Strona głównaFinansowanie ochrony zdrowiaBrak porozumienia ws. ustawy podwyżkowej. Od 1 lipca 2026 płace w ochronie zdrowia wzrosną o 8,82%

Brak porozumienia ws. ustawy podwyżkowej. Od 1 lipca 2026 płace w ochronie zdrowia wzrosną o 8,82%

Aktualizacja 17-03-2026 10:17

Rozmowy o zmianach w tzw. ustawie podwyżkowej zakończyły się bez porozumienia. Podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia, które odbyło się 16 marca 2026 r. w Warszawie, strony nie uzgodniły wspólnego stanowiska w sprawie proponowanych modyfikacji zasad wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Oznacza to, że od 1 lipca 2026 r. minimalne płace w sektorze wzrosną zgodnie z obowiązującym mechanizmem ustawowym – o 8,82%.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Jak zakończyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia w sprawie zmian w ustawie podwyżkowej.
  • O ile wzrosną minimalne wynagrodzenia w ochronie zdrowia od 1 lipca 2026 r.
  • Jakie koszty dla systemu ochrony zdrowia oznacza utrzymanie obecnych przepisów.
  • Jakie zmiany w mechanizmie ustalania podwyżek proponowało Ministerstwo Zdrowia.
  • Jakie inne kwestie finansowania systemu ochrony zdrowia były omawiane podczas posiedzenia w Warszawie.

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego bez kompromisu

Informację o wyniku rozmów przekazało Ministerstwo Zdrowia w swoich mediach społecznościowych.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia nie osiągnięto kompromisu ws. zmian w tzw. ustawie podwyżkowej – napisano w mediach społecznościowych.

Resort zdrowia zaznaczył, że brak zgody między partnerami społecznymi oznacza utrzymanie dotychczasowych przepisów dotyczących wzrostu wynagrodzeń.

– Bez zgody i porozumienia w obszarze ustawy podwyżkowej, nie będziemy w stanie przeprocesować zmian w odpowiednim czasie, więc na ten moment pozostaje ona w niezmienionej formie. Musimy ponieść koszty z tym związane – powiedziała wiceministra zdrowia Katarzyna Kęcka.

Następne posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia zaplanowano na 21 kwietnia 2026 r..

Kilka godzin rozmów i brak decyzji w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia. Zespół Trójstronny wróci do rozmów 16 marca
ZOBACZ KONIECZNIE Kilka godzin rozmów i brak decyzji w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia. Zespół Trójstronny wróci do rozmów 16 marca

Od 1 lipca 2026 r. wzrost wynagrodzeń o 8,82%

Brak zmian legislacyjnych oznacza zastosowanie obecnych zasad waloryzacji wynagrodzeń minimalnych w ochronie zdrowia. Od 1 lipca 2026 r. minimalne wynagrodzenia zasadnicze w podmiotach leczniczych wzrosną o 8,82%. Wzrost wynika z mechanizmu powiązanego z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej ogłaszanym przez Główny Urząd Statystyczny.

Podwyżka obejmie wszystkie grupy zawodowe objęte ustawą, czyli m.in.:

  • lekarzy
  • pielęgniarki i położne
  • ratowników medycznych
  • fizjoterapeutów
  • diagnostów laboratoryjnych
  • personel medyczny oraz część pracowników działalności podstawowej zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Wzrost wynagrodzeń jest co roku wdrażany 1 lipca i stanowi jeden z najważniejszych elementów systemowego regulowania płac w publicznym systemie ochrony zdrowia.

Podwyżki w ochronie zdrowia 2026. Ile zarobi lekarz, ile pozostali medycy?
ZOBACZ KONIECZNIE Podwyżki w ochronie zdrowia 2026. Ile zarobi lekarz, ile pozostali medycy?

Jakie koszty dla systemu oznacza brak zmian w ustawie?

Według informacji przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia utrzymanie ustawy podwyżkowej w obecnym kształcie oznacza dodatkowe obciążenie finansowe dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Z szacunków Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wynika, że realizacja podwyżek od 1 lipca 2026 r. może kosztować około 7 mld zł rocznie, co w praktyce oznacza około 3,5 mld zł wydatków w drugim półroczu 2026 r.

Resort zdrowia zwraca również uwagę na systematyczny wzrost środków przeznaczanych na wynagrodzenia personelu medycznego. W 2022 r. było to blisko 9,3 mld zł, w 2023 r. narastająco 26,5 mld zł, w 2024 r. ponad 42 mld zł, w 2025 r. 58,5 mld zł, a w 2026 r. kwota ta ma przekroczyć 70 mld zł

Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia przypomina, że podwyżki są finansowane przez podmioty lecznicze ze środków przekazywanych przez NFZ na realizację świadczeń zdrowotnych. W 2025 r. plan finansowy Funduszu wyniósł 216 mld zł, z czego 33 mld zł stanowiły dotacje z budżetu państwa, a według szacunków w 2026 r. udział środków budżetowych może być jeszcze wyższy.

Jakie zmiany w ustawie podwyżkowej proponowało Ministerstwo Zdrowia?

Na posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia 18 lutego 2026 r. wiceministra zdrowia Katarzyna Kęcka wskazywała, że czas na ewentualne zmiany legislacyjne jest bardzo ograniczony.

– Oznacza to w praktyce, że strona rządowa będzie miała zdecydowanie mniej czasu na przeprowadzenie zmian, natomiast dołożymy wszelkich starań by je wprowadzić – zapowiedziała w lutym Kęcka.

Ministerstwo Zdrowia proponowało m.in. przesunięcie corocznej waloryzacji wynagrodzeń z 1 lipca 2026 r. na 1 stycznia 2027 r. oraz zmianę sposobu wyliczania podwyżek. Zamiast powiązania płac z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce miałyby one zależeć od planowanego wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej, obecnie szacowanego na około 3%.

Protest fizjoterapeutów przed rozpoczęciem rozmów

Jeszcze przed rozpoczęciem obrad przed Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbył się protest Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

Związkowcy sprzeciwiali się propozycjom przesunięcia waloryzacji wynagrodzeń minimalnych oraz zmniejszenia dynamiki wzrostu płac w sektorze ochrony zdrowia.

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego rozpoczęło się w poniedziałek 16 marca o godz. 12.00 w siedzibie Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” przy ul. Limanowskiego 23 w Warszawie.

O czym jeszcze rozmawiano podczas posiedzenia?

Kwestia ustawy podwyżkowej była jednym z głównych punktów obrad, ale nie jedynym. Program spotkania obejmował także szersze zagadnienia dotyczące finansowania systemu ochrony zdrowia.

Wśród omawianych tematów znalazły się m.in.:

  • informacja Narodowego Funduszu Zdrowia dotycząca rozliczenia umów za 2025 r., w tym zobowiązań uwzględnionych w planie finansowym NFZ na 2026 r. oraz dynamiki świadczeń ponadlimitowych
  • harmonogram przekazywania dotacji z budżetu państwa do NFZ w 2026 r.
  • działania oszczędnościowe resortu zdrowia i NFZ związane z ograniczaniem deficytu środków w systemie
  • zasady naliczania i finansowania składki zdrowotnej, w tym kwestie osób objętych ubezpieczeniem, ale zwolnionych z jej opłacania lub korzystających z preferencyjnych zasad naliczania
  • informacje dotyczące planowanych zmian w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
MZ ogłosiło duże zmiany w kształceniu lekarzy, pielęgniarek i położnych. Jaki jest kierunek reform?
ZOBACZ KONIECZNIE MZ ogłosiło duże zmiany w kształceniu lekarzy, pielęgniarek i położnych. Jaki jest kierunek reform?

Główne wnioski

Główne wnioski

  1. 16 marca 2026 r. podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia w Warszawie nie osiągnięto porozumienia w sprawie zmian w tzw. ustawie podwyżkowej.
  2. Od 1 lipca 2026 r. minimalne wynagrodzenia zasadnicze w podmiotach leczniczych wzrosną o 8,82% zgodnie z obowiązującym mechanizmem ustawowym powiązanym z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.
  3. Z szacunków AOTMiT przywoływanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że utrzymanie obecnego mechanizmu podwyżek od lipca 2026 r. może kosztować ok. 7 mld zł rocznie.
  4. Łączne środki przeznaczane na podwyżki dla personelu medycznego rosną z roku na rok i według danych resortu zdