Ponad 13 mln zł trafi do programu rozwoju kompetencji zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów realizowanego przez Naczelną Izbę Lekarską. Projekt zakłada organizację 11 kursów szkoleniowych, uruchomienie platformy e-learningowej oraz stworzenie własnego studia nagraniowego. Program ma objąć około 1500 uczestników i potrwać do czerwca 2029 roku. Pierwsze szkolenia mają rozpocząć się jeszcze w 2026 roku.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jakie kursy dla lekarzy i lekarzy dentystów uruchomi Naczelna Izba Lekarska.
- Na co NIL przeznaczy ponad 13 mln zł z programu FERS.
- Jakie znaczenie w projekcie mają e-learning i szkolenia online.
- Kiedy mają rozpocząć się pierwsze kursy realizowane przez COBIK NIL.
NIL otrzyma dofinansowanie z programu FERS
Wniosek o wsparcie projektu został złożony przez Naczelną Izbę Lekarską w marcu 2026 roku w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Projekt przeszedł ocenę merytoryczną i został skierowany do dofinansowania.
Program realizowany będzie pod nazwą „Ogólnopolski program rozwoju kompetencji medycznych personelu lekarskiego”. Zakłada kształcenie podyplomowe lekarzy i lekarzy dentystów w obszarach związanych z aktualnymi wyzwaniami epidemiologicznymi i demograficznymi.
Całkowita wartość projektu wynosi 13 141 902 zł. Wkład własny Naczelnej Rady Lekarskiej ustalono na poziomie 3 %.
Szkolenia obejmą AI, medycynę pola walki i geriatrię
W programie znalazły się kursy skierowane do lekarzy różnych specjalizacji. Szkolenia mają dotyczyć m.in. medycyny cyfrowej, organizacji ochrony zdrowia wojsk, flebologii, geriatrii, orzecznictwa lekarskiego oraz odpowiedzialności zawodowej.
Część zajęć poświęcona będzie także wykorzystaniu nowych technologii w praktyce klinicznej, w tym sztucznej inteligencji.
Lekarze będą mogli uczestniczyć m.in. w kursach:
- „Medycyna cyfrowa”,
- „Orzecznictwo lekarskie”,
- „Organizacja Ochrony Zdrowia Wojsk”,
- „Flebologia”,
- „Całościowa ocena geriatryczna”.
Osobne szkolenia przygotowano dla rzeczników odpowiedzialności zawodowej oraz sądów lekarskich.
W większości przypadków kursy będą realizowane w formule hybrydowej. Jednorazowo w szkoleniach ma uczestniczyć od około 20 do 40 osób, a dla każdego kursu przewidziano kilka edycji. Według założeń właśnie ta część programu pochłonie niemal 60 % całego budżetu projektu.
Lekarze dentyści przejdą szkolenia z diagnostyki i radiologii
Oddzielny blok szkoleniowy przygotowano dla lekarzy dentystów. Program obejmie zagadnienia związane z ochroną radiologiczną, diagnostyką obrazową oraz implantologią.
Wśród zaplanowanych kursów znalazły się:
- „Inspektor Ochrony Radiologicznej”,
- „Ochrona Radiologiczna Pacjenta”,
- „Tomografia stożkowa – podstawy i zastosowania kliniczne”,
- „Diagnostyka stomatologiczna z wykorzystaniem obrazów 2D”,
- „Implantologia”.
Większość zajęć będzie odbywać się online. Wyjątek stanowi kurs implantologii, który przewiduje rozbudowaną część praktyczną oraz wieloetapowy egzamin obejmujący część pisemną, ustną i praktyczną. W każdej edycji kursów dla dentystów ma uczestniczyć od 20 do 50 osób.
NIL stworzy własną platformę szkoleniową
Jednym z elementów projektu będzie stworzenie infrastruktury do prowadzenia szkoleń online. NIL planuje budowę studia nagraniowego wyposażonego w sprzęt audiowizualny oraz uruchomienie platformy e-learningowej. Zakupy mają objąć m.in. kamery 4K, obiektywy i systemy oświetleniowe.
– Kształcenie podyplomowe lekarzy jest ustawowym zadaniem samorządu lekarskiego. Projekt, do którego wykonania właśnie przystępujemy wpisuje się wprost w realizację tych zadań – mówi Katarzyna Sadowska-Cioch, zastępca dyrektora COBIK odpowiedzialna za wdrożenie projektu z FERS.
Jak zaznacza przedstawicielka COBIK, nowa infrastruktura ma być wykorzystywana także po zakończeniu finansowania projektu.
NIL przypomina o wcześniejszych szkoleniach
Naczelna Izba Lekarska zwraca uwagę, że posiada już doświadczenie w organizacji dużych programów edukacyjnych. Według przedstawionych danych w latach 2022-2025 zrealizowano 1118 szkoleń, w których uczestniczyło łącznie około 150 tys. osób.
Nadzór merytoryczny nad nowym programem mają sprawować członkowie Rady Naukowej COBIK NIL. Będą odpowiadać m.in. za zakres szkoleń oraz dobór kadry dydaktycznej.
Pierwsze kursy mają ruszyć jeszcze w 2026 roku
Realizacja programu ma rozpocząć się w połowie 2026 roku. W pierwszym etapie NIL planuje uruchomienie zaplecza technicznego i wdrożenie platformy szkoleniowej. Koordynatorzy projektu zakładają, że pierwsze kursy wystartują jeszcze przed końcem roku.
Główne wnioski
- Naczelna Izba Lekarska otrzyma ponad 13,1 mln zł na realizację projektu „Ogólnopolski program rozwoju kompetencji medycznych personelu lekarskiego” finansowanego z programu FERS.
- Program ma objąć około 1500 lekarzy i lekarzy dentystów, a szkolenia będą dotyczyć m.in. sztucznej inteligencji, geriatrii, medycyny cyfrowej, ochrony radiologicznej i organizacji ochrony zdrowia wojsk.
- W ramach projektu NIL stworzy platformę e-learningową oraz studio nagraniowe wyposażone m.in. w kamery 4K i sprzęt audiowizualny do prowadzenia szkoleń online.
- Pierwsze kursy mają rozpocząć się jeszcze w 2026 roku, a cały projekt ma być realizowany do czerwca 2029 roku.
Źródło:
- https://nil.org.pl/aktualnosci/9262-europejskie-fundusze-dla-lekarzy

