Strona głównaBadania„Vigilant” - nowy projekt badawczy UE na rzecz leków przeciwwirusowych o szerokim...

„Vigilant” – nowy projekt badawczy UE na rzecz leków przeciwwirusowych o szerokim spektrum działania

Aktualizacja 27-01-2025 11:06

Udostępnij

Pandemie wirusowe, takie jak COVID-19, obnażyły ogromne wyzwania, przed jakimi staje współczesna medycyna. Czas potrzebny na opracowanie szczepionek i leków przeciwwirusowych bywa zbyt długi, aby skutecznie powstrzymać rozprzestrzenianie się patogenów na wczesnym etapie. Z tego powodu tak ważne jest stworzenie leków o szerokim spektrum działania przeciwwirusowego, które mogą być stosowane od razu po wykryciu nowego zagrożenia. Na te potrzeby odpowiada unijny projekt badawczy „Vigilant,” którego celem jest opracowanie innowacyjnych terapii przeciwwirusowych.

Zagrożenia pandemii i potrzeba nowych rozwiązań

Pandemie wirusowe mają nie tylko tragiczne skutki zdrowotne, ale również ogromny wpływ na globalną gospodarkę. Jak zauważył koordynator projektu „Vigilant”, Stefan Pöhlmann: 

Leki o szerokim spektrum działania mogłyby znacząco poprawić nasze przygotowanie na przyszłe pandemie.

Obecnie dostępne leki przeciwwirusowe mają ograniczoną skuteczność, gdyż działają na wąską grupę wirusów. Dlatego celem konsorcjum „Vigilant” jest opracowanie środków, które zadziałają na wiele patogenów jednocześnie, umożliwiając szybką i skuteczną reakcję na nowo pojawiające się wirusy.

Jak działa projekt „Vigilant”?

Projekt „Vigilant” finansowany w ramach programu Horizon Europe łączy wiedzę ekspertów z różnych dziedzin, takich jak biochemia, chemia medyczna, biologia molekularna oraz wirusologia. Koordynatorem projektu jest Niemieckie Centrum Prymatologii, które otrzymało na badania 1,6 miliona euro. Cały projekt został dofinansowany przez Unię Europejską kwotą 7,5 miliona euro na cztery lata prac badawczych.

Badania skupiają się na białkach otoczki wirusowej, które odpowiadają za wnikanie wirusa do komórek gospodarza. Naukowcy pracują nad inhibitorami, które zablokują transport i aktywację tych białek w zakażonych komórkach. Dzięki temu replikacja wirusów mogłaby zostać skutecznie powstrzymana.

Nowatorskie podejścia do terapii przeciwwirusowej

Projekt „Vigilant” rozwija dwa innowacyjne mechanizmy działania leków:

  1. Hamowanie transportu białek otoczkowych wirusa do retikulum endoplazmatycznego.
  2. Blokowanie aktywacji białek otoczkowych przez proteazy komórkowe.

Dzięki temu podejściu możemy stworzyć substancje czynne o szerokim spektrum działania przeciwwirusowego

– podkreśla Stefan Pöhlmann. Opracowywane leki zostaną przetestowane na hodowlach komórkowych oraz w badaniach na modelach zwierzęcych, takich jak myszy, fretki i małpy.



Przyszłość leczenia wirusowych pandemii

Nowe leki, które powstaną w ramach projektu „Vigilant,” mogą odegrać ważną rolę w ograniczaniu skutków przyszłych pandemii. Zarówno zastosowania profilaktyczne, jak i terapeutyczne mogą uratować wiele istnień ludzkich, jednocześnie odciążając systemy opieki zdrowotnej. Jak wskazuje koordynator projektu, opracowanie takich terapii to krok milowy w przygotowaniu na globalne zagrożenia wirusowe.

Źródło: 

  • tygodnikmedyczny.pl
  • Deutsches Primatenzentrum GmbH – Leibniz-Institut für Primatenforschung

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności