Strona głównaAptekiBlisko 2 miliony Polaków nie ma apteki w gminie: Samorządowcy apelują o...

Blisko 2 miliony Polaków nie ma apteki w gminie: Samorządowcy apelują o zmiany

Aktualizacja 25-12-2024 15:00

Udostępnij

Blisko 2 miliony Polaków nie ma apteki na terenie swojej gminy, a ok. 400 tysięcy osób pozostaje bez dostępu nawet do punktu aptecznego. Problem nierównego dostępu do leków i opieki farmaceutycznej stał się przedmiotem ogólnopolskiej kampanii „Apteka dla Pacjenta”, organizowanej przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym”. Samorządowcy i przedstawiciele różnych środowisk przyłączyli się do apelu skierowanego do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o podjęcie działań na rzecz poprawy sytuacji.

Brak aptek w gminach – skala problemu

Jak wynika z danych rządowego Rejestru Aptek i Głównego Urzędu Statystycznego, niemal 1,8 mln mieszkańców Polski mieszka w gminach pozbawionych aptek. Dodatkowo, około 400 tys. osób nie ma dostępu nawet do punktu aptecznego. Szczególnie problematyczne są sytuacje, gdy najbliższa placówka znajduje się w odległości ponad 10-20 kilometrów, a komunikacja publiczna nie pozwala na sprawne dotarcie do niej.

Tomasz Michałek, dyrektor Biura Zarządu Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, podkreśla: 

Nasze kwietniowe badanie “Apteka dla Pacjenta” wykazało, że pacjenci chcą, aby apteki były blisko – aż 80 proc. ankietowanych kieruje się tym kryterium przy wyborze placówki. Z drugiej strony, mamy około 80 gmin w Polsce pozbawionych zupełnie aptek i nawet punktów aptecznych, co daje nam około 400 tys. osób bez dostępu do leków i opieki farmaceutycznej.

Gminy bez aptek od lat

Badania Koalicji wskazują, że w co czwartej gminie pozbawionej apteki sytuacja ta utrzymuje się od ponad pięciu lat. Dla mieszkańców takich miejscowości brak dostępu do farmaceutów i leków jest poważnym problemem. Monika Mackiewicz-Drąg, wójt gminy Podedwórze w województwie lubelskim, tłumaczy: 

Nie jesteśmy dużą gminą, ale naszym mieszkańcom zdecydowanie przydałby się łatwiejszy dostęp do apteki. Najbliższa znajduje się kilkanaście kilometrów od naszej gminy i niestety dotarcie do niej stanowi problem dla mieszkańców.

Podobne wyzwania opisuje Karol Czapla, wójt gminy Niechlów z województwa dolnośląskiego: 

W naszej gminie brakuje apteki już od ponad 5 lat, a do najbliższej oddalonej o ok. 10 km nie ma komunikacji publicznej. Dysponujemy nawet lokalem z możliwością adaptacji pomieszczeń na potrzeby utworzenia apteki w centralnym punkcie miejscowości.

Konferencja prasowa i apel do minister zdrowia

16 grudnia odbyła się konferencja prasowa pt. „Apteka dla Pacjenta – nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem – wiele perspektyw”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele gmin, parlamentu, administracji publicznej, farmaceutów, przedsiębiorców i pracodawców. W trakcie konferencji zaprezentowano otwarty apel do minister zdrowia Izabeli Leszczyny o podjęcie systemowych działań na rzecz zapewnienia równego dostępu do aptek.

Apel wzywa do realizacji konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia poprzez:

  • zapewnienie równego dostępu do aptek jako miejsc zaopatrzenia w leki i wyroby medyczne,
  • rozwój opieki farmaceutycznej,
  • przeciwdziałanie wykluczeniu zdrowotnemu ze względu na miejsce zamieszkania.

Mariusz Kisiel, farmaceuta, podkreślał: 

Równy dostęp do leków i opieki farmaceutycznej, to nic innego jak realizowanie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia naszych obywateli. Nie powinno być to przywilejem.



Potrzeba zmian systemowych

Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” postuluje zmianę dyskusji na temat rynku aptecznego w Polsce. Wskazuje na konieczność wprowadzenia przepisów, które uwzględnią potrzeby pacjentów, a nie wyłącznie aspekty ekonomiczne. Celem jest stworzenie warunków sprzyjających otwieraniu nowych aptek, zwłaszcza w gminach, które od lat borykają się z ich brakiem.

Brak dostępu do aptek w wielu polskich gminach to poważny problem, który wymaga pilnych działań. Kampania „Apteka dla Pacjenta” i apel do minister zdrowia Izabeli Leszczyny to krok w kierunku poprawy sytuacji. Zapewnienie równego dostępu do leków i opieki farmaceutycznej jest niezbędne dla realizacji konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia wszystkich obywateli.

Źródło:

  • PAP

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności