Od 1 stycznia 2025 roku dzieci z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry (AZS) w wieku poniżej 6 lat uzyskają dostęp do refundowanego leczenia biologicznego w ramach programu lekowego B.124. Decyzja Ministerstwa Zdrowia to odpowiedź na wieloletnie apele rodziców, lekarzy i organizacji pacjenckich.
Leczenie biologiczne – szansa na normalne życie dla najmłodszych
AZS jest jedną z najczęstszych chorób dermatologicznych u dzieci, dotykającą aż 20% pacjentów pediatrycznych. Uporczywy świąd i związane z nim powikłania, takie jak infekcje bakteryjne, znacząco obniżają jakość życia chorych i ich rodzin.
Według prof. dr hab. n. med. Ireny Waleckiej, terapia biologiczna to prawdziwe „zbawienie” dla pacjentów:
Leczenie biologiczne daje fantastyczne rezultaty, już po kilku tygodniach terapii dorośli pacjenci przychodzą do mnie i mówią: „Nie pamiętam, żebym w życiu czuł się lepiej! Nic mnie nie swędzi!
Kto skorzysta z refundacji?
Do tej pory program lekowy B.124 obejmował wyłącznie dzieci powyżej 6. roku życia, mimo że dupilumab, lek stosowany w terapii biologicznej, był zarejestrowany także dla młodszych pacjentów. Dzięki rozszerzeniu programu leczenie będzie dostępne już dla niemowląt od 6. miesiąca życia.
(…) to spełnienie marzeń rodziców malutkich dzieci z najcięższą postacią AZS. Życie tych maluchów, u których inne terapie nie dawały efektu, naznaczone było cierpieniem, na które ciężko było patrzeć dorosłym.
– mówi Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.
Jak uzyskać dostęp do leczenia B.124?
Rodzice zainteresowani terapią mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia informacyjnego konsultanta ds. refundowanych terapii w AZS. Konsultanci dostępni są pod numerem telefonu: 22 1647883.
Ponadto Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych udostępni na swojej stronie mapę placówek realizujących program B.124 dla najmłodszych pacjentów. Lista ta będzie dostępna od lutego 2025 roku.
Dlaczego refundacja leczenia biologicznego jest tak ważna?
Decyzja Ministerstwa Zdrowia to krok milowy w terapii AZS w Polsce. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PTCA, aż 86% rodziców dzieci z AZS wskazuje na ograniczenie drapania jako największe wyzwanie w opiece nad chorym dzieckiem.
Terapia biologiczna daje realne szanse na poprawę jakości życia:
- Redukuje świąd i stany zapalne.
- Zmniejsza ryzyko infekcji bakteryjnych skóry.
- Pozwala dzieciom i ich rodzinom na normalne funkcjonowanie.
Mapa placówek i co dalej?
Na początku 2025 roku dostępna będzie szczegółowa mapa ośrodków realizujących terapię biologiczną dla dzieci z AZS. Warto śledzić stronę Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych, gdzie znajdą się aktualne informacje o placówkach w poszczególnych województwach.
Źródło:
- Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych