W środę, 22 stycznia, wiceminister zdrowia Marek Kos przedstawił kluczowe zmiany w organizacji Państwowego Ratownictwa Medycznego i szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR). W planach jest m.in. wprowadzenie zespołów motocyklowych oraz nowe regulacje dotyczące pracy ratowników medycznych. Wiceminister ma nadzieję, że zmianami już w styczniu zajmie się Rada Ministrów.
Nowe zespoły ratownictwa: motocyklowa rewolucja od lipca
Wiceminister Kos zapowiedział utworzenie jednostek motocyklowych w ramach ratownictwa medycznego. Mają one działać od 1 maja do 30 września, przez maksymalnie 12 godzin na dobę, i obsługiwać trudnodostępne miejsca, takie jak obszary z utrudnieniami komunikacyjnymi czy masowe zgromadzenia. Plan zakłada, że jedna jednostka motocyklowa będzie przypadać na każde 400 tys. mieszkańców.
Pierwsze zespoły mają ruszyć już 1 lipca 2025 roku. To rozwiązanie ma nie tylko usprawnić dostęp do pomocy medycznej w sytuacjach kryzysowych, ale także odciążyć tradycyjne karetki w zatłoczonych obszarach.
Zmiany na SOR-ach: krótsze czasy oczekiwania i nowe wskaźniki
Kolejną kluczową zmianą są nowe wskaźniki dotyczące szpitalnych oddziałów ratunkowych. Wiceminister Kos wyjaśnił, że jeden SOR będzie przypadać na obszar zamieszkały przez maksymalnie 200 tys. mieszkańców. Ma to skrócić czas dotarcia karetki do pacjenta do 45 minut oraz czas przekazania pacjenta z karetki na oddział do 15 minut.
Obecnie zdarzają się przypadki, gdy karetki czekają z pacjentami nawet kilka godzin. Wprowadzone zostaną kary za przekroczenie limitów czasowych, a w skrajnych sytuacjach możliwe będzie zerwanie umowy z odpowiedzialnym podmiotem.
Kursy obowiązkowe i nowe regulacje dla ratowników
Projekt przewiduje obowiązkowe szkolenia z zakresu postępowania w stanach nagłych dla wszystkich osób udzielających świadczeń w ratownictwie medycznym. Zwolnieni z tego obowiązku będą jedynie lekarze specjaliści medycyny ratunkowej oraz pielęgniarki ze specjalizacją ratunkową.
Ponadto wprowadzone zostaną regulacje ujednolicające dodatki za pracę w niedziele, święta i dni wolne od pracy dla ratowników medycznych, niezależnie od miejsca zatrudnienia. Dodatkowo, ratownicy będą mogli pracować jako przedsiębiorcy na podstawie umowy cywilnoprawnej z podmiotami leczniczymi.
Centrum operacyjne dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego
W planach resortu zdrowia jest również stworzenie centrum operacyjnego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR). Ma ono zapewnić lepszą koordynację działań w sytuacjach wymagających interwencji lotniczej, co przyczyni się do efektywniejszego zarządzania zasobami w kryzysowych momentach.
Źródło:
- PAP