W Legnicy dokonano niezwykłego osiągnięcia medycznego, które poruszyło całą Polskę. Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego zdecydowali się na zdecydowany krok: przez kilka miesięcy utrzymywali w śpiączce farmakologicznej ciężarną kobietę, u której w pierwszych tygodniach ciąży doszło do pęknięcia tętniaka mózgu. Dzięki tej decyzji udało się uratować życie jej dziecka, które przyszło na świat w 30. tygodniu ciąży.
Pęknięcie tętniaka i dramatyczna decyzja
31-letnia kobieta doznała pęknięcia tętniaka mózgu w pierwszych tygodniach ciąży. Ze względu na poważne uszkodzenie mózgu, jej ratunek był niemożliwy. Lekarze podjęli decyzję o podtrzymywaniu jej funkcji życiowych, aby dać dziecku szansę na przeżycie. Jak przekazał rzecznik szpitala, Krzysztof Maciejak, kobieta została wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej i podłączona do specjalistycznej aparatury podtrzymującej życie.
Codziennie stan kobiety konsultowano z zespołami specjalistów z zakresu ginekologii, kardiologii i neonatologii. Dzięki ogromnej pracy lekarzy, ciążę udało się doprowadzić do 30. tygodnia.
Intensywna opieka i poród przedwczesny
Po kilku miesiącach monitorowania stanu kobiety i dziecka wystąpiła infekcja wewnątrzmaciczna, a także rozpoczęły się skurcze porodowe.
Zapadła decyzja, by zakończyć ciążę cesarskim cięciem
– wyjaśnił Wojciech Kowalik, kierownik Oddziału Neonatologii z Pododdziałem Intensywnej Terapii Wcześniaków, Noworodków i Dzieci.
Dziewczynka przyszła na świat z masą ciała 1550 gramów, w stanie zamartwicy i z niewydolnością oddechową. Dzięki intensywnej opiece neonatologicznej udało się ją uratować. Po dwóch miesiącach leczenia dziewczynka została wypisana do domu w dobrym stanie zdrowia.
- Zobacz również: Oddział Intensywnej Terapii dla Dzieci w Toruniu wznowi działalność już w styczniu 2025!
Heroizm zespołu medycznego
Historia tej 31-latki pokazuje, jak wiele można osiągnąć dzięki współpracy i determinacji lekarzy. Wojciech Kowalik podkreślił, że decyzja o podtrzymywaniu życia kobiety była trudna i wymagała współpracy całego zespołu specjalistów. Zespoły neonatologiczne i intensywnej terapii zrobiły wszystko, aby zapewnić dziecku najlepsze warunki rozwoju w trudnej sytuacji.
Medycyna w służbie życia
Ten przypadek jest przykładem nie tylko niezwykłych osiągnięć współczesnej medycyny, ale także ogromnego poświęcenia lekarzy. Mimo że matki nie udało się uratować, jej dziecko ma szansę na zdrowe i szczęśliwe życie dzięki decyzjom i wysiłkowi medyków.
Źródło:
- tvn24.pl