26 maja 2026 r. odbędzie się kolejne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. W porządku obrad znalazły się m.in. informacje dotyczące skutków sporu Pfizer przeciwko Polsce, prac nad kompetencjami zawodów medycznych, restrukturyzacji podmiotów leczniczych oraz zmian w planie finansowym NFZ. Część tematów wraca po kwietniowym posiedzeniu, podczas którego nie udało się zrealizować pełnej agendy. Obrady zaplanowano w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” przy ul. Limanowskiego 23 w Warszawie.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jakimi tematami zajmie się Zespół Trójstronny ds. Ochrony Zdrowia 26 maja 2026 r.
- Które sprawy zostały przeniesione z posiedzenia z 21 kwietnia 2026 r.
W porządku obrad m.in. Pfizer, NFZ i kompetencje zawodów medycznych
Posiedzenie rozpocznie się 26 maja 2026 r. o godz. 12.00. Partnerzy społeczni oraz przedstawiciele resortu zdrowia mają omówić kilka tematów istotnych dla funkcjonowania:
- przyjęcie porządku obrad,
- przyjęcie protokołu z posiedzenia z 21 kwietnia 2026 r.,
- informację Ministerstwa Zdrowia dotyczącą skutków sprawy przeciwko Polsce z powództwa Pfizer oraz zabezpieczenia środków finansowych na ewentualne roszczenia,
- informację Ministerstwa Zdrowia dotyczącą prac zespołu ds. kompetencji zawodów medycznych,
- restrukturyzację podmiotów leczniczych,
- informację o podmiotach korzystających z finansowania w wysokości 50% dotychczasowego ryczałtu na zlikwidowany oddział lub oddział o zmienionym profilu,
- uchwały nr 140 i 146 strony pracowników oraz strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego,
- projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (UD207, tzw. lex szarlatan),
- informację AOTMiT dotyczącą zbiórki danych o wynagrodzeniach,
- informację NFZ o zmianach w planie finansowym Funduszu,
- Sprawy różne:
- skupowanie gabinetów lekarzy rodzinnych przez fundusze inwestycyjne,
- projekt „Dostępność Plus dla Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej”,
- tryb rozliczania nadwykonań w AOS,
- zakres zbierania danych o wynagrodzeniach w projekcie ustawy UD285.
Część tematów wraca po posiedzeniu z 21 kwietnia
Powtórzenie części punktów z poprzedniego posiedzenia wynika z faktu, że 21 kwietnia 2026 r. nie udało się zrealizować pełnego porządku obrad.
Jak relacjonował w rozmowie z tvn24.pl Wojciech Wiśniewski, obrady zakończyły się jeszcze na drugim punkcie agendy. Omówiono przede wszystkim proces restrukturyzacji i łączenia podmiotów leczniczych. Drugim szerzej dyskutowanym tematem był poselski projekt reformy systemu ochrony zdrowia przygotowany przez PSL, który spotkał się z krytyką strony związkowej.
Z tego względu na majowe posiedzenie przeniesiono m.in. temat skutków sprawy Pfizer przeciwko Polsce oraz informacje dotyczące prac zespołu ds. kompetencji zawodów medycznych.
Główne wnioski
- 26 maja 2026 r. odbędzie się kolejne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie.
- W porządku obrad znalazły się m.in. sprawa Pfizer przeciwko Polsce, projekt UD207 (lex szarlatan), zmiany w planie finansowym NFZ oraz dane o wynagrodzeniach zbierane przez AOTMiT.
- Część tematów została przeniesiona z posiedzenia z 21 kwietnia 2026 r., podczas którego nie udało się zrealizować pełnej agendy.
- W części „Sprawy różne” zaplanowano dyskusję m.in. o skupowaniu gabinetów POZ przez fundusze inwestycyjne, nadwykonaniach w AOS oraz projekcie „Dostępność Plus dla AOS”.
Źródło:
- https://www.gov.pl/web/dialog/posiedzenie-zespolu-trojstronnego-ds-ochrony-zdrowia58

