Strona głównaZawody medyczneMocne słowa prezydenta w liście do uczestników pielgrzymki pracowników ochrony zdrowia

Mocne słowa prezydenta w liście do uczestników pielgrzymki pracowników ochrony zdrowia

Aktualizacja 18-05-2026 08:44

Podczas 102. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę prezydent Karol Nawrocki skierował list do uczestników wydarzenia. W wystąpieniu odniósł się nie tylko do znaczenia pracy lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych zawodów medycznych, ale również do problemów organizacyjnych i finansowych publicznej ochrony zdrowia w Polsce. W liście pojawiły się także odniesienia do kryzysu kadrowego oraz odpowiedzialności państwa za zapewnienie dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Jakie kwestie dotyczące ochrony zdrowia poruszył prezydent Karol Nawrocki w liście do medyków.
  • Jak prezydent ocenił organizację i finansowanie publicznej ochrony zdrowia w Polsce.
  • Jakie problemy kadrowe w zawodach medycznych zostały wskazane w wystąpieniu.
  • Jakie deklaracje dotyczące działań wobec kryzysu ochrony zdrowia znalazły się w liście.

Prezydent podziękował pracownikom ochrony zdrowia

List został skierowany do uczestników i organizatorów 102. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę. Karol Nawrocki podziękował przedstawicielom zawodów medycznych za kontynuowanie wieloletniej tradycji oraz codzienną pracę na rzecz pacjentów.

– Z całego serca dziękuję za codzienne świadectwo wierności ideałom chrześcijańskim i hipokratejskim oraz za oddanie, z jakim wypełniają Państwo swoje zawodowe powołanie – napisał prezydent.

W swoim wystąpieniu zaznaczył również, że system ochrony zdrowia opiera się nie tylko na procedurach i organizacji, ale przede wszystkim na ludziach posiadających wiedzę, doświadczenie oraz empatię wobec pacjentów.

Blisko 50 szpitali zagrożonych. Razem apeluje do rządu o nowelizację budżetu państwa
ZOBACZ KONIECZNIE Blisko 50 szpitali zagrożonych. Razem apeluje do rządu o nowelizację budżetu państwa

Odniesienie do problemów systemowych w ochronie zdrowia

Znaczną część listu prezydent poświęcił sytuacji publicznej ochrony zdrowia. Wskazał, że organizacja i finansowanie systemu powinny wspierać personel medyczny, a nie utrudniać wykonywanie obowiązków zawodowych.

Karol Nawrocki napisał, że „organizacja i finansowanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce powinny stanowić wsparcie, a nie barierę w wykonywaniu tej niezwykle odpowiedzialnej i niezastąpionej pracy”.

Prezydent zwrócił też uwagę na problem niedoborów kadrowych oraz zastępowalności pokoleń wśród lekarzy wybranych specjalizacji, pielęgniarek i położnych. W liście pojawił się również wątek jakości zarządzania systemem ochrony zdrowia.

– Niedopuszczalne są sytuacje, w których na skutek bierności, niekompetencji, niegospodarności lub korupcji rządzących oszczędza się na zdrowiu i życiu obywateli – napisał.

Przyszłość ochrony zdrowia w Polsce: jakie zmiany proponują eksperci i politycy?
ZOBACZ KONIECZNIE Przyszłość ochrony zdrowia w Polsce: jakie zmiany proponują eksperci i politycy?

Deklaracja działań wobec kryzysu publicznej ochrony zdrowia

W wystąpieniu znalazła się także deklaracja dotycząca dalszych działań związanych z ochroną zdrowia. Prezydent zapowiedział wykorzystywanie dostępnych instrumentów politycznych i prawnych w celu poprawy sytuacji systemu.

– Jako prezydent Polski będę korzystał z wszelkich dostępnych środków prawnych i politycznych, aby wymóc na rządzących zażegnanie obecnego kryzysu publicznej opieki zdrowotnej – napisał Karol Nawrocki.

W liście prezydent podkreślił również, że zapewnienie dostępu do świadczeń zdrowotnych należy do podstawowych obowiązków nowoczesnego państwa, obok bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego.

NFZ dostanie 1,4 mld zł. Komisja Finansów Publicznych bez sprzeciwu
ZOBACZ KONIECZNIE NFZ dostanie 1,4 mld zł. Komisja Finansów Publicznych bez sprzeciwu

Główne wnioski

  1. Karol Nawrocki skierował list do uczestników 102. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pracowników Służby Zdrowia na Jasną Górę.
  2. Prezydent wskazał, że organizacja i finansowanie ochrony zdrowia powinny wspierać pracowników medycznych, a nie utrudniać wykonywanie zawodu.
  3. W liście pojawiły się odniesienia do kryzysu kadrowego, problemu zastępowalności pokoleń oraz jakości zarządzania systemem ochrony zdrowia.
  4. Karol Nawrocki zapowiedział korzystanie z dostępnych środków prawnych i politycznych w celu przeciwdziałania kryzysowi publicznej ochrony zdrowia.

Źródło:

  • https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/listy/list-do-uczestnikow-ogolnopolskiej-pielgrzymki-pracownikow-sluzby-zdrowia-na-jasna-gore,120484

Śledź najważniejsze informacje medyczne.
Zaobserwuj nas na Google News!

ikona Google News
Agnieszka Fodrowska
Agnieszka Fodrowska
Redaktorka i specjalistka marketingu internetowego z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla sektora ochrony zdrowia. Specjalizuje się w tematach związanych z innowacjami i cyfryzacją medycyny oraz farmacji - od AI po robotykę chirurgiczną. Prywatnie miłośniczka podróży, dobrej muzyki i psów.

Najważniejsze dziś

Najczęściej czytane

Kluczowe tematy

Newsletter medyczny

Najważniejsze wiadomości medyczne w Twojej skrzynce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej wiadomości