Już jutro oficjalnie wystartuje Narodowy Portal Onkologiczny – nowe, ogólnopolskie narzędzie wspierające pacjentów i lekarzy w walce z chorobami nowotworowymi. Inauguracja odbędzie się podczas konferencji prasowej w Warszawie z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, instytucji medycznych i organizacji pacjenckich. Nowy portal ma być centralnym źródłem wiedzy o diagnostyce, leczeniu i profilaktyce raka.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jakie funkcje będzie pełnić Narodowy Portal Onkologiczny dla pacjentów i lekarzy.
- Gdzie i kiedy odbędzie się oficjalna inauguracja portalu.
- Jakie instytucje odpowiadają za realizację projektu oraz jakie środki zostały przeznaczone na jego prowadzenie.
- W jaki sposób portal ma wspierać profilaktykę, diagnostykę i leczenie nowotworów.
Inauguracja Narodowego Portalu Onkologicznego już 27 maja
We wtorek, 27 maja 2025 roku, o godz. 9:00 w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa inaugurująca działalność Narodowego Portalu Onkologicznego (NPO) – nowego, ogólnopolskiego narzędzia wspierającego pacjentów i pracowników medycznych w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych.
W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz kluczowych instytucji i organizacji zaangażowanych w realizację Narodowej Strategii Onkologicznej, w tym m.in. dr hab. n. med. Beata Jagielska, prof. dr n. med. Piotr Rutkowski, a także reprezentanci organizacji pacjenckich i sami pacjenci.
Portal z wiedzą o leczeniu, profilaktyce i wsparciu
Nowa platforma, dostępna pod adresem www.onkologia.gov.pl, ma pełnić funkcję kompleksowego źródła wiedzy dla pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową, ich bliskich, jak również dla personelu medycznego. Na portalu znajdą się m.in.:
- aktualne informacje o metodach leczenia nowotworów,
- baza placówek realizujących świadczenia onkologiczne,
- materiały edukacyjne z zakresu profilaktyki,
- dane o dostępnych formach wsparcia psychologicznego.
Zgodnie z zapowiedziami, planowana jest również integracja portalu z Internetowym Kontem Pacjenta, co ma pomóc w szybszym dostępie do informacji o programach badań przesiewowych i dostępnych terminach wizyt.
Projekt finansowany z budżetu państwa
Zadanie prowadzenia Narodowego Portalu Onkologicznego realizowane jest na podstawie umowy zawartej 22 maja 2024 roku w ramach programu Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2022–2030. Środki na ten cel – w wysokości 925 450 zł – pochodzą z budżetu państwa.
Za koordynację odpowiada Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.
Reakcje środowiska i zapowiedzi
Chcemy mieć przekonanie, że portal spełni swoją rolę dla pacjentów, bliskich i ich rodzin – zaznaczał prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.
Profesor podkreślił, że celem projektu jest również uporządkowanie rozproszonych źródeł danych i zwiększenie dostępności do sprawdzonej wiedzy.
W skład treści publikowanych na portalu mają wejść także aktualizowane dane z Krajowego Rejestru Nowotworów oraz analizy efektywności leczenia. Długofalowym celem NPO pozostaje również zwiększenie świadomości zdrowotnej społeczeństwa we wszystkich grupach wiekowych.
Główne wnioski
- Inauguracja Narodowego Portalu Onkologicznego odbędzie się 27 maja 2025 roku w Warszawie, z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, NIO-PIB, PTO i organizacji pacjenckich.
- Portal onkologia.gov.pl będzie dostarczał aktualnych informacji o diagnostyce, leczeniu, profilaktyce i formach wsparcia dla pacjentów z chorobami nowotworowymi.
- Projekt finansowany ze środków budżetu państwa (925 450 zł) realizowany jest w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2022–2030.
- Portal ma zostać zintegrowany z Internetowym Kontem Pacjenta, co ułatwi dostęp do programów badań przesiewowych i terminów wizyt u specjalistów.
Źródło:
- PTO
- NIO-PIB
- zwrotnikraka.pl