Częstość konfliktu serologicznego w ciąży oraz jego potencjalne konsekwencje wymagają szczególnej uwagi ze strony przyszłych mam i personelu medycznego. Kobiety z grupą krwi Rh ujemną (Rh-) są szczególnie narażone na rozwój tego problemu, co może prowadzić do poważnych komplikacji dla zdrowia dziecka. Duże znaczenie ma wczesna diagnostyka oraz odpowiednia profilaktyka, które pozwalają zminimalizować ryzyko powikłań. W ramach kampanii społecznej „Przyjaźni Mamom Rh-” kobiety mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia w placówkach zapewniających kompleksową opiekę.
Konflikt serologiczny – co to jest i dlaczego jest niebezpieczny?
Konflikt serologiczny wynika z niezgodności antygenów na krwinkach czerwonych matki i dziecka. Dr hab. Justyna Teliga-Czajkowska, ginekolog-położnik ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej, tłumaczy:
Konflikt serologiczny jest związany z niezgodnością określonych antygenów obecnych na krwinkach czerwonych matki oraz dziecka. Prowadzi do pojawienia się tzw. choroby hemolitycznej płodu lub noworodka, która może skutkować na przykład niedokrwistością, żółtaczką, uogólnionym obrzękiem, a nawet wewnątrzmacicznym zgonem płodu.
Do konfliktu dochodzi najczęściej, gdy kobieta ma grupę krwi Rh- i nosi dziecko z grupą Rh+. W odpowiedzi na obecność antygenu D organizm matki może produkować przeciwciała niszczące krwinki czerwone dziecka. Choć problem może dotyczyć również innych antygenów układu Rh, największe ryzyko występuje w przypadku antygenu D.
Profilaktyka i diagnostyka konfliktu serologicznego
Diagnostyka konfliktu serologicznego rozpoczyna się już podczas pierwszej wizyty u lekarza po potwierdzeniu ciąży. U kobiet z grupą krwi Rh dodatnią badanie zazwyczaj zamyka temat, natomiast u kobiet Rh- konieczne są dalsze kroki.
Dr Teliga-Czajkowska wskazuje:
W przypadku mamy Rh- badanie powinno być powtarzane przynajmniej raz w każdym trymestrze ciąży. Podaje się im również rutynową profilaktykę śródciążową w postaci immunoglobuliny anty-RhD między 28. a 30. tygodniem ciąży. Po porodzie, jeżeli noworodek ma grupę Rh+, niezbędne jest jej ponowne zastosowanie.
W sytuacji, gdy u matki wykryte zostaną przeciwciała odpornościowe, konieczna jest ich identyfikacja i określenie stężenia (miana). Następnie sprawdza się, czy u dziecka występują cechy choroby hemolitycznej. W razie potrzeby podejmowane jest leczenie wewnątrzmaciczne, takie jak transfuzja krwi do układu krwionośnego płodu.
- Zobacz również: Paradontoza zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej
Placówki przyjazne mamom Rh–
Kampania „Przyjaźni Mamom Rh-” skupia się na edukacji i zapewnieniu dostępu do odpowiedniej profilaktyki. Na stronie internetowej konfliktserologiczny.pl dostępna jest mapa placówek, które oferują wsparcie kobietom Rh-. Usługi są bezpłatne, niezależnie od miejsca prowadzenia ciąży czy posiadania ubezpieczenia zdrowotnego.
Dr Teliga-Czajkowska podkreśla:
Obecnie mamy skuteczne metody zapobiegania rozwojowi konfliktu serologicznego, obejmujące odpowiednią diagnostykę i profilaktykę śródciążową.
Dlatego warto skorzystać z dostępnych rozwiązań, by chronić zdrowie dziecka i spokój mamy.
Kobiety Rh–, dzięki wczesnej diagnostyce i profilaktyce, mogą zminimalizować ryzyko powikłań związanych z konfliktem serologicznym. Kampania „Przyjaźni Mamom Rh-” to cenne wsparcie dla przyszłych mam, oferujące bezpłatną pomoc w zakresie edukacji, diagnostyki i leczenia. Warto skorzystać z tego wsparcia, by zapewnić dziecku zdrowy start w życiu.
Źródło:
- Materiały Prasowe
- termedia.pl