Strona głównaZawody medyczneZnana hematolog oskarżona o eksperymenty medyczne i nieprawidłowości finansowe

Znana hematolog oskarżona o eksperymenty medyczne i nieprawidłowości finansowe

Aktualizacja 09-01-2025 09:05

Udostępnij

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała akt oskarżenia przeciwko prof. Sławomirze Kyrcz-Krzemień, wybitnej specjalistce w dziedzinie hematologii, która przez lata kierowała Kliniką Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach. Profesor oskarżono o szereg poważnych naruszeń, w tym przeprowadzanie niezarejestrowanych eksperymentów medycznych, nieprawidłowości finansowe, a także składanie fałszywych zeznań. Zarzuty obejmują zarówno kwestie związane z działalnością kliniczną, jak i zarządzaniem finansami w placówce.

Eksperymenty medyczne bez zgody uczestników

Kluczowym elementem oskarżenia jest zarzut przeprowadzania eksperymentów medycznych bez zgody pacjentów i wymaganej opinii Komisji Bioetycznej. W latach 2011–2016 prof. Kyrcz-Krzemień miała stosować autologiczne przeszczepy komórek macierzystych jako metodę leczenia stwardnienia rozsianego.

Według śledczych, procedury te nie były zgodne z obowiązującymi przepisami, a ich skuteczność nie została potwierdzona naukowo. Prokuratura podkreśla, że zastosowanie tej metody mogło narazić 67 pacjentów na poważne ryzyko zdrowotne, w tym kilkutygodniowy rozstrój zdrowia oraz nieznane długoterminowe skutki uboczne.

w tym rozpoznaniu stanowiły niezgłoszony i niezarejestrowany eksperyment medyczny przeprowadzany bez uzyskania pozytywnej opinii Komisji Bioetycznej

– zazna prokuratura w Gliwicach.

Nieprawidłowości finansowe na milionową skalę

Prokuratura zarzuca również prof. Kyrcz-Krzemień nieprawidłowe zarządzanie środkami finansowymi pochodzącymi z Narodowego Funduszu Zdrowia. W latach 2009–2016 profesor miała rozdysponować niemal 19,5 mln zł w ramach tzw. premii przeszczepowych.

Zdaniem śledczych, środki te były przyznawane poza regulaminem premiowania, bez merytorycznej kontroli i w sposób, który naruszał zasady uczciwego zarządzania publicznymi funduszami. W procederze miało uczestniczyć dwóch innych pracowników placówki – dyrektor szpitala oraz główna księgowa.

Oskarżenia o blokowanie konkurencji

Wśród zarzutów znalazły się również działania, które miały na celu blokowanie rozwoju konkurencyjnych ośrodków hematologicznych w regionie. Profesor miała utrudniać utworzenie i finansowanie Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach oraz funkcjonowanie Oddziału Hematologicznego w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Według śledczych działania te były motywowane chęcią ochrony pozycji kierowanej przez nią Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku w Katowicach.

Zarzuty dotyczące fałszywych zeznań i ukrywania powiązań

Prokuratura zarzuca prof. Sławomirze Kyrcz-Krzemień składanie fałszywych zeznań w sprawie kredytu zaciągniętego na rzecz Fundacji Śląskie Centrum Hematologii i Transplantacji Szpiku Kostnego, który miał posłużyć na zakup mieszkania. Profesor miała również zataić swoje związki z przedstawicielami jednej z firm farmaceutycznych oraz szczegóły umów zawieranych z polskim oddziałem tego koncernu.

Dodatkowo śledczy twierdzą, że profesor ukryła istotne informacje dotyczące leczenia brata byłego wojewody śląskiego w katowickim szpitalu klinicznym.

Odpowiedź oskarżonej prof. Krycz-Krzemień

Prof. Kyrcz-Krzemień stanowczo odrzuca wszystkie zarzuty. W rozmowie z PAP podkreśliła, że jej działania były zgodne z prawem i procedurami.

Absolutnie nie zgadzam się z tymi zarzutami. Jestem nimi zaskoczona. Jest to nieprawda, pod każdym względem (…). Zarzuty są bezpodstawne, wszystko było lege artis, zgodne z procedurami

– powiedziała profesor.

Jej obrońcy wskazują, że wiele z zarzutów opiera się na niejasnych lub niepełnych danych, a część z nich była już wcześniej analizowana i umorzona przez inne organy ścigania.

Wielowątkowe śledztwo

Śledztwo w sprawie prof. Kyrcz-Krzemień trwało ponad sześć lat (od 2017 r.) i obejmowało wiele aspektów działalności klinicznej i administracyjnej. Zarzuty dotyczą nie tylko profesor, ale także innych pracowników placówki, w tym dyrektora i głównej księgowej.

Prokuratura podkreśla, że sprawa ma charakter precedensowy, a jej rozstrzygnięcie może wpłynąć na przyszłe regulacje dotyczące prowadzenia badań klinicznych i zarządzania funduszami publicznymi w ochronie zdrowia.

Źródło:

  • PAP
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności