Głosowanie nad wnioskiem o odwołanie prezesa Łukasza Jankowskiego, które miało odbyć się dzisiaj, 17 stycznia 2025 roku, wzbudzało od wielu dni ogromne emocje. Ostatecznie decyzja o dalszych losach prezesa oraz kondycji samorządu zostanie przedyskutowana podczas Okrągłego Stołu, zaplanowanego na 7 marca.
Głosowanie nad odwołaniem prezesa NRL
Dzisiejsze głosowanie, które miało przesądzić o przyszłości prezesa Łukasza Jankowskiego, było wynikiem narastających napięć w samorządzie lekarskim. Przeciwnicy obecnego prezesa zarzucają mu działania na szkodę środowiska medycznego oraz niewystarczające zaangażowanie w rozwiązywanie problemów lekarzy. Przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej (ORL) oraz kilku innych izb wnioskowali, aby głosowanie skupiło się wyłącznie na wotum nieufności wobec prezesa.
Pomimo licznych głosów sprzeciwu, ostateczna decyzja nie zapadła. Zamiast tego, NRL skierowała uwagę na szerszy dialog z całym środowiskiem lekarskim, proponując Okrągły Stół jako alternatywę. Jak zaznacza rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, Jakub Kosikowski:
Rada nie ucieka od dyskusji, jednak organizacja takiego forum jest dużo tańsza niż zjazd za kilkaset tysięcy, jednocześnie w trakcie takiego forum nie ma wymogu kworum i nawet jeśli przyjdzie trzech delegatów, to będą mieli szansę spokojnie podyskutować o samorządzie
Okrągły Stół jako odpowiedź na podziały
Okrągły Stół NRL, zaplanowany na 7 marca, ma być przestrzenią do rozmów o przyszłości samorządu. Wydarzenie odbędzie się w auli Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Podczas spotkania delegaci będą mieli możliwość poruszenia najważniejszych tematów, w tym:
- Strategii działania samorządu w obliczu reform w ochronie zdrowia.
- Priorytetów na ostatnie miesiące IX kadencji NRL.
- Rozwiązywania wewnętrznych sporów i budowania jedności w środowisku lekarskim.
Stanowiska izb lekarskich – podzielone opinie
Nie wszystkie izby lekarskie popierają działania zmierzające do odwołania prezesa NRL. W ciągu ostatnich tygodni swoje stanowisko zmieniła m.in. ORL w Koszalinie, która wycofała poparcie dla nadzwyczajnego zjazdu. Podobnie ORL w Gdańsku, Bielsku-Białej, Warszawie, Łodzi, Lublinie, Tarnowie i Olsztynie wyraziły sprzeciw wobec prób zdyskredytowania obecnych władz.
- Zobacz koniecznie: Coraz więcej rad okręgowych wspiera prezesa NRL
Z kolei przeciwnicy Łukasza Jankowskiego podkreślają, że obecna sytuacja wymaga radykalnych działań.
Dlaczego samorząd potrzebuje jedności?
W ciągu ostatnich miesięcy samorząd lekarski zmagał się z wewnętrznymi konfliktami, które uwidoczniły potrzebę gruntownej reformy. Wielu lekarzy uważa, że samorząd, zamiast skupiać się na sporach personalnych, powinien dążyć do realizacji kluczowych postulatów, takich jak:
- Zobacz koniecznie: NRL podsumowuje rok 2024: przełomy, wyzwania i solidarność
- Wprowadzenie klauzuli wyższego dobra, która ma chronić lekarzy w sytuacjach granicznych decyzji medycznych.
- Automatyzacja procesów preskrypcyjnych, co może znacznie usprawnić pracę w placówkach medycznych.
- Rozszerzenie dostępu do darmowych leków dla kolejnych grup wiekowych i społecznych.
Wobec wyzwań, które stanowią realną potrzebę środowiska lekarskiego, niewątpliwe potrzebny jest silny i zjednoczony samorząd lekarzy i lekarzy dentystów, o czym z pewnością będziemy rozmawiać podczas spotkania okrągłego stołu poświęconego samorządowi
– podkreśla prezes Jankowski.
Źródło:
- NIL