Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) bije na alarm w sprawie rosnącej popularności niekonwencjonalnych metod leczenia nowotworów, które nie mają potwierdzenia naukowego. W obliczu zagrożenia dla pacjentów PTO apeluje o zwiększoną edukację, ochronę prawną i promowanie nowoczesnych metod leczenia opartych na dowodach naukowych.
Niebezpieczne praktyki w niekonwencjonalnym leczeniu nowotworów
Polskie Towarzystwo Onkologiczne wyraża stanowczy sprzeciw wobec działań tzw. „uzdrawiaczy”, którzy oferują niesprawdzone terapie przeciwnowotworowe. Jak podkreśla PTO, takie praktyki nie tylko odciągają pacjentów od skutecznego leczenia onkologicznego, ale mogą prowadzić do opóźnienia diagnozy i progresji choroby.
Przykładem skrajnej nieodpowiedzialności jest odradzanie pacjentom zrobienia biopsji, która jest podstawą diagnostyki, a jej niewykonanie prowadzi do opóźnienia postawienia prawidłowej diagnozy oraz rozpoczęcia skutecznej terapii
– wskazuje PTO. Tego typu działania mogą skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami dla zdrowia i życia pacjentów.
Rola konwencjonalnej medycyny w walce z nowotworami
Prowadzone na przestrzeni dekad badania jednoznacznie potwierdzają, że skuteczność leczenia nowotworów zależy od:
- Wczesnej diagnozy, opartej na badaniach obrazowych i histopatologicznych.
- Wdrożenia odpowiednich terapii, takich jak chirurgia, chemioterapia, radioterapia czy terapie celowane.
PTO przypomina, że metody te znacząco poprawiają rokowania pacjentów, pod warunkiem ich zastosowania na odpowiednim etapie choroby. Zaniechanie terapii konwencjonalnej w zamian za niesprawdzone alternatywy to decyzja, która może kosztować życie.
PTO apeluje o ochronę pacjentów
Polskie Towarzystwo Onkologiczne zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia zmian systemowych w celu ochrony pacjentów.
Rosnąca popularność internetowych „uzdrawiaczy” powinna stanowić dla rządzących sygnał, iż potrzebne są rozwiązania w celu ochrony i bezpieczeństwa pacjentów onkologicznych. Natomiast wszelkie przejawy wykorzystywania trudnej sytuacji, w której znalazły się osoby, u których wykryto nowotwór należy uznać za głęboko nieetyczne i powinny być zakazane
– podkreślają eksperci PTO.
Organizacja apeluje o:
- Edukację społeczeństwa, aby pacjenci byli świadomi zagrożeń wynikających z niekonwencjonalnych metod leczenia.
- Promowanie rzetelnych informacji o nowoczesnych terapiach onkologicznych.
- Ograniczenie działalności osób i podmiotów oferujących niesprawdzone terapie, które bazują na obietnicach bez pokrycia.
Edukacja i nauka na straży zdrowia
Polskie Towarzystwo Onkologiczne zapewnia, że nadal będzie promować terapie oparte na dowodach naukowych. Tylko one gwarantują pacjentom najwyższą jakość opieki medycznej i realną szansę na wyzdrowienie.
Źródło:
- PTO