Strona głównaInneMediSpace otwiera klinikę długowieczności i szpital przyszłości w Warszawie

MediSpace otwiera klinikę długowieczności i szpital przyszłości w Warszawie

Aktualizacja 31-03-2025 10:42

Udostępnij

W Warszawie powstaje jeden z najbardziej ambitnych projektów medycznych w Europie – MediSpace, innowacyjna przestrzeń łącząca nowoczesne technologie, medycynę personalizowaną i interdyscyplinarną opiekę nad pacjentem. Od kliniki długowieczności po pierwszy na świecie przeszczep bionicznej trzustki – MediSpace ma szansę stać się pionierskim ośrodkiem przyszłości, w którym sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona i biodruk 3D redefiniują standardy leczenia.

MediSpace – innowacja zrodzona z potrzeby zmian

MediSpace to nie tylko sieć nowoczesnych klinik, ale przede wszystkim wizja transformacji opieki zdrowotnej w Polsce. Powstała w 2009 roku inicjatywa zespołu specjalistów od chorób układu pokarmowego rozwinęła się w zaawansowany technologicznie projekt o zasięgu międzynarodowym. Jak podkreślają jego twórcy, placówki MediSpace mają być odpowiedzią na niedoskonałości polskiego systemu ochrony zdrowia. Dziś, po otwarciu drugiej placówki w Warszawie, firma stawia na rozwój w kierunku medycyny długowieczności, bionicznych narządów i inteligentnych szpitali przyszłości.

We Wrocławiu trwa budowa nowoczesnego szpitala onkologicznego – jednego z największych w Europie
ZOBACZ KONIECZNIE We Wrocławiu trwa budowa nowoczesnego szpitala onkologicznego – jednego z największych w Europie

Holistyczne podejście i koordynowana opieka pacjenta

Współczesna medycyna wymaga interdyscyplinarności – i właśnie to podejście przyświeca nowym projektom MediSpace. Dzięki programom opieki koordynowanej, takim jak MediBar (skoncentrowany na leczeniu otyłości) czy SiboSpace (ukierunkowany na diagnostykę bólów brzucha), pacjenci otrzymują kompleksową pomoc – od konsultacji i badań, przez planowanie terapii, aż po rehabilitację.

Fizjoterapia stanowi integralną część procesu terapeutycznego – nowa sala do rehabilitacji przedoperacyjnej została wyposażona w technologie AR (rzeczywistości rozszerzonej), które pozwalają pacjentom uczyć się prawidłowych ruchów w sposób interaktywny i dopasowany do ich potrzeb.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – ruszyły prace nad dwoma nowoczesnymi centrami dydaktycznymi
ZOBACZ KONIECZNIE Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – ruszyły prace nad dwoma nowoczesnymi centrami dydaktycznymi

Sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość i ekologia

MediSpace aktywnie wdraża nowoczesne rozwiązania cyfrowe. Ważną rolę odgrywa tutaj AI, która:

  • przewiduje obłożenie oddziałów,
  • wspiera zarządzanie personelem w czasie rzeczywistym,
  • optymalizuje zużycie energii,
  • ogranicza ilość odpadów medycznych,
  • monitoruje zakażenia wewnątrzszpitalne.

W połączeniu z rozszerzoną rzeczywistością (AR), systemy te usprawniają także rejestrację pacjentów, planowanie operacji i procesy szkoleniowe. To istotny krok w kierunku ekologicznej i zrównoważonej opieki zdrowotnej.

Wdrażając nowoczesne technologie, chcemy nie tylko tworzyć najwyższe standardy medyczne, ale także tworzyć bardziej efektywną, przyjazną dla pacjentów i inteligentną placówkę przyszłości – mówi dr Andrzej Berman, współzałożyciel MediSpace.

Poznań zyska najnowocześniejszy szpital w Wielkopolsce – trwa budowa CZSK
ZOBACZ KONIECZNIE Poznań zyska najnowocześniejszy szpital w Wielkopolsce – trwa budowa CZSK

MediSpace Agenox – klinika długowieczności już w 2025 roku

W drugim kwartale 2025 roku w Warszawie zostanie otwarta MediSpace Agenox – pierwsza w Polsce klinika skoncentrowana na medycynie długowieczności. Będzie to przestrzeń dla diagnostyki personalizowanej, prewencji chorób przewlekłych i wspierania zdrowego starzenia się.

