Minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła w Sejmie, że skierowała do prokuratury zawiadomienia dotyczące domniemanych nieprawidłowości w działaniach byłego kierownictwa resortu zdrowia. Zarzuty dotyczą m.in. Janusza Cieszyńskiego, Radosława Sierpińskiego, Łukasza Szumowskiego, Adama Niedzielskiego i Sławomira Gadomskiego. W trakcie debaty nad wotum nieufności wobec Leszczyny, obecna szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że to dopiero początek ujawniania nieprawidłowości.
Zarzuty wobec byłego kierownictwa resortu zdrowia
Głównym wątkiem dotyczącym Janusza Cieszyńskiego jest słynna afera respiratorowa, która wybuchła podczas pandemii COVID-19. Cieszyński, pełniąc funkcję wiceministra zdrowia, podpisał kontrakt na zakup 1200 respiratorów od firmy E&K, należącej do handlarza bronią Andrzeja Izdebskiego. Ministerstwo przelało zaliczkę w wysokości 154 mln zł, jednak sprzęt nigdy nie dotarł.
Sprawa stała się symbolem chaosu w zarządzaniu podczas pandemii. Izdebski zmarł w Albanii w 2022 roku w niewyjaśnionych okolicznościach, co dodatkowo komplikuje śledztwo. Zarzuty dotyczą możliwości przekroczenia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez Cieszyńskiego.
Radosław Sierpiński i wątpliwości wokół dokumentacji
Radosławowi Sierpińskiemu zarzuca się posłużenie się dokumentem poświadczającym nieprawdę w procesie konkursowym na stanowisko szefa Agencji Badań Medycznych. Leszczyna zwróciła uwagę na niejasności związane z procedurą, która mogła naruszyć przepisy dotyczące uczciwości konkursów na stanowiska publiczne.
Łukasz Szumowski i Adam Niedzielski – niedopełnienie obowiązków
Byli ministrowie zdrowia, Łukasz Szumowski i Adam Niedzielski, a także ich współpracownik Sławomir Gadomski, zostali oskarżeni o niedopełnienie obowiązków w związku z przygotowaniem i realizacją pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej. W szczególności zarzuty dotyczą nieterminowej publikacji wyników pilotażu, co mogło wpłynąć na opóźnienia w wdrażaniu kluczowych działań na rzecz poprawy opieki onkologicznej w Polsce.
Kolejne kroki i dalsze zawiadomienia
Minister Izabela Leszczyna zapowiedziała, że wniosków do prokuratury może być więcej, gdyż audyt prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) wciąż trwa. Jak bowiem podkreśliła:
Wniosków mamy jeszcze kilka, a audyt Krajowej Administracji Skarbowej jeszcze się nie skończył.
Resort zdrowia zapowiada dalsze działania mające na celu wyjaśnienie nieprawidłowości i pociągnięcie do odpowiedzialności osób za nie odpowiedzialnych.
Co dalej z zawiadomieniami?
Złożenie zawiadomień do prokuratury to początek procesu, który może potrwać wiele miesięcy. Decyzja o wszczęciu postępowania karnego i postawieniu zarzutów należy do organów ścigania. Na ten moment kluczowe będzie określenie, czy w działaniach byłego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia rzeczywiście doszło do naruszenia prawa.
Źródło:
- https://www.termedia.pl/mz/Izabela-Leszczyna-doniosla-na-poprzednikow-do-prokuratury-wystapienie-sejmowe-,59260.html
- https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/transmisje_arch.xsp?page=1#828ECD38E38641ACC1258BD900555B62