Strona głównaBadaniaPrzełom w badaniach nad starzeniem: Koktajl leków wydłuża życie myszy o 35%

Przełom w badaniach nad starzeniem: Koktajl leków wydłuża życie myszy o 35%

Aktualizacja 31-05-2025 08:02

Udostępnij

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Maxa Plancka w Niemczech rzucają światło na jeden z najbardziej obiecujących kierunków badań nad długowiecznością. Eksperymenty na myszach wykazały, że skojarzenie dwóch znanych leków – rapamycyny i trametynibu – może znacząco wydłużyć życie i poprawić jego jakość. Wyniki opublikowane w Nature Aging sugerują, że odpowiednio dobrane terapie farmakologiczne mogą w przyszłości opóźniać procesy starzenia również u ludzi.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Jakie dwa leki w połączeniu wydłużyły życie myszy nawet o 35%.
  • W jaki sposób terapia skojarzona wpłynęła na zdrowie i aktywność zwierząt w późnym wieku.
  • Dlaczego badacze uważają, że kombinacja rapamycyny i trametynibu może być przydatna dla ludzi.
  • Jakie były różnice w efektach leczenia u samców i samic myszy.

Rapamycyna i trametynib – znane leki, nowe zastosowania

W badaniach zastosowano dwa leki: rapamycynę, znaną z zastosowań immunosupresyjnych i onkologicznych, oraz trametynib, stosowany głównie w terapii nowotworów. Oba preparaty są już zatwierdzone do użytku klinicznego w USA i UE, co czyni je potencjalnymi kandydatami do szybkiego wdrożenia w badaniach klinicznych nad starzeniem się ludzi.

Każdy z leków osobno wykazywał pozytywne działanie w zakresie wydłużania życia:

  • Rapamycyna zwiększyła średnią długość życia myszy o 17-18%,
  • Trametynib – o 7-16%.

Jednak dopiero połączenie obu leków dało imponujące rezultaty – długość życia wzrosła o 26 do 35%, w zależności od płci zwierząt.

Wyniki badania VITAL: Suplementacja witaminą D spowalnia starzenie biologiczne
ZOBACZ KONIECZNIE Wyniki badania VITAL: Suplementacja witaminą D spowalnia starzenie biologiczne

Wydłużenie życia i poprawa jego jakości

Wyniki badań okazały się nie tylko spektakularne pod względem długości życia, ale również jakości starzenia się. Myszy, które otrzymywały oba leki, były aktywniejsze w późnym wieku, miały niższą masę ciała i wykazywały wolniejsze pogarszanie się funkcji serca.

Leczenie opóźniło również rozwój nowotworów wątroby i śledziony oraz ograniczyło stan zapalny w mózgu, nerkach, śledzionie i mięśniach – czyli w narządach szczególnie podatnych na degenerację związaną z wiekiem.

Choć nie spodziewamy się podobnego wydłużenia długości życia u ludzi, jakie zaobserwowaliśmy u myszy, mamy nadzieję, że badane przez nas leki pomogą ludziom zachować zdrowie i wolność od chorób na dłuższy okres życia – mówi genetyk Linda Partridge, współautorka badania.

Czy można cofnąć starzenie? Naukowcy próbują przeprogramować komórki
ZOBACZ KONIECZNIE Czy można cofnąć starzenie? Naukowcy próbują przeprogramować komórki

Działanie synergiczne – więcej niż suma składników

Oba leki wpływają na tę samą ścieżkę sygnałową w komórkach – Ras/Insulina/TOR – jednak działają na różnych jej etapach. To pozwala na uzyskanie efektu synergii. Analiza ekspresji genów wykazała, że pewne zmiany występują tylko wtedy, gdy leki są podawane razem, co potwierdza unikalne działanie kombinacji.

Co istotne, łączenie leków nie zwiększyło liczby skutków ubocznych – występowały one na poziomie porównywalnym z terapiami pojedynczymi.

Skutki dla samców i samic – dane z badań

Wyniki eksperymentu wskazują, że działanie koktajlu leków było istotne zarówno u samic, jak i u samców myszy, choć efekt był silniejszy u samic.

Średnia długość życia wzrosła o 34,9% u samic i o 27,4% u samców, natomiast maksymalna długość życia zwiększyła się odpowiednio o 32,4% u samic i o 26,1% u samców.

Podawanie leków rozpoczęto w wieku sześciu miesięcy – co u myszy odpowiada dorosłości – i kontynuowano do końca życia. Zastosowanie terapii skojarzonej nie tylko wydłużyło życie, ale także spowolniło fizjologiczne oznaki starzenia i utratę sprawności.

Nowe badania: protezy zębowe mogą opóźniać starzenie się mózgu
ZOBACZ KONIECZNIE Nowe badania: protezy zębowe mogą opóźniać starzenie się mózgu

Czy koktajl przeciwstarzeniowy zadziała u ludzi?

Naukowcy ostrożnie podchodzą do bezpośredniego przenoszenia wyników na ludzi, ale planują rozpoczęcie badań klinicznych w stosunkowo krótkim czasie. Potencjalne zastosowania niekoniecznie obejmują ekstremalne wydłużenie życia, ale przede wszystkim poprawę jego jakości, ograniczenie chorób związanych ze starzeniem i dłuższe zachowanie niezależności w wieku podeszłym.

Dalsze badania na ludziach w nadchodzących latach pomogą nam wyjaśnić, w jaki sposób te leki mogą być przydatne dla ludzi i kto mógłby odnieść z nich korzyści – dodaje Partridge.

👉 Wyniki oraz opis badań znajdziesz pod TYM LINKIEM

Główne wnioski

  1. Kombinacja rapamycyny i trametynibu wydłużyła życie myszy średnio o 26–35%, znacznie bardziej niż każdy z leków stosowany osobno.
  2. Terapia poprawiła jakość starzenia się – opóźniła rozwój nowotworów, zmniejszyła stan zapalny i zachowała aktywność fizyczną w późnym wieku.
  3. Największy efekt zaobserwowano u samic: średnia długość życia wzrosła o 34,9%, a maksymalna o 32,4%.
  4. Nie odnotowano dodatkowych skutków ubocznych wynikających z łączenia leków, a badania kliniczne na ludziach mogą rozpocząć się wkrótce.

Źródło:

  • Nature Aging
  • Science Alert
  • Live Science

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności