Komisja Europejska poinformowała, że nie widzi potrzeby wdrażania działań pandemicznych w związku z doniesieniami o wzroście zakażeń wirusem metapneumowirusowym (hMPV) w Chinach. Sytuacja jest monitorowana przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
KE uspokaja: brak zagrożenia pandemicznego
Na konferencji prasowej rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova wyjaśniła, że mimo doniesień o przeciążonych szpitalach w północnych Chinach sytuacja epidemiologiczna w UE nie budzi niepokoju.
(…) nie ma potrzeby przygotowywania się na nową pandemię
– podkreśliła, zaznaczając jednocześnie, że sytuacja jest uważnie monitorowana.
ECDC potwierdza, że wzrost zakażeń w Chinach najprawdopodobniej odzwierciedla sezonowy charakter chorób układu oddechowego. Europejskie systemy zdrowotne są gotowe na ewentualny wzrost przypadków hMPV w zimowych miesiącach.
- Zobacz koniecznie: hMPV w Europie! Wirus z Chin potwierdzony w Portugalii
Jak sytuacja w Chinach może wpłynąć na Europę?
W północnych Chinach wzrost zakażeń hMPV szczególnie dotyka dzieci poniżej 14. roku życia. Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odnotowało większe natężenie przypadków w regionach o niższych temperaturach. Przeciążenie szpitali w tych obszarach może wynikać z typowego dla zimy wzrostu zachorowań.
ECDC przewiduje, że podobna sytuacja może wystąpić w Europie, dlatego zaleca przygotowanie systemów ochrony zdrowia na potencjalny wzrost liczby hospitalizacji.
Co powinny wiedzieć osoby z branży medycznej i farmaceutycznej?
- Monitorowanie sytuacji: europejskie systemy nadzoru epidemiologicznego są podstawą w ocenie zagrożeń związanych z hMPV.
- Brak szczepionki: rozwój preparatów immunoprofilaktycznych może być wyzwaniem dla sektora farmaceutycznego.
- Zabezpieczenie personelu medycznego: wzrost przypadków zakażeń może zwiększyć obciążenie szpitali, szczególnie oddziałów pediatrycznych i geriatrycznych.
Źródło:
- PAP