Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum (UJ CM) po raz kolejny udowodnił swoją dominację w dziedzinie nauk medycznych, zdobywając prestiżowe wyróżnienie Research Impact Leaders Award 2024. Ogłoszenie wyników miało miejsce 20 listopada w Gliwicach, podczas posiedzenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. To prestiżowe wyróżnienie jest dowodem na wysoki poziom badań prowadzonych przez polskie uczelnie na arenie międzynarodowej.
Nagroda Elseviera – o co chodzi?
Research Impact Leaders Award to nagroda przyznawana przez wydawnictwo Elsevier od 2016 roku. Jej celem jest wyróżnienie uczelni, które mają największy wkład w rozwój nauki i jej globalny odbiór. Wyróżnienia przyznawane są w siedmiu kategoriach, takich jak nauki medyczne, społeczne czy inżynieryjne. W kategorii nauk medycznych statuetkę w tym roku odebrał rektor UJ, prof. Piotr Jedynak.
Klucz do sukcesu – strategia badań nad chorobami cywilizacyjnymi
UJ CM od lat konsekwentnie realizuje strategię skoncentrowaną na badaniach nad chorobami cywilizacyjnymi, które stanowią jedno z najważniejszych wyzwań globalnej ochrony zdrowia. Jak podkreślił prof. Rafał Olszanecki, pełnomocnik prorektora CM ds. nauki i infrastruktury:
Konsekwentnie realizując tę strategię, unowocześniamy aparaturę badawczą i podejmujemy współpracę z najlepszymi naukowcami i ośrodkami badawczymi na świecie. Zwiększa się też liczba prac naszych naukowców publikowanych w prestiżowych czasopismach o wysokim IF, osiągają one też coraz wyższą cytowalność.
Problematyczne kryteria ewaluacji w Polsce
Pomimo sukcesów na arenie międzynarodowej, przedstawiciele UJ CM zwracają uwagę na rozbieżności między kryteriami ewaluacji uczelni w Polsce a tymi stosowanymi globalnie. Prof. Maciej Małecki, prorektor UJ ds. CM, zauważył:
Po raz kolejny widzimy fundamentalne wady kryteriów ewaluacji uczelni stosowanych dziś w Polsce i to, jak znacząco odbiegają one od tych, według których na świecie oceniane są dokonania naukowe uczelni. Szkoda, że rodzime spojrzenie na to, co w nauce jest najważniejsze, tak bardzo różni się od globalnego.
Wyzwania i dalsze perspektywy
Nagroda Research Impact Leaders Award nie tylko potwierdza prestiż UJ CM, ale również wyznacza kierunki dalszego rozwoju. Kluczowym obszarem pozostają badania nad chorobami cywilizacyjnymi i intensyfikacja współpracy międzynarodowej. Wyróżnienie to dowodzi, że polska nauka może osiągać sukcesy na światową skalę.
Wydawnictwo Elsevier – co warto wiedzieć?
Elsevier to jedno z największych światowych wydawnictw naukowych, specjalizujące się w analizie, udostępnianiu danych oraz informacji naukowej. Firma koncentruje się głównie na publikacjach z zakresu nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych.
Każdego roku Elsevier publikuje około 430 tysięcy artykułów naukowych w blisko 2500 czasopism, co czyni je jednym z największych graczy na rynku wydawnictw naukowych. Na przestrzeni lat firma opublikowała ponad 13 milionów artykułów i 30 tysięcy e-książek, co świadczy o jej roli w rozwoju globalnej nauki. Co więcej, liczba pobrań publikacji Elseviera każdego roku sięga aż 900 milionów.
Dzięki swojej szerokiej ofercie i globalnemu zasięgowi Elsevier odgrywa ważną rolę w dostarczaniu naukowych treści i wspieraniu rozwoju badań na całym świecie.
Źródło:
- https://cm-uj.krakow.pl/indexn.php/collegium/aktualnosc/3456
- fot. Mieszko Czerniawski/KRASP
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Elsevier