W Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie podpisano umowę ramową o współpracy naukowej między Uniwersytetem Jagiellońskim a Siemens Healthineers Polska. Porozumienie ma na celu rozwój badań nad innowacyjnymi technologiami obrazowania medycznego.
Unikatowe rozwiązania dla badaczy UJ
Dzięki współpracy Siemens Healthineers udostępni badaczom UJ dostęp do prototypowych rozwiązań związanych z akwizycją i analizą danych badań obrazowych. W ramach umowy polscy naukowcy będą mogli testować i weryfikować swoje pomysły w warunkach badawczych. Taka współpraca przyspieszy realizację projektów naukowych i umożliwi szybkie wdrożenie innowacyjnych technologii.
Dziesięć lat doświadczenia
Podpisanie umowy ramowej jest efektem trwającej od 2014 roku współpracy między Siemens Healthineers a UJ. To właśnie w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ zainstalowano pierwsze urządzenie rezonansu magnetycznego Siemens Healthineers dedykowane badaniom naukowym. W 2024 roku dostarczono kolejne takie urządzenie do Centrum Badań Mózgu UJ. Tym razem jest to zaawansowany aparat MAGNETOM Prisma o mocy 3 Tesli, który umożliwia prowadzenie badań nad świadomością i chorobami neurodegeneracyjnymi.
Współpraca interdyscyplinarna – podstawa sukcesu
Porozumienie przewiduje współpracę interdyscyplinarnych zespołów naukowych złożonych z fizyków, psychologów, neurologów i radiologów z ekspertami Siemens Healthineers. Jak zauważył Kamil Cepuch, kierownik ds. Współpracy Naukowej, synergia nauki i technologii pozwala na rozwój zarówno badań podstawowych, jak i prototypów, z których skorzystają wszystkie zaangażowane strony.