Gorączka Lassa, groźna choroba wirusowa, stanowi coraz większe zagrożenie w Nigerii i innych krajach Afryki Zachodniej. Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób oraz 143 nowe przypadki zakażenia w ciągu pierwszych dwóch tygodni 2025 roku. Epidemia, która trwa od ubiegłego roku, budzi rosnące obawy, szczególnie wśród młodych ludzi w wieku od 21 do 30 lat.
Skala epidemii
W ciągu zaledwie dwóch tygodni 2025 roku zgłoszono przypadki w siedmiu z trzydziestu sześciu stanów Nigerii. Od początku obecnej fali zachorowań epidemia objęła również kraje takie jak Benin, Ghana, Gwinea, Mali, Sierra Leone i Liberia, co potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
NCDC ostrzega, że sytuacja jest krytyczna, a wirus stanowi poważne wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej. Jesienią ubiegłego roku śmiertelny przypadek gorączki Lassa odnotowano nawet w Stanach Zjednoczonych, u pacjenta powracającego z Afryki Zachodniej.
Zobacz również: Tajemnicza epidemia! Ponad 300 zakażeń i prawie 80 zgonów
Przyczyny i sposób rozprzestrzeniania się
Wirus Lassa należący do rodziny Arenaviridae został po raz pierwszy zidentyfikowany w Nigerii w 1969 roku. Jest przenoszony głównie przez kontakt z odchodami gryzoni z rodzaju Mastomys. Zakażenie może także rozprzestrzeniać się między ludźmi poprzez kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych osób.
Choroba często prowadzi do gorączki krwotocznej, która w nieleczonych przypadkach może być śmiertelna. Szacuje się, że w Afryce Zachodniej co roku występuje od 100 tys. do 500 tys. przypadków zakażenia, z czego około 5 tys. kończy się śmiercią.
Zagrożenia dla młodych ludzi
Według danych NCDC wirus szczególnie często dotyka młodych dorosłych w wieku od 21 do 30 lat. Przyczyny tego trendu mogą być związane z ekspozycją na odchody gryzoni w miejscach zamieszkania lub pracy, a także z mniejszą świadomością profilaktyki.
Wyzwania dla opieki zdrowotnej
Systemy ochrony zdrowia w regionie zmagają się z ograniczonymi zasobami i brakiem wystarczającej liczby specjalistów do zwalczania epidemii. WHO oraz lokalne władze podejmują działania, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa, ale sytuacja wymaga intensywniejszej współpracy międzynarodowej.
Od momentu pierwszej identyfikacji w 1969 roku wirus Lassa stał się jednym z najpoważniejszych zagrożeń epidemiologicznych w Afryce Zachodniej. W Stanach Zjednoczonych, od 55 lat, odnotowano tylko osiem przypadków tej choroby, wszystkie związane z podróżami do regionów endemicznych.
Źródło:
- PAP
- https://www.gov.pl/web/wsse-rzeszow/goraczka-krwotoczna-lassa