W 2024 roku Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Warszawie przeprowadziło aż 310 przeszczepów wątroby – liczba ta, stawia ten ośrodek na czele światowej transplantologii. Jak udało się osiągnąć ten sukces i co to oznacza dla przyszłości transplantologii w Polsce?
Sukces polskiej transplantologii
W ubiegłym roku lekarze z warszawskiego szpitala przy ul. Banacha osiągnęli coś, co jeszcze dwa lata temu wydawało się nieosiągalne.
Dwa lata temu marzyliśmy o 200 przeszczepieniach. Teraz to nie jest 200, to już ponad 300
– mówi prof. Michał Grąt, konsultant krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Zobacz koniecznie: Pierwszy przeszczep wątroby w Polsce w 2025 roku odbył się w Szczecinie
Największym osiągnięciem jest nie tylko liczba przeszczepów od zmarłych dawców, ale również jakość zabiegów. Przeżywalność pacjentów po przeszczepieniu wątroby przekracza 90%, co jest wynikiem na poziomie najlepszych światowych ośrodków.
Innowacje, które zmieniają transplantologię
Warszawscy specjaliści pokazują, że nowoczesne podejście do medycyny może przynieść niesamowite rezultaty. Dzięki zastosowaniu technik takich jak:
- Przeszczepy wątroby od żywych dawców – pozwalają zwiększyć dostępność organów.
- Dzielenie wątroby – jedna wątroba może uratować dwóch pacjentów.
- Przyjmowanie organów zza granicy – w 2024 roku aż 35 organów przywieziono m.in. z Litwy, Niemiec czy Francji.
W związku z tym cała Europa stoi otworem i z roku na rok możliwości będą coraz lepsze
– podkreśla Krzysztof Zając, koordynator transplantacyjny z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Warszawie.
Co czeka polską transplantologię w 2025 roku?
Według ekspertów 2025 rok może przynieść jeszcze większe liczby przeszczepów. Rozwój technologii, rosnąca współpraca międzynarodowa i coraz większe doświadczenie specjalistów sprawiają, że być może w bieżącym roku zostanie pobity rekord przeszczepów organów z 2024 roku.
Źródło:
- Fakty TVN