W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi przeprowadzono przełomową operację, która może zmienić podejście do leczenia raka piersi w Polsce. W trakcie jednego zabiegu endoskopowego u pacjentki z rakiem sutka wykonano mastektomię oraz limfadenektomię i rekonstrukcję piersi.
Kompleksowy zabieg przez jedno niewielkie nacięcie
Wprowadzenie technik endoskopowych do leczenia raka piersi to ogromny postęp w chirurgii onkologicznej. Zabieg przeprowadzony w Centrum Zdrowia Matki Polki pozwolił na wykonanie trzech procedur podczas jednej operacji, przez jedno nacięcie o rozmiarze 3,5-4 cm w okolicy pachy.
Dr hab. Piotr Pluta z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi w ICZMP podkreśla:
Dotychczas techniką endoskopową wykonywaliśmy mastektomię oraz zabiegi oszczędzające piersi, ale limfadenektomię przeprowadzaliśmy metodą otwartą. Teraz postanowiliśmy pójść o krok dalej i po stwierdzeniu przerzutów wykonaliśmy limfadenektomię, czyli usunięcie węzłów chłonnych jamy pachowej, techniką endoskopową. Był to pierwszy w kraju tego typu zabieg.
Jak też wyjaśnił chirurg, właściwie tylko osoby, które wykonują klasyczne operacje usunięcia węzłów chłonnych pachowych, mogą docenić, to jak duży postęp oznacza zastosowanie w limfadenektomii techniki endoskopowej:
Chirurdzy wiedzą, jak skomplikowana anatomicznie jest jama pachowa, ile jest tam struktur, jak trzeba być ostrożnym. My wykazaliśmy, że technika endoskopowa jest na tyle precyzyjna, że można ją zastosować również w obrębie preparowania jamy pachowej.
Minimalnie inwazyjna chirurgia – korzyści dla pacjentek i lekarzy
Jednym z największych atutów tej metody jest zmniejszenie ryzyka powikłań i krótszy czas rekonwalescencji. Dzięki precyzji techniki endoskopowej chirurdzy mogli zaoszczędzić nerwy czuciowe w obrębie jamy pachowej, co zmniejsza ryzyko zaburzeń czucia w wewnętrznej części ramienia.
Dr Pluta wyjaśnia:
Zwłaszcza w technice klasycznej często jesteśmy zmuszeni je przecinać, bo są trudne do wypreparowania, a przy technice endoskopowej, gdzie linia cięcia jest odsunięta od nerwów i mamy dobrą wizualizację toru wizyjnego, mogliśmy przepięknie wypreparować nerwy. Przecięcie nerwów czuciowych to dosyć częste powikłanie przy limfadenektomii, które powoduje zaburzenia czucia wewnętrznej strony ramienia.
Dodatkową zaletą jest estetyka. Klasyczna operacja pozostawia blizny na całej piersi, podczas gdy endoskopowy zabieg skutkuje niewielkim śladem, umiejscowionym w mało widocznym miejscu.
- Zobacz również: Nowoczesna pracownia endoskopii w szpitalu w Bielsku-Białej – inwestycja za 4,3 mln zł
Przełomowy program leczenia raka piersi w Łodzi
Program zabiegów endoskopowych mastektomii i rekonstrukcji piersi został wdrożony w Centrum Zdrowia Matki Polki dwa lata temu. Pierwsze kompleksowe zabiegi przeprowadzono na początku 2024 roku. Wśród pacjentek była Anna Wyszczelska, u której w kwietniu 2023 roku zdiagnozowano inwazyjnego raka piersi hormonozależnego.
Wiedziałam o metodzie endoskopowej, ale z początku mówiono mi, że się do niej nie kwalifikuję. Dzień przed zabiegiem dr Pluta zaproponował operację nową metodą. Zgodziłam się bez wahania – teraz mam tylko niewielki strupek pod pachą
– wspomina pacjentka.
Wyzwania i przyszłość chirurgii endoskopowej
Technika endoskopowa nie jest odpowiednia dla wszystkich. Przeciwwskazaniem mogą być wcześniejsze zabiegi w obrębie jamy pachowej, które powodują zbliznowacenia tkanek. Jednak dr Pluta uważa, że minimalnie inwazyjna chirurgia będzie przyszłością medycyny.
Obecnie około 30% naszych zabiegów wykonujemy endoskopowo. W przyszłości myślę, że liczba ta osiągnie 70%
– dodaje chirurg.
Źródła:
- PAP