Podczas 102. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę prezydent Karol Nawrocki skierował list do uczestników wydarzenia. W wystąpieniu odniósł się nie tylko do znaczenia pracy lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych zawodów medycznych, ale również do problemów organizacyjnych i finansowych publicznej ochrony zdrowia w Polsce. W liście pojawiły się także odniesienia do kryzysu kadrowego oraz odpowiedzialności państwa za zapewnienie dostępu do świadczeń zdrowotnych.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jakie kwestie dotyczące ochrony zdrowia poruszył prezydent Karol Nawrocki w liście do medyków.
- Jak prezydent ocenił organizację i finansowanie publicznej ochrony zdrowia w Polsce.
- Jakie problemy kadrowe w zawodach medycznych zostały wskazane w wystąpieniu.
- Jakie deklaracje dotyczące działań wobec kryzysu ochrony zdrowia znalazły się w liście.
Prezydent podziękował pracownikom ochrony zdrowia
List został skierowany do uczestników i organizatorów 102. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę. Karol Nawrocki podziękował przedstawicielom zawodów medycznych za kontynuowanie wieloletniej tradycji oraz codzienną pracę na rzecz pacjentów.
– Z całego serca dziękuję za codzienne świadectwo wierności ideałom chrześcijańskim i hipokratejskim oraz za oddanie, z jakim wypełniają Państwo swoje zawodowe powołanie – napisał prezydent.
W swoim wystąpieniu zaznaczył również, że system ochrony zdrowia opiera się nie tylko na procedurach i organizacji, ale przede wszystkim na ludziach posiadających wiedzę, doświadczenie oraz empatię wobec pacjentów.
Odniesienie do problemów systemowych w ochronie zdrowia
Znaczną część listu prezydent poświęcił sytuacji publicznej ochrony zdrowia. Wskazał, że organizacja i finansowanie systemu powinny wspierać personel medyczny, a nie utrudniać wykonywanie obowiązków zawodowych.
Karol Nawrocki napisał, że „organizacja i finansowanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce powinny stanowić wsparcie, a nie barierę w wykonywaniu tej niezwykle odpowiedzialnej i niezastąpionej pracy”.
Prezydent zwrócił też uwagę na problem niedoborów kadrowych oraz zastępowalności pokoleń wśród lekarzy wybranych specjalizacji, pielęgniarek i położnych. W liście pojawił się również wątek jakości zarządzania systemem ochrony zdrowia.
– Niedopuszczalne są sytuacje, w których na skutek bierności, niekompetencji, niegospodarności lub korupcji rządzących oszczędza się na zdrowiu i życiu obywateli – napisał.
Deklaracja działań wobec kryzysu publicznej ochrony zdrowia
W wystąpieniu znalazła się także deklaracja dotycząca dalszych działań związanych z ochroną zdrowia. Prezydent zapowiedział wykorzystywanie dostępnych instrumentów politycznych i prawnych w celu poprawy sytuacji systemu.
– Jako prezydent Polski będę korzystał z wszelkich dostępnych środków prawnych i politycznych, aby wymóc na rządzących zażegnanie obecnego kryzysu publicznej opieki zdrowotnej – napisał Karol Nawrocki.
W liście prezydent podkreślił również, że zapewnienie dostępu do świadczeń zdrowotnych należy do podstawowych obowiązków nowoczesnego państwa, obok bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego.
Główne wnioski
- Karol Nawrocki skierował list do uczestników 102. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę.
- Prezydent wskazał, że organizacja i finansowanie ochrony zdrowia powinny wspierać pracowników medycznych, a nie utrudniać wykonywanie zawodu.
- W liście pojawiły się odniesienia do kryzysu kadrowego, problemu zastępowalności pokoleń oraz jakości zarządzania systemem ochrony zdrowia.
- Karol Nawrocki zapowiedział korzystanie z dostępnych środków prawnych i politycznych w celu przeciwdziałania kryzysowi publicznej ochrony zdrowia.
Źródło:
- https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/listy/list-do-uczestnikow-ogolnopolskiej-pielgrzymki-pracownikow-sluzby-zdrowia-na-jasna-gore,120484

