Drugi dzień XVII Krajowego Zjazdu Lekarzy przyniósł wybór członków Naczelnej Rady Lekarskiej X kadencji. Delegaci z całej Polski zdecydowali o składzie organu, który przez kolejne cztery lata będzie odpowiadał za kierunek działań samorządu lekarskiego. Wcześniej, jeszcze nad ranem, ponownie wybrano także prezesa NRL. Łukasz Jankowski uzyskał 266 głosów, a jego kontrkandydat Tadeusz Urban – 193.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Kto został wybrany do Naczelnej Rady Lekarskiej X kadencji.
- Ilu kandydatów ubiegało się o miejsce w NRL.
- Jak wygląda nowy skład najważniejszego organu samorządu lekarskiego.
- Którzy prezesi okręgowych rad lekarskich weszli do NRL z racji pełnionej funkcji.
Głosowanie zakończyło się przed godz. 5 rano
Wybory władz samorządu lekarskiego odbywają się podczas XVII Krajowego Zjazdu Lekarzy. Głosowanie nad wyborem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej rozpoczęło się po godz. 3 w nocy, a oficjalne wyniki ogłoszono przed godz. 5 rano.
Łukasz Jankowski został wybrany na kolejną kadencję prezesa NRL, zdobywając 266 głosów delegatów. Tadeusz Urban otrzymał 193 głosy.
Podczas nocnych głosowań wybrano również Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej. Funkcję tę objął Jacek Opinc z Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi.
Delegaci wybierali członków Naczelnej Rady Lekarskiej
Drugiego dnia zjazdu rozstrzygnięto także wybory do Naczelnej Rady Lekarskiej X kadencji. Jak poinformowano, zgłoszono 106 kandydatów.
Nowo wybrana rada będzie odpowiadała za działania samorządu lekarskiego w latach 2026-2030. W składzie znaleźli się zarówno członkowie poprzednich władz, jak i osoby debiutujące na szczeblu krajowym.
Po ogłoszeniu wyników głos zabrał ponownie wybrany prezes NRL Łukasz Jankowski.
– Gratuluję wszystkim wybranym! Wiem, że to ogromny zaszczyt, ale i odpowiedzialność. Cieszę się, że w Naczelnej Radzie Lekarskiej znajdą się zarówno osoby z bogatym doświadczeniem, z którymi miałem przyjemność współpracować w poprzedniej kadencji, jak i nowe twarze, pełne świeżych pomysłów i energii – powiedział.
Prezes NRL zaznaczył również, że delegaci przekazali nowo wybranym członkom mandat zaufania na kolejne cztery lata funkcjonowania samorządu.
– Jestem przekonany, że wspólnie stworzymy silny zespół, który z determinacją będzie realizował misję samorządu lekarskiego i dążył do realizacji wizji na X kadencję: „Jakość działania. Elitarność zawodu. Nowoczesny system.” – dodał Łukasz Jankowski.
Członkowie Naczelnej Rady Lekarskiej X kadencji
W skład Naczelnej Rady Lekarskiej X kadencji wybrani zostali:
- lek. dent. Barucha Paweł
- lek. Brzezin Zbigniew
- lek. Budziński Roman
- lek. Buk Leszek
- lek. Czekalski Paweł
- lek. Doczekalski Paweł
- lek. Domański Igor
- lek. Domka Wojciech
- lek. Fic Piotr
- lek. Flaga-Łuczkiewicz Magdalena
- lek. Grochowski Mateusz
- lek. Herman Krzysztof
- lek. dent. Jackowski Rafał
- lek. Janusz Przemysław
- lek. Jaśkiewicz Łukasz
- lek. Jodłowski Marek
- lek. Kołodziej Grzegorz
- lek. Komor Klaudiusz
- lek. Kosikowski Jakub
- lek. Kot Andrzej
- lek. Kowalczuk Jan
- lek. Kowalczyk Mateusz
- lek. Kowarzyk Stanisław
- lek. Kozioł Tomasz
- lek. dent. Kutella Dariusz
- lek. dent. Lella Anna
- lek. Markowski Jarosław
- lek. Matuszewski Michał
- lek. Matyja Andrzej
- lek. Mazur Grzegorz
- lek. Olczyk Diana
- lek. dent. Paluszek Dariusz
- lek. Patecki Damian
- lek. Pawliczak Filip
- lek. Płachta Artur
- lek. Ponieważ Agnieszka
- lek. Potera Piotr
- lek. Radomska-Hnatyszyn Kamila
- lek. Sharma Rita
- lek. dent. Siarkiewicz Andrzej
- lek. Siemianowicz Krzysztof
- lek. dent. Sikora Maciej
- lek. dent. Smerkowska-Mokrzycka Jolanta
- lek. Sot-Muszyńska Natalia
- lek. dent. Szczęśniak Marcin
- lek. Szczupak Mateusz
- lek. Szmygel Łukasz
- lek. Winciunas Piotr
- lek. Wojciechowski Paweł
- lek. dent. Zalewska Anna
Prezesi okręgowych rad lekarskich także weszli do NRL
Członkami Naczelnej Rady Lekarskiej X kadencji zostali również prezesi okręgowych rad lekarskich, którzy zasiadają w organie z racji pełnionej funkcji. Są to:
- Stefan Antosiewicz
- Marek Błaszczyk
- Michał Bulsa
- Artur Drobniak
- Wojciech Jerzy Florjański
- Łukasz Jasek
- Piotr Kocbach
- Jacek Kotuła
- Jarosław Kozaczyński
- Marzena Ksel-Teleśnicka
- Mariusz Malicki
- Joanna Maślankowska
- Marcin Nowiński
- Krzysztof Marchewka
- Marta Owczyńska
- Anita Pacholec
- Radosław Piwowarczyk
- Przemysław Rosak
- Dariusz Samborski
- Piotr Sielatycki
- Andrzej Szmit
- Dorota Szyska-Skrobot
- Aleksandra Śremska
- Mateusz Szulca
Główne wnioski
- XVII Krajowy Zjazd Lekarzy wybrał skład Naczelnej Rady Lekarskiej X kadencji. Delegaci zdecydowali o obsadzie organu odpowiedzialnego za działania samorządu lekarskiego na kolejne cztery lata.
- O miejsce w NRL ubiegało się 106 kandydatów. W nowym składzie znaleźli się zarówno członkowie poprzednich władz, jak i nowe osoby reprezentujące środowisko lekarskie.
- W składzie Naczelnej Rady Lekarskiej znaleźli się lekarze oraz lekarze dentyści z różnych części Polski. Pełną listę członków ogłoszono podczas XVII Krajowego Zjazdu Lekarzy.
- Członkami NRL X kadencji zostali także prezesi okręgowych rad lekarskich, którzy zasiadają w Radzie z racji pełnionych funkcji regionalnych.
Źródło:
- https://nil.org.pl/aktualnosci/9266-nowe-sily-swieze-idee-wybory-do-naczelnej-rady-lekarskiej-x-kadencji

