W sezonie przeziębieniowym i grypowym wielu z nas sięga po leki bez recepty, aby szybko uporać się z infekcją. Jednak nadmierne stosowanie tych preparatów może prowadzić do groźnych konsekwencji zdrowotnych, w tym uszkodzenia wątroby, a nawet zgonu. Prof. Natalia Pawlas, toksykolog z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu, ostrzega przed nieświadomym przedawkowaniem popularnych leków, takich jak paracetamol.
Nadmierne stosowanie leków – poważne zagrożenie
W okresie zwiększonej liczby infekcji, takich jak przeziębienie czy grypa, wiele osób decyduje się na stosowanie kilku preparatów jednocześnie. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że różne leki dostępne pod różnymi nazwami handlowymi mogą zawierać tę samą substancję czynną.
Niestety, chociaż nam się wydaje, że im więcej tym lepiej, to nie jest to dobra droga. Na rynku jest wiele różnych leków różnych producentów i są pod różnymi nazwami. Bywa, że zawierają tę samą substancję czynną i jej przedawkowanie może skończyć się nawet zgonem pacjenta
– ostrzega prof. Pawlas.
Paracetamol – popularny, ale potencjalnie groźny
Paracetamol jest jednym z najczęściej stosowanych leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Jego popularność wynika z łatwej dostępności i szerokiego zastosowania. Jednak niezgodne z zaleceniami dawkowanie może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.
Maksymalna dawka to osiem tabletek paracetamolu po 500 mg na dobę. Przedawkowanie może się skończyć uszkodzeniem wątroby aż do jej niewydolności włącznie. Wtedy pacjent może wymagać przeszczepu wątroby, a czasami przedawkowanie może się skończyć zgonem
– podkreśla prof. Pawlas.
Warto pamiętać, że uszkodzenie wątroby często rozwija się bezobjawowo, a pierwsze oznaki mogą pojawić się dopiero po kilku dniach. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie maksymalnych dawek oraz konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Klucz do skutecznego leczenia: rozwaga i konsultacja
Toksykolodzy i lekarze apelują o ostrożność w stosowaniu leków bez recepty. Jak podkreśla prof. Pawlas, leczenie infekcji powinno opierać się na kilku prostych zasadach, takich jak:
- Izolacja w domu (zapobieganie rozprzestrzenianiu infekcji).
- Łagodzenie gorączki i bólu (poprzez stosowanie odpowiednich dawek leków).
- Konsultacja z farmaceutą lub lekarzem (w celu dobrania odpowiednich preparatów i uniknięcia przedawkowania).
Farmaceuci posiadają bowiem wiedzę, która pozwala dobrać bezpieczne środki i uniknąć interakcji między lekami.
Co zrobić w przypadku przedawkowania?
Jeśli istnieje podejrzenie przedawkowania paracetamolu lub innych leków przeciwgorączkowych, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Objawy te mogą obejmować:
- ból brzucha,
- nudności,
- wymioty,
- uczucie ogólnego osłabienia.
W przypadku wystąpienia objawów należy zgłosić się do szpitala lub skontaktować z pogotowiem ratunkowym, by zapobiec dalszym powikłaniom.
Źródło:
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu



