Strona głównaInneBędą pieniądze za świadczenia nielimitowane i limitowane? Kos zabrał głos w Sejmie 

Będą pieniądze za świadczenia nielimitowane i limitowane? Kos zabrał głos w Sejmie 

Aktualizacja 06-02-2025 15:53

Udostępnij

Problemy finansowe polskich szpitali powiatowych narastają, a kwestia zapłaty za świadczenia wciąż pozostaje otwarta. Wiceminister zdrowia Marek Kos w Sejmie zapewnił, że placówki otrzymają środki za świadczenia nielimitowane i programy lekowe, ale budżet NFZ może nie wystarczyć na wszystkie usługi wykonane w ramach limitowanych kontraktów. Czy oznacza to kolejny kryzys w publicznej ochronie zdrowia?

NFZ zapłaci za nielimitowane świadczenia, ale co z resztą?

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu wiceminister zdrowia Marek Kos odpowiadał na pytania posłów dotyczące wypłat dla szpitali za nadwykonania wykonane w 2024 roku. Podkreślił, że wszystkie podmioty otrzymają środki za świadczenia nielimitowane i programy lekowe, jednak w przypadku limitowanych procedur „najprawdopodobniej nie wystarczy środków na wszystkie usługi”.

To oznacza, że wiele szpitali może nie otrzymać zapłaty za wykonane zabiegi i procedury medyczne. Wyjątkiem był tylko rok 2022, kiedy NFZ pokrył 60% nadwykonań w ramach świadczeń limitowanych, oraz 2023 roku, ale było to już tylko 50%.

Szpitale powiatowe w kryzysie – długi rosną lawinowo

Zdaniem posłanki Ewy Leniart (PiS), sytuacja szpitali powiatowych jest dramatyczna. „Placówki toną w długach” – alarmowała w Sejmie. Wskazała, że problemem są nie tylko opóźnienia w wypłatach za nadwykonania, ale także brak systemowej ochrony przed wzrostem kosztów energii i gazu.

Jako przykład podała Szpital Powiatowy w Nisku, który czeka na zapłatę łącznie 3 mln zł – 2 mln za świadczenia limitowane i 1 mln za nielimitowane. Brak środków zmusił dyrekcję do likwidacji oddziałów ginekologiczno-położniczego oraz neonatologicznego.

NFZ otrzymał dodatkowe 6 miliardów – ale czy to wystarczy?

Wiceminister Kos powiedział, że w 2024 roku NFZ otrzymał dodatkowe 6 mld zł na finansowanie świadczeń gwarantowanych, w tym nielimitowanych. Mimo to, wiceminister Kos przyznał, że w ubiegłym roku wystąpiły „istotne zaburzenia płynności” w wypłatach za nadwykonania.

Ostateczne rozliczenie świadczeń udzielonych w 2024 roku ma nastąpić do 15 lutego 2025 roku.

Źródło:

  • PAP
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności