Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ogłosił szeroko zakrojoną kontrolę kart szczepień dzieci w Polsce. Od lutego 2025 roku inspektorzy rozpoczną weryfikację w punktach szczepień, aby odpowiedzieć na kluczowe pytanie: ile dzieci w Polsce jest zaszczepionych przeciwko 13 chorobom zakaźnym objętym obowiązkowym kalendarzem szczepień?
Kontrola szczepień w Polsce: cel i skala przedsięwzięcia
Jak poinformował szef GIS, dr Paweł Grzesiowski, przegląd obejmie karty szczepień 7,5 mln dzieci. Proces ten ma zidentyfikować trzy grupy dzieci niezaszczepionych:
- Dzieci, które zniknęły z systemu. Brak kart szczepień może wynikać z emigracji lub zaniedbań w dokumentacji.
- Dzieci, które nie mogły być zaszczepione z powodów zdrowotnych.
- Dzieci, których rodzice odmówili szczepienia z różnych powodów.
Według szacunków GIS, aż 5% dzieci z jednego województwa może być „poza systemem”. Dr Grzesiowski podkreśla, że konieczne będzie odnalezienie tych dzieci i ustalenie ich statusu szczepień.
Coraz więcej odmów szczepień w Polsce
Rok 2023 przyniósł ponad 87 tys. odmów szczepień, co jest rekordowym wynikiem w porównaniu do poprzednich lat. Raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) z listopada 2024 roku zwrócił uwagę na brak precyzyjnych danych dotyczących szczepień, co utrudnia skuteczne monitorowanie sytuacji.
Dr Grzesiowski zauważył, że liczba odmów to nie jedyny problem. Często rodzice mają trudności z dostępem do punktów szczepień, a to opóźnia podanie obowiązkowych dawek. Ekspert wskazuje na konieczność utworzenia konsultacyjnych punktów szczepień w każdym województwie.
Krztusiec: epidemia na horyzoncie
Brak szczepień przyczynia się do wzrostu zachorowań na choroby zakaźne. Przykładem jest krztusiec, który w 2024 roku osiągnął rekordowe 32 430 przypadków – ponadtrzydziestokrotny wzrost w porównaniu do 2023 roku. Eksperci apelują o większą liczbę szczepień przypominających u dorosłych oraz o zaszczepienie kobiet w ciąży, dla których szczepionka przeciwko krztuścowi jest od października 2024 roku bezpłatna.
Elektroniczne karty szczepień – przyszłość systemu?
Kontrola GIS ma być również krokiem w kierunku przejścia z papierowych na elektroniczne karty szczepień. Obecnie takie rozwiązania funkcjonują tylko w przypadku szczepień zalecanych.
Źródło:
- PAP