Dr Katarzyna Patejuk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dokonała przełomowego odkrycia w dziedzinie mykologii, identyfikując trzy nowe gatunki grzybów występujących wyłącznie w Oceanii. Odkrycie to, dokonane we współpracy z nowozelandzkimi naukowcami, otwiera nowe perspektywy dla biotechnologii oraz ochrony przyrody.
Odkrycie nowych gatunków grzybów w Oceanii
Podczas półtoramiesięcznej wyprawy do Nowej Zelandii wrocławska mykolożka przeprowadziła badania nad grzybami z rodzaju Chlorencoelia. Przeanalizowała próbki zgromadzone w New Zealand Fungarium (PDD) Te Kohinga Hekaheka o Aotearoa w ciągu ostatnich 100 lat.
Okazało się, że szczepy wcześniej klasyfikowane jako dwa szeroko rozpowszechnione gatunki należą do trzech zupełnie nowych gatunków, które występują wyłącznie w Oceanii:
- Nowej Zelandii,
- Tasmanii,
- Australii.
Nowe gatunki grzybów można znaleźć na lokalnych roślinach, takich jak buk nowozelandzki (Nothofagus) czy krzew manuka, znany z produkcji miodu manuka.
Znaczenie odkrycia dla biotechnologii
Wyniki badań dr Patejuk są kluczowe m.in. dla rozwoju biotechnologii. Grzyby te mogą być bowiem potencjalnie wykorzystywane m.in. do:
- produkcji barwników,
- dalszych badań nad oddziaływaniem organizmów inwazyjnych na ekosystemy.
Badania obejmowały szczegółowe analizy genetyczne, tworzenie drzew filogenetycznych oraz taksonomiczne opisy nowych gatunków. Proces ten wymagał:
- obserwacji pod mikroskopem,
- barwienia próbek,
- dokumentacji fotograficznej.
- Zobacz również: Wybitna biotechnolog w Komisji Etyki i Dobrych Praktyk FNP: prof. Ewa Łojkowska powołana na członkinię
Współpraca międzynarodowa i prawne wyzwania
Badania prowadzone przez dr Patejuk to efekt współpracy z dr Mahajabeen Padamsee, specjalistką w zakresie taksonomii grzybów rdzawnikowych. Współpraca z Nową Zelandią jest szczególnie cenna, ponieważ kraj ten jest liderem w badaniach nad organizmami inwazyjnymi.
Jednak prowadzenie badań w Nowej Zelandii wiąże się z wyzwaniami prawnymi. Zgodnie z tamtejszymi przepisami bowiem rdzenni Maorysi, jako opiekunowie ziemi, mają prawo decydować o wykorzystaniu zasobów naturalnych.
Jeśli jakiekolwiek produkty, na przykład barwniki pozyskiwane z grzybów, miałyby pochodzić z Nowej Zelandii, konieczne byłoby uzyskanie ich zgody
– podkreśla dr Patejuk.
Dalsze badania w ramach programu Horyzont Europa
Dr Patejuk i jej zespół planują kontynuację badań w ramach programu Horyzont Europa. Kolejnym celem będą badania nad roślinami inwazyjnymi i ich wpływem na ekosystemy. Wyniki tych prac mogą przyczynić się do rozwoju nowych strategii ochrony przyrody oraz lepszego zrozumienia relacji między roślinami a grzybami.
Poprzednie odkrycia dr Katarzyny Patejuk
To nie pierwsze osiągnięcie dr Katarzyny Patejuk w dziedzinie mykologii. W 2003 roku podczas prac badawczych do doktoratu odkryła ona nowy gatunek grzyba w Polsce. Grzyb, nazwany Colletotrichum acericola, został znaleziony na nasionach klonów jesionolistnych we Wrocławiu. Odkrycie to zostało opisane we współpracy z Polską Akademią Nauk i innymi instytucjami badawczymi.
Źródło:
- PAP