Strona głównaSzpitaleSzpitale z Polski i Ukrainy z unijną dotacją na leczenie nowotworów

Szpitale z Polski i Ukrainy z unijną dotacją na leczenie nowotworów

Aktualizacja 19-12-2024 13:22

Udostępnij

Szpitale onkologiczne z Polski i Ukrainy realizują wspólny projekt o wartości ponad 10 mln zł, finansowany z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021-2027. Dzięki unijnemu wsparciu Białostockie Centrum Onkologii (BCO) zakupi nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia nowotworów trzustki, a Centrum Onkologii we Lwowie wzbogaci się o tomograf komputerowy. Projekt obejmuje również wymianę doświadczeń oraz szkolenia, co ma znacząco podnieść jakość opieki onkologicznej w obu krajach.

Nowoczesny sprzęt dla Białostockiego Centrum Onkologii

BCO, będące jedynym szpitalem onkologicznym w województwie podlaskim, zyska nowoczesny sprzęt endoskopowy, który będzie wykorzystywany w nowo rozbudowywanej pracowni endoskopii. Zakup obejmuje m.in. urządzenia do endoskopowej ultrasonografii, umożliwiające diagnostykę i biopsję zmian nowotworowych układu pokarmowego, w tym trzustki.

Dr Grażyna Piotrowska-Staworko, kierownik Pracowni Endoskopii BCO, wyjaśnia:

Planujemy poszerzenie zakresu wykonywanych zabiegów o zabiegi na drogach żółciowych oraz diagnostykę nowotworów płuc, co pozwoli pacjentom na kompleksową opiekę w jednym ośrodku.

Wicedyrektor BCO ds. lecznictwa, dr Dorota Kazberuk, podkreśla wagę projektu:

Nowotwory układu pokarmowego rozwijają się szybko i wymagają zintegrowanego działania – od profilaktyki przez szybką diagnostykę po leczenie. Taki projekt jest kluczowy.

Tomograf komputerowy dla Centrum Onkologii we Lwowie

Centrum Onkologii we Lwowie przeznaczy fundusze na zakup tomografu komputerowego, który pozwoli na szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę. Ołeh Duda, dyrektor lwowskiego szpitala, wskazuje, że nowy sprzęt umożliwi przyjęcie większej liczby pacjentów z całego obwodu lwowskiego:

Tomograf komputerowy podniesie jakość świadczonych usług i przyczyni się do poprawy leczenia onkologicznego w regionie.

W ramach projektu strona ukraińska planuje także wymianę doświadczeń z polskimi specjalistami, szkolenia oraz wdrożenie nowoczesnych technologii w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych.



Korzyści z międzynarodowej współpracy

Projekt jest nie tylko inwestycją w nowoczesne wyposażenie, ale także szansą na rozwój kompetencji medycznych obu stron. Wspólne szkolenia oraz wymiana doświadczeń między lekarzami z Polski i Ukrainy mają przyczynić się do wdrożenia nowoczesnych metod leczenia.

Dzięki projektowi BCO będzie mogło oferować kompleksową opiekę medyczną pacjentom, eliminując konieczność kierowania ich na badania do innych ośrodków. Z kolei lwowskie centrum zwiększy swoją zdolność diagnostyczną, co jest szczególnie ważne w obliczu rosnącej liczby pacjentów onkologicznych.

Wspólny projekt Białostockiego Centrum Onkologii i Centrum Onkologii we Lwowie to przykład efektywnej współpracy transgranicznej. Dzięki unijnemu wsparciu obie placówki zyskają nowoczesny sprzęt, a pacjenci dostęp do kompleksowej opieki onkologicznej na najwyższym poziomie. To przedsięwzięcie, które może stać się wzorem dla innych ośrodków medycznych w Europie Wschodniej.

Źródło:

  • PAP
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności