Strona głównaBadaniaRaport NIZP PZH: Polska w obliczu stagnacji zdrowotnej

Raport NIZP PZH: Polska w obliczu stagnacji zdrowotnej

Aktualizacja 07-06-2025 00:03

Udostępnij

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy opublikował najnowszy raport „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2025”. Wskazuje on na wyraźne zahamowanie poprawy stanu zdrowia Polaków oraz konieczność pilnych działań w zakresie zdrowia publicznego.

Oczekiwana długość życia przestaje rosnąć

Zgodnie z raportem, obserwowany przez dekady wzrost oczekiwanej długości życia uległ znacznemu spowolnieniu już przed pandemią COVID-19. Między 2014 a 2019 rokiem długość życia wzrosła jedynie o 0,2 roku u kobiet i 0,3 roku u mężczyzn. Pandemia dodatkowo pogłębiła ten trend. Wzrost w 2023 roku jest trudny do interpretacji i wymaga dalszych obserwacji.

Wzrost nadwagi i otyłości

Badanie przeprowadzone w lutym 2025 roku przez NIZP PZH – PIB wykazało, że 55,8% dorosłych Polaków ma nadwagę, a 13,9% cierpi na otyłość. Szczególnie niepokojący jest wzrost częstości występowania nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży, co stanowi jedno z największych wyzwań zdrowia publicznego.

Pogarszający się stan zdrowia psychicznego

Raport podkreśla również pogarszający się stan zdrowia psychicznego Polaków, na co wpływ mają m.in. niepewność geopolityczna, cyfrowe media oraz konsekwencje społeczne pandemii. Zaburzenia psychiczne i zachowania stanowią istotny problem zdrowia publicznego, wymagający kompleksowych działań.

Determinanty poza systemem ochrony zdrowia

Eksperci zaznaczają, że 70–80% czynników wpływających na zdrowie leży poza systemem ochrony zdrowia. Kluczowe znaczenie mają warunki społeczno-ekonomiczne, środowiskowe oraz styl życia. W związku z tym, działania na rzecz poprawy zdrowia społeczeństwa powinny obejmować szeroko pojęte interwencje społeczne i środowiskowe.

Potrzeba systemowych zmian

Raport apeluje o pilne wdrożenie skutecznych działań w zakresie:

  • regulacji rynkowych ograniczających dostęp i promocję produktów szkodliwych dla zdrowia,
  • edukacji zdrowotnej, szczególnie wśród dzieci i młodzieży,
  • interwencji profilaktycznych promujących zdrowy styl życia,
  • budowy silnego systemu zdrowia publicznego zdolnego do reagowania na zagrożenia społeczne, środowiskowe i cywilizacyjne.

Eksperci podkreślają, że zdrowie publiczne to inwestycja, która przekłada się na mniejsze wydatki na leczenie, większą wydajność pracy i rosnącą spójność społeczną.

Narodowy Program Zdrowia 2026–2030

Obecnie trwają prace nad kolejną edycją Narodowego Programu Zdrowia na lata 2026–2030. Program ten powinien zawierać regulacje przeciwdziałające komercyjnym zagrożeniom zdrowia. Oprócz tego ma zawiera wytyczne dotyczące promocję zdrowego stylu życia i edukację zdrowotną, profilaktykę chorób, lepszą koordynację działań międzysektorowych oraz wsparcie konsumentów w wyborach żywieniowych.

Raport „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2025” jest dostępny na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Publikacja ta stanowi ważne źródło informacji dla decydentów, ekspertów, ale również dla wszystkich zainteresowanych poprawą stanu zdrowia społeczeństwa.

Źródło: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH

Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności