Strona głównaLeczenieEuropean Nursing Action - unijna odpowiedź na kryzys kadrowy w pielęgniarstwie

European Nursing Action – unijna odpowiedź na kryzys kadrowy w pielęgniarstwie

Aktualizacja 18-01-2025 09:31

Udostępnij

W obliczu rosnącego kryzysu w sektorze medycznym, Unia Europejska podejmuje przełomowe działania na rzecz wzmocnienia pozycji pielęgniarek i położnych. Projekt European Nursing Action, wspólnie zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz Komisję Europejską (DG SANTE), ma na celu przeciwdziałanie niedoborom kadrowym w zawodach medycznych, poprawę warunków pracy oraz promowanie tego kluczowego zawodu wśród młodych ludzi. To pierwszy tak szeroko zakrojony program wsparcia dla pielęgniarek i położnych na poziomie europejskim, który potrwa od 2024 do 2027 roku.

European Nursing Action – misja i cele

Projekt European Nursing Action został oficjalnie zainaugurowany podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Jak podkreśla wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk: 

Po raz pierwszy UE tak szeroko dostrzega rolę pielęgniarek i położnych i chce wypracować mechanizmy wsparcia ich pracy.

Polska, jako gospodarz inauguracji, planuje dzielić się swoim doświadczeniem i finalizuje prace nad ustawą o zawodzie pielęgniarki i położnej, która wprowadzi zaawansowaną praktykę pielęgniarską.

Celem inicjatywy jest rozwiązanie problemu niedoboru pielęgniarek, szacowanego w całej UE na 1,2 mln. Projekt zakłada:

  • zachęcanie nowych osób do wyboru pielęgniarstwa jako zawodu,
  • wsparcie dla już pracujących pielęgniarek poprzez poprawę ich warunków pracy i dostosowanie do nowoczesnych technologii,
  • wprowadzenie mentoringu i nowoczesnych metod nauczania.

Znaczenie pielęgniarek w systemie ochrony zdrowia

Natasha Azzopardi Muscat, dyrektor Wydziału Krajowych Polityk i Systemów Opieki Zdrowotnej WHO EUROPE, zaznaczyła kluczową rolę pielęgniarek w opiece zdrowotnej. 

Starzejące się społeczeństwo nakłada zwiększoną presję na wszystkie zawody medyczne, szczególnie na pielęgniarki. Coraz trudniej zachęcić młode osoby do wyboru tej profesji. W ostatniej dekadzie WHO odnotowało 8% wzrost liczby pielęgniarek w UE – to zbyt mało 

– powiedziała.

Marco Marsella z Komisji Europejskiej podkreślił, że obecne warunki pracy pielęgniarek często prowadzą do wypalenia zawodowego i problemów zdrowotnych.

Działania są potrzebne natychmiast. Pielęgniarki są narażone na ogromny stres, co wpływa na spadek zainteresowania zawodem w ponad połowie krajów UE

– wskazał Marsella.



Kluczowe działania w ramach projektu

Projekt European Nursing Action koncentruje się na kilku strategicznych obszarach:

  • Mentoring i edukacja – wprowadzenie mentoringu między doświadczonymi pielęgniarkami a młodszymi kolegami i koleżankami, co ma zapewnić wysoką jakość opieki zdrowotnej.
  • Analiza sytuacji kadrowej – dokładne badanie potrzeb i braków w sektorze pielęgniarskim w całej UE.
  • Nowoczesne technologie – dostosowanie pielęgniarek do innowacyjnych narzędzi technologicznych, bez zastępowania człowieka w kluczowych aspektach opieki zdrowotnej.
  • Poprawa warunków pracy –  wzmacnianie bezpieczeństwa zawodowego i zapewnienie wsparcia psychologicznego dla personelu medycznego.

Mariola Łodzińska, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, podkreśla, że:

Dla nas European Nursing Action to światło w tunelu. Potrzebujemy wsparcia, m.in. w zakresie bezpiecznych warunków pracy, ale też wsparcia psychologicznego.

Długoterminowe korzyści dla UE

Projekt finansowany z programu EU4Health ma przynieść wymierne rezultaty, takie jak:

  • zwiększenie liczby pielęgniarek w krajach członkowskich,
  • poprawa jakości opieki zdrowotnej,
  • wzmocnienie pozycji zawodowej pielęgniarek i położnych,
  • wymiana najlepszych praktyk między państwami UE.

European Nursing Action to ambitna inicjatywa, która może stać się fundamentem dla przyszłych zmian w europejskim systemie ochrony zdrowia. Działania podjęte w jej ramach mają nie tylko przeciwdziałać kryzysowi kadrowemu, ale również poprawić jakość opieki nad pacjentami. To inwestycja w ludzi, którzy każdego dnia stoją na pierwszej linii frontu w walce o zdrowie obywateli UE.

Źródło:

  • gov.pl

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności