, dostępne dla mężczyzn 45+ uczestniczących w projekcie.
- Projekt „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego 2021–2027.
- Urobus zwiększa dostępność profilaktyki, zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie brakuje stacjonarnych poradni urologicznych.
Źródło:
- Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach