Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna‑Cieślak zwróciła się do kierowników 489 szpitali. Poprosiła o przesłanie regulaminów określających zasady obecności rodziców i opiekunów przy hospitalizowanych dzieciach. Głównym celem było ustalenie, w jakich okolicznościach i na jak długo rodzice mogą przebywać z dziećmi.
Ograniczenia w wyjątkowych sytuacjach
Rzeczniczka podkreśla, że ograniczenia obecności rodzica powinny być wdrażane indywidualnie i tylko w uzasadnionych przypadkach. Takie decyzje powinny mieć związek z zagrożeniem zdrowia pacjentów, personelu lub innych dzieci.
W praktyce zdarzają się jednak sytuacje, gdy obecność rodzica bywa ograniczana “z powodów organizacyjnych lub awaryjnych”. Często decyzje te są podejmowane arbitralnie, a nie uwzględniają konkretnych potrzeb małego pacjenta.
Prawo do opieki pielęgnacyjnej
Rzeczniczka przypomina, że zgodnie z art. 34 ustawy o prawach pacjenta, dziecko ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej przez rodzica lub opiekuna w czasie hospitalizacji. To nie tylko prawo do odwiedzin, lecz możliwość przebywania w szpitalu wraz z rodzicem.
Instytucje i decydenci zgodnie oświadczyli, że prawo to powinno obowiązywać nawet na oddziałach intensywnej terapii, z ważnymi zastrzeżeniami zdrowotnymi lub epidemiologicznymi.
Apel o spójne standardy
Rzeczniczka poinformowała, że placówki lecznicze mają obowiązek dostarczyć regulaminy i informacje o przepisach wewnętrznych. To istotny krok do wprowadzenia spójnych i transparentnych zasad obecności rodziców przy dzieciach.
Zgłoszenia arbitralnie wprowadzanych zakazów mogą być podstawą do interwencji instytucjonalnych. RPD działa również w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Pacjenta, aby wspólnie pilnować przestrzegania praw dziecka.
Interwencje społeczne
Sytuacja przyciągnęła też uwagę mediów. Radio RMF FM opisało przypadek rodziny, która przez szybę widziała chorego Franka na OIT. Za apelami rodziców opowiedziało się ponad 30 000 osób w internetowej petycji
W efekcie dyrekcja szpitala umożliwiła rodzicom dostęp, ale wprowadza rygor sanitarno‑organizacyjny (reżim, mycie, maseczki). Sytuacja pokazała, jak ważna jest szybka reakcja instytucji.
Nowe wytyczne MZ
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało opracowanie ogólnopolskich wytycznych dotyczących obecności rodziców w szpitalach dziecięcych. Mają one wyjaśniać różnice między odwiedzinami a opieką pielęgnacyjną. Nowe wytyczne powstaną we współpracy międzyresortowej – przy udziale RPD, RPP oraz ekspertów pediatrii i intensywnej terapii. Mają trafić do szpitali w najbliższych tygodniach.
Wezwanie RPD pokazuje, że prawa pacjenta-dziecka muszą być traktowane jako priorytet. Obecność osoby bliskiej ma kluczowe znaczenie dla komfortu małego pacjenta. W celu zmiany praktyki konieczny jest model spójny i respektowany w całym kraju. Według RPD, konieczne jest także wsparcie systemowe i edukacja personelu medycznego.
Źródło: Rzecznik Praw Dziecka