Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło rozpoczęcie naboru wniosków do konkursu CALL 2025, którego celem jest wsparcie wspólnych projektów naukowców i przedsiębiorców. Z Funduszy Szwajcarskich do podziału jest ponad 66 milionów złotych. Program oferuje szansę na realizację innowacyjnych badań stosowanych.
Fundusze Szwajcarskie: współpraca polsko-szwajcarska w nauce i biznesie
Program „Badania Naukowe i Innowacje, Badania Stosowane” to inicjatywa mająca na celu wzmacnianie potencjału badawczego i innowacyjności w Polsce. Dzięki wsparciu Szwajcarii polskie uczelnie, instytuty badawcze i przedsiębiorcy mogą rozwijać projekty w konsorcjach z partnerami szwajcarskimi.
Jak wskazuje w komunikacie do PAP, dyrektor NCBR, prof. Jerzy Małachowski:
Międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe realizowane w ramach programu powinny prowadzić do poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw w dziedzinie badań stosowanych, czego przejawem jest m.in. komercjalizacja wyników badań albo inne praktyczne wdrożenie
Kto może aplikować do konkursu CALL 2025?
Program skierowany jest do konsorcjów składających się z co najmniej jednego polskiego i jednego szwajcarskiego podmiotu.
Ważne szczegóły:
- Rodzaje badań: finansowane będą wyłącznie badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe.
- Wartość dofinansowania: od 2,24 mln zł (500 tys. CHF) do 4,48 mln zł (1 mln CHF) na projekt.
- Terminy: wnioski można składać online od 25 marca do 26 maja 2025 roku.
Jak podkreśla NCBR, projekty realizowane w ramach programu mają wyłącznie cywilne zastosowanie, co oznacza, że ich wyniki muszą mieć praktyczne znaczenie w życiu codziennym i biznesie.
Promowanie młodych naukowców i kobiet-badaczy
Program CALL 2025 kładzie szczególny nacisk na wsparcie młodych naukowców oraz kobiet zaangażowanych w badania. Jest to doskonała okazja dla osób rozpoczynających karierę badawczą na rozwój zawodowy i współpracę międzynarodową.
Dlaczego warto aplikować?
Fundusze Szwajcarskie to nie tylko dofinansowanie, ale także szansa na:
- Zacieśnienie współpracy międzynarodowej.
- Komercjalizację wyników badań.
- Zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw.
- Promowanie innowacyjnych rozwiązań w kluczowych sektorach gospodarki.
Jak podkreśla NCBR, projekty realizowane w ramach programu mają wyłącznie cywilne zastosowanie, co oznacza, że ich wyniki muszą mieć praktyczne znaczenie w życiu codziennym i biznesie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.programszwajcarski.gov.pl/.
Źródło:
- naukawpolsce.pl