Strona głównaFirmyDanuglipron znika z planów Pfizera. Przełomowy lek na odchudzanie nie trafi na...

Danuglipron znika z planów Pfizera. Przełomowy lek na odchudzanie nie trafi na rynek

Aktualizacja 15-04-2025 09:41

Udostępnij

14 kwietnia 2025 roku Pfizer poinformował o zakończeniu prac nad danuglipronem (PF-06882961), doustnym agonistą receptora GLP-1, który był jednym z najbardziej obiecujących kandydatów do leczenia otyłości i schorzeń metabolicznych. Mimo pozytywnych wyników badań nad optymalizacją dawkowania, firma zdecydowała się wycofać z dalszego rozwoju tej cząsteczki.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Dlaczego Pfizer zakończył rozwój doustnego agonisty GLP-1 danuglipronu
  • Jakie były wyniki badań nad danuglipronem i co wpłynęło na decyzję firmy
  • Jakie są dalsze plany Pfizera w leczeniu otyłości i chorób metabolicznych
  • Kto pozostaje liderem na rynku leków klasy GLP-1 w 2025 roku

Optymalizacja dawek bez przełomu klinicznego

Pfizer prowadził badania nad formulacją danuglipronu w dawkowaniu raz dziennie (badania NCT06567327 i NCT06568731). W toku analiz udało się potwierdzić oczekiwany profil farmakokinetyczny i znaleźć formułę, która teoretycznie mogła konkurować z innymi lekami klasy GLP-1. Pod względem skuteczności i tolerancji, wyniki fazy 2 dawały powody do ostrożnego optymizmu.

„Naturalny Ozempic”: Elcella. Jaki skład tabletek? Gdzie kupić? Kiedy w Polsce?
ZOBACZ KONIECZNIE „Naturalny Ozempic”: Elcella. Jaki skład tabletek? Gdzie kupić? Kiedy w Polsce?

Incydent w badaniu i decyzja o wycofaniu

Pomimo ogólnie akceptowalnego profilu bezpieczeństwa w bazie danych obejmującej ponad 1400 pacjentów, jeden uczestnik badania doświadczył potencjalnego uszkodzenia wątroby. Chociaż przypadek był bezobjawowy i ustąpił po odstawieniu leku, skłonił firmę do szerokiego przeglądu danych. W świetle tych informacji oraz stanowiska regulatorów Pfizer zdecydował się zakończyć rozwój danuglipronu.

Pfizer nie rezygnuje z walki z otyłością

Choroby układu krążenia i metaboliczne, w tym otyłość, pozostają ważnymi obszarami niezaspokojonych potrzeb medycznych i planujemy nadal wykorzystywać nasze globalne możliwości, aby rozwijać szereg eksperymentalnych metod leczenia – podkreślił w komunikacie dr Chris Boshoff, dyrektor ds. naukowych i prezes ds. R&D w Pfizerze. 

Firma planuje kontynuować prace nad innymi programami badawczymi, w tym doustnym kandydatem na antagonistę GIPR, a także innymi cząsteczkami we wcześniejszych fazach rozwoju.

Zgodnie z zapowiedzią, Pfizer planuje przedstawienie wyników programu klinicznego danuglipronu na forum naukowym lub w publikacji w recenzowanym czasopiśmie

Wegovy w Polsce: kiedy lek na otyłość będzie dostępny? Jaka cena?
ZOBACZ KONIECZNIE Wegovy w Polsce: kiedy lek na otyłość będzie dostępny? Jaka cena?

Konkurencja nie śpi – Novo Nordisk i Eli Lilly liderami rynku

Zakończenie projektu danuglipronu oznacza umocnienie pozycji konkurencji. Novo Nordisk i Eli Lilly, które już odnotowały ogromne sukcesy dzięki lekom semaglutydowym i tirzepatydowym, pozostają liderami segmentu GLP-1. Obie firmy intensywnie inwestują w nowe formulacje – zarówno doustne, jak i podskórne – starając się odpowiedzieć na globalne zapotrzebowanie w terapii otyłości i cukrzycy typu 2.

W przypadku Novo Nordisk doustny semaglutyd pozostaje jedynym szeroko dostępnym lekiem tej klasy w formie doustnej.

Główne wnioski

  1. Pfizer zakończył rozwój danuglipronu – doustnego agonisty GLP-1 – mimo obiecujących wyników w zakresie farmakokinetyki i tolerancji.
  2. Decyzja została podjęta po incydencie potencjalnego uszkodzenia wątroby u jednego z uczestników badania, mimo że był to przypadek bezobjawowy.
  3. Pfizer nie porzuca obszaru leczenia otyłości – kontynuuje prace nad doustnym antagonistą GIPR oraz innymi molekułami.
  4. Główna konkurencja, czyli Novo Nordisk i Eli Lilly, pozostaje liderem rynku leków GLP-1 dzięki semaglutydowi i tirzepatydowi.

Źródło:

  • Pfizer

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności