Ministerstwo Cyfryzacji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) rozpoczęły prace nad wdrożeniem zaawansowanego systemu lokalizacji osób potrzebujących pomocy. Projekt o nazwie AML (Advanced Mobile Location) ma kosztować prawie 33 mln zł i będzie gotowy do uruchomienia w 2027 roku. Celem systemu jest znaczne usprawnienie pracy służb ratunkowych i zwiększenie efektywności działań w sytuacjach kryzysowych.
Budżet i finansowanie projektu
Projekt AML jest realizowany w ramach środków pochodzących z Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Łączny budżet wynosi 32 673 112 zł, z czego aż 79,71 proc. finansuje Unia Europejska, natomiast pozostałe 20,29 proc. pochodzi z budżetu państwa polskiego.
Jak poinformował resort cyfryzacji, umowę w sprawie wdrożenia systemu podpisano między Urzędem Komunikacji Elektronicznej, a Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Prace są prowadzone w ścisłej współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji.
Jak działa system AML?
System AML (Advanced Mobile Location) to innowacyjne narzędzie, które ma na celu dokładne i szybkie lokalizowanie osób dzwoniących pod numery alarmowe. Został on zaprojektowany tak, aby wyeliminować ograniczenia dotychczasowych technologii lokalizacyjnych, które w wielu przypadkach utrudniały służbom ratunkowym dotarcie do potrzebujących.
System aktywuje się automatycznie podczas połączeń na numery alarmowe. Wbudowane w telefony funkcje lokalizacyjne pozwalają natomiast przekazywać dane z dokładnością do kilku metrów, nawet kilkukrotnie podczas jednej rozmowy. Według Komisji Europejskiej zastosowanie AML może skrócić czas dotarcia służb do miejsca zdarzenia średnio o 30 sekund.
Ochrona prywatności i bezpieczeństwo danych
Ministerstwo Cyfryzacji zapewniło, że system AML działa wyłącznie w trakcie połączeń na numery alarmowe, a dane lokalizacyjne są objęte tajemnicą komunikacji elektronicznej. Co ważne, informacje o lokalizacji będą usuwane po określonym czasie, choć nie podano dokładnego okresu przechowywania tych danych. Również wszystkie działania związane z systemem AML są zgodne z przepisami Unii Europejskiej, co gwarantuje wysoki poziom ochrony prywatności użytkowników.
Wymogi unijne i europejskie doświadczenia
Wdrożenie systemu AML w Polsce wynika z przepisów Unii Europejskiej, które zobowiązały państwa członkowskie do zastosowania tej technologii. Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, system AML z powodzeniem działa już w wielu krajach Europy, stanowiąc skuteczne wsparcie dla służb ratunkowych i zwiększając bezpieczeństwo obywateli.
- Zobacz również: System PRM zmaga się z poważnymi wyzwaniami kadrowymi. Spada liczba lekarzy i pielęgniarek
Kiedy system AML zacznie działać?
Pełne uruchomienie systemu AML w Polsce zaplanowano na rok 2027. Do tego czasu będą prowadzone prace nad technicznymi aspektami wdrożenia oraz testami systemu, aby zapewnić jego niezawodność i najwyższe standardy działania.
Wprowadzenie systemu AML to milowy krok w stronę poprawy bezpieczeństwa obywateli w Polsce. Dzięki niemu służby ratunkowe będą mogły szybciej i dokładniej zlokalizować osoby potrzebujące pomocy, co w wielu przypadkach może decydować o życiu lub zdrowiu. Projekt, finansowany głównie ze środków unijnych, stanowi przykład efektywnego wykorzystania nowoczesnych technologii w służbie społeczeństwu.
Źródło:
- PAP