17 grudnia 2024 r. we wnętrzach Bazaru Poznańskiego odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Tegorocznym laureatem został prof. dr hab. Krzysztof Książek, wybitny biogerontolog i biolog nowotworów, za osiągnięcia w badaniach nad procesem starzenia komórkowego i jego wpływem na rozwój przerzutów raka jajnika.
Prof. Krzysztof Książek – wybitny badacz starzenia i raka jajnika
Profesor Krzysztof Książek kieruje Zakładem Patofizjologii Starzenia i Chorób Cywilizacyjnych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jego badania koncentrują się na zrozumieniu mechanizmów starzenia komórkowego i ich roli w progresji nowotworów. W szczególności profesor Książek i jego zespół analizują wpływ starzenia na rozwój przerzutów raka jajnika.
Jak podkreślił podczas uroczystości, sukcesy naukowe są wynikiem współpracy z pacjentami, którzy decydują się na przekazywanie materiału genetycznego w imię postępu medycyny.
Za moim i naszym sukcesem stoją tak naprawdę pacjenci, którzy zdecydowali się na pobranie materiału genetycznego, wierząc, że dają cząstkę siebie na rozwiązanie innych problemów w przyszłości.
– powiedział profesor Książek, odbierając nagrodę.
Profesor Książek jest również autorem licznych publikacji naukowych oraz członkiem międzynarodowych zespołów badawczych.
Nagroda Naukowa Województwa Wielkopolskiego – prestiżowe wyróżnienie
Nagroda Naukowa Samorządu Województwa Wielkopolskiego została ustanowiona w 2021 roku i od tego czasu co roku wyróżnia wybitnych naukowców za ich osiągnięcia z ostatnich pięciu lat. W tegorocznej edycji kapituła rozpatrzyła 23 zgłoszenia, nagradzając profesora Książka indywidualną nagrodą w wysokości 25 tys. zł.
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił, że wyróżnienie to jest elementem długofalowej współpracy z uczelniami oraz dowodem na zaangażowanie regionu w rozwój nauki.
Doceniamy rolę nauki, dlatego też staramy się wspierać tę działalność
– mówił podczas ceremonii.
Historia i znaczenie nagrody
Dotychczasowymi laureatami Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego byli m.in. dr hab. Piotr Rzymski, prof. Hieronim Jakubowski oraz prof. Teofil Jesionowski. Nagroda ma na celu promowanie osiągnięć naukowych, które nie tylko podnoszą prestiż regionu, ale także przyczyniają się do rozwiązywania kluczowych problemów społecznych i zdrowotnych.
O przyznanie nagrody mogą ubiegać się naukowcy związani z Wielkopolską, zarówno przez miejsce pracy, jak i zakres badań. W skład kapituły konkursowej wchodzą przedstawiciele wielkopolskich uczelni oraz samorządu województwa.
Źródło:
- UMP