Strona głównaFirmy, medtech, startupy medyczneUmowa z NCBR podpisana. Selvita rusza z projektem wartym 238 mln zł

Umowa z NCBR podpisana. Selvita rusza z projektem wartym 238 mln zł

Aktualizacja 26-05-2026 16:25

Polska biotechnologia otrzymała kolejne duże wsparcie publiczne. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało z firmą Selvita S.A. umowę na dofinansowanie projektu dotyczącego rozwoju nowoczesnych metod odkrywania leków oraz rozbudowy infrastruktury badawczej. Projekt realizowany wspólnie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego ma wartość 238 mln zł, z czego ponad 91 mln zł pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. W planach są nowe laboratoria, technologie oparte na AI oraz rozwój terapii typu first-in-class.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Jakie wsparcie otrzymała Selvita na rozwój badań nad lekami.
  • Jakie technologie AI mają zostać wykorzystane w odkrywaniu nowych terapii.
  • Jakie nowe laboratoria i inwestycje infrastrukturalne powstaną w ramach projektu.
  • Nad jakimi terapiami i rozwiązaniami badawczymi będą pracować Selvita i UJ.

NCBR podpisało umowę z Selvity na ponad 91 mln zł

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poinformowało 26 maja 2026 r. o podpisaniu umowy z Selvita S.A. w ramach konkursu „Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach”. Projekt uzyskał pozytywną ocenę i będzie realizowany wspólnie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 238 mln zł. Dofinansowanie przekracza 91 mln zł i pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Projekt obejmuje rozwój metod i narzędzi badawczych wykorzystywanych podczas odkrywania nowych leków oraz rozbudowę Centrum Badawczo-Rozwojowego Selvity.

– Fundusze Europejskie wspierają tworzenie w Polsce przełomowych technologii. W tym konkretnym przypadku w efekcie projektu powstaną aż dwie innowacje i Centrum Badawczo-Rozwojowe, w którym przez długie lata Selvita będzie mogła odkrywać i rozwijać nowe leki – powiedział prof. dr hab. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Selvita z dofinansowaniem 91,8 mln zł. Powstanie nowe centrum badawcze i platforma AI
ZOBACZ KONIECZNIE Selvita z dofinansowaniem 91,8 mln zł. Powstanie nowe centrum badawcze i platforma AI

Selvita rozbuduje centrum badawczo-rozwojowe

W ramach projektu firma planuje budowę nowego specjalistycznego budynku laboratoryjnego o powierzchni około 10 tys. m2. Obiekt zostanie wyposażony w aparaturę badawczą i będzie wykorzystywany do prowadzenia prac nad nowymi terapiami oraz rozwoju zaawansowanych technologii wykorzystywanych w odkrywaniu leków.

Rozbudowa infrastruktury ma zwiększyć możliwości prowadzenia badań nad nowymi modalnościami terapeutycznymi, czyli innymi formami leków niż klasyczne małe cząsteczki chemiczne.

– Realizowane inwestycje rozszerzają nasze kompetencje w obszarze odkrywania leków, między innymi poprzez rozwój możliwości prowadzenia badań nad nowymi klasami terapeutycznymi – wskazywał Bogusław Sieczkowski, prezes zarządu Selvita S.A.

Jak przekazał Sieczkowski, inwestycja ma zwiększyć wykorzystanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Wszystkie te technologie mają wspierać globalnych partnerów realizujących projekty związane z odkrywaniem leków.

AI ma wspierać projektowanie nowych leków

Jednym z elementów projektu będzie stworzenie platformy technologicznej GENAI-inDD. Narzędzie ma wykorzystywać sztuczną inteligencję do wspomagania projektowania leków de novo oraz optymalizacji parametrów ADMET odpowiadających m.in. za wchłanianie, metabolizm czy toksyczność substancji.

AstraZeneca inwestuje 800 mln zł w badania i rozwój w Polsce. Nakłady wzrosły ponad trzykrotnie
ZOBACZ KONIECZNIE AstraZeneca inwestuje 800 mln zł w badania i rozwój w Polsce. Nakłady wzrosły ponad trzykrotnie

Według założeń platforma ma przyspieszyć identyfikację i rozwój związków wiodących, ograniczyć koszty procesu odkrywania leków oraz poprawić bezpieczeństwo opracowywanych terapii.

Projekt przewiduje także integrację metod obliczeniowych z badaniami biologicznymi oraz optymalizację procesów syntezy chemicznej.

W projekcie pojawi się nowy pierwiastek stosowany w badaniach nad lekami

Drugim obszarem badawczym realizowanym wspólnie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie opracowanie metod syntezy i analizy związków organicznych zawierających pierwiastek dotychczas niewykorzystywany w biologicznie aktywnych cząsteczkach.

Badania obejmą m.in. ocenę aktywności biologicznej, właściwości farmakokinetycznych oraz toksykologicznych nowych związków.

– Związki zawierające ten pierwiastek wykazują bardzo duży potencjał terapeutyczny w leczeniu wielu chorób, w tym nowotworowych, zapalnych (w tym neurozapalnych) oraz autoimmunologicznych, co stanowi duży potencjał dla opracowania nowych potrzebnych terapii leczniczych, w odniesieniu do których brakuje wciąż efektywnych rozwiązań dla ratowania życia czy poprawy jakości życia osób chorych – tłumaczył prof. dr hab. med. Rafał OIszanecki, pełnomocnik prorektora Collegium Medicum ds. nauki i infrastruktury na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Projekt zakłada rozwój terapii typu first-in-class, czyli opartych na mechanizmach działania innych niż obecnie stosowane rozwiązania terapeutyczne.

Selvita wcześniej nagrodzona za rozwój laboratoriów

Rozwój infrastruktury badawczej firmy został już wcześniej doceniony przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. W marcu 2026 r. Selvita otrzymała „Nagrodę Inwestycyjną” w kategorii inwestycja badawczo-rozwojowa roku.

NCBR przypomina jednocześnie, że do 12 czerwca 2026 r. trwa nabór wniosków w konkursie „Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach”. Budżet obecnego naboru wynosi 350 mln zł. Kolejna edycja konkursu ma ruszyć 1 lipca 2026 r.

Polpharma będzie produkować leki oparte na RNA. Inwestycja za 240 mln zł zmienia polską farmację
ZOBACZ KONIECZNIE Polpharma będzie produkować leki oparte na RNA. Inwestycja za 240 mln zł zmienia polską farmację

Główne wnioski

  1. Selvita S.A. otrzyma ponad 91 mln zł dofinansowania z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na projekt realizowany wspólnie z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  2. Całkowita wartość projektu wynosi 238 mln zł i obejmuje rozbudowę Centrum Badawczo-Rozwojowego oraz rozwój nowych technologii odkrywania leków.
  3. W ramach projektu powstanie platforma GENAI-inDD, wykorzystująca sztuczną inteligencję do projektowania leków oraz optymalizacji parametrów ADMET.
  4. Selvita planuje budowę nowego budynku laboratoryjnego o powierzchni około 10 tys. m2, przeznaczonego do badań nad nowymi terapiami i modalnościami lekowymi.

Źródło:

  • https://www.gov.pl/web/ncbr/innowacyjne-terapie-i-leki-przyszlosci-made-in-poland-ncbr-podpisalo-umowe-z-firma-selvita

Śledź najważniejsze informacje medyczne.
Zaobserwuj nas na Google News!

ikona Google News
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Najważniejsze dziś

Najczęściej czytane

Kluczowe tematy

Newsletter medyczny

Najważniejsze wiadomości medyczne w Twojej skrzynce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej wiadomości