Na czele placówki stanie prof. Marek Postuła – ceniony ekspert w dziedzinie nowoczesnej profilaktyki:

Celem medycyny długowieczności jest zapobieganie chorobom, zanim jeszcze pojawią się. Działamy zatem w sposób proaktywny, określamy słabe punkty zdrowia pacjenta przy pomocy nowoczesnych technik diagnostyki genetycznej i tworzymy spersonalizowany program, który obejmuje styl życia, suplementację, dietę oraz interwencje terapeutyczne.

Agenox będzie współpracować z międzynarodowymi ekspertami z zakresu genetyki, epigenetyki, bioinformatyki, a także z zespołami zajmującymi się chorobami neurodegeneracyjnymi i kardiometabolicznymi. Projekt wspierają ośrodki badawcze m.in. z Austrii, Włoch, Izraela, USA i Danii.

MediSpace otwiera klinikę długowieczności i szpital przyszłości w Warszawie
ZOBACZ KONIECZNIE MediSpace otwiera klinikę długowieczności i szpital przyszłości w Warszawie

Nowoczesny szpital MediSpace – przyszłość w służbie pacjentowi

Pierwszy kwartał 2026 roku przyniesie otwarcie nowoczesnego szpitala MediSpace, który ma funkcjonować jako centrum innowacyjnych terapii, diagnostyki i współpracy z MedTechami. Planowane są:

  • diagnostyka obrazowa z wykorzystaniem telemedycyny,
  • inteligentny blok operacyjny z robotem DaVinci,
  • oddział intensywnego nadzoru anestezjologicznego,
  • miniinwazyjne zabiegi endoskopowe,
  • szpital jednego dnia,
  • prowadzenie badań klinicznych i wdrażanie terapii przyszłości.

Szpital będzie funkcjonował jako inteligentny organizm wspomagany przez AI i AR, co znacząco wpłynie na jakość leczenia i komfort pacjenta.

Szpital w Słupsku pierwszym centrum szkoleniowym wykorzystującym technologię robotyczną Symani w mikrochirurgii
ZOBACZ KONIECZNIE Szpital w Słupsku pierwszym centrum szkoleniowym wykorzystującym technologię robotyczną Symani w mikrochirurgii

Przełomowa transplantacja bionicznej trzustki w 2026 roku

Jednym z najambitniejszych projektów MediSpace jest przygotowanie do pierwszej na świecie transplantacji bionicznej trzustki. To efekt współpracy z Polbionicą i zespołem prof. Michała Wszoły. Trzustka została wykonana przy użyciu technologii druku 3D z komórek pacjenta, co może zrewolucjonizować transplantologię.

Obecnie Polbionica zakończyła z sukcesem badania na modelach zwierzęcych, potwierdzając funkcjonalność bionicznej trzustki w zakresie produkcji insuliny oraz regulacji poziomu glukozy. Opracowany przez nas prototyp wykazał wysoką skuteczność i bezpieczeństwo, co stanowi kluczowy krok na drodze do rozpoczęcia badań klinicznych na ludziach – mówi prof. Michał Wszoła.

Dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, zabieg planowany jest na 2026 rok. Jeśli zakończy się sukcesem, otworzy drogę do nowych, spersonalizowanych terapii narządów, eliminując konieczność immunosupresji i rozwiązań opartych na dawcach.

Prof. Michał Wszoła i bioniczna trzustka: Jak biodruk 3D zmienia medycynę
ZOBACZ KONIECZNIE Prof. Michał Wszoła i bioniczna trzustka: Jak biodruk 3D zmienia medycynę

MediSpace – polski hub medycyny jutra

MediSpace to projekt, który wykracza poza standardowe pojęcie placówki medycznej. To hub nowoczesnych rozwiązań medycznych, technologicznych i naukowych, w którym współpraca z międzynarodowymi partnerami, start-upami, firmami z sektora MedTech i ośrodkami badawczymi tworzy ekosystem przyszłości.

W centrum tego systemu zawsze stoi pacjent – jego potrzeby, zdrowie, komfort i długowieczność. MediSpace redefiniuje nie tylko standardy medyczne, ale także sposób myślenia o opiece zdrowotnej. To miasto przyszłości, które właśnie zaczęło się budować w Warszawie.

Źródło:

  • informator-stolicy.pl
  • focusozdrowiu.pl

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności