Strona głównaBadaniaNowy przełom w leczeniu raka: Polimerowe nanocząstki ze Szczecina

Nowy przełom w leczeniu raka: Polimerowe nanocząstki ze Szczecina

Aktualizacja 28-11-2024 00:30

Udostępnij

Naukowczynie z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie ogłosiły nowy przełom w terapii celowanej nowotworów. Dzięki opracowanym polimerowym nanocząstkom, leki mogą selektywnie trafiać do komórek nowotworowych, minimalizując skutki uboczne i zwiększając skuteczność leczenia. Czy to początek nowej ery w onkologii?

Polimerowe nanocząstki w terapii celowanej

Polimerowe nanocząstki to maleńkie struktury, w których zamyka się leki, by mogły bezpiecznie dotrzeć do komórek nowotworowych. Dzięki zaawansowanej modyfikacji polimerów, nanocząstki wiążą się z mucynami – specyficznymi białkami wydzielanymi przez komórki rakowe. Jak wyjaśnia dr inż. Agnieszka Piegat:

Znając ten mechanizm i rodzaj mucyn, co rozpoznali naukowcy PUM, byliśmy w stanie zaprojektować taką otoczkę dla leków, żeby selektywnie łączyły się z mucynami.

Początki badań – od Helicobacter pylori do raka jajnika

Pierwsze zastosowanie nanocząstek dotyczyło leczenia wrzodów żołądka i walki z bakterią Helicobacter pylori. Obiecujące wyniki skłoniły badaczki do przystosowania technologii do leczenia m.in. raka jajnika, gdzie wyzwanie stanowi specyficzna śluzowa osłona komórek nowotworowych.

Wyniki badań przedklinicznych

Badania na zwierzętach wykazały zahamowanie wzrostu guzów oraz poprawę kondycji zwierząt w porównaniu z tradycyjnymi metodami leczenia.

Doktor Piegat podkreśliła, że nanocząstki wykazują wszechstronność jako nośniki leków, a ich skuteczność potwierdziły właśnie badania przedkliniczne.

Potencjał i przyszłość terapii nanocząsteczkowych

Obecnie badaczki analizują dystrybucję leków w organizmie oraz ich wpływ na organy wewnętrzne i mikrobiotę jelitową. Następne etapy obejmują testy na większych zwierzętach, takich jak świnie.

Wyzwania w implementacji

Wdrożenie nanocząsteczek do powszechnego użytku to proces długotrwały i kosztowny. Zespół badaczek stara się o kolejne fundusze z programów unijnych i ministerialnych, które pozwolą na rozwój technologii.

Prace badaczek z ZUT i PUM otwierają nowe możliwości w leczeniu raka jajnika i innych nowotworów. Choć droga do zastosowań klinicznych jest jeszcze długa, przełomowe wyniki badań dają nadzieję na skuteczniejsze i bardziej precyzyjne terapie w przyszłości.


W ramach projektu „Synteza i charakterystyka wielofunkcyjnych polimerowych systemów kontrolowanego uwalniania leków” (NanoEnCap), prowadzonego pod kierownictwem dr inż. Agnieszki Piegat, brały udział dr inż. Agata Goszczyńska, dr inż. Agata Niemczyk, dr inż. Anna Żywicka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz dr inż. Klaudia Brodaczewska z Warszawy.


Źródło:

  • https://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,szczecinskie-naukowczynie-opracowuja-nowa-metode-walki-z-rakiem,artykul,86607016.html
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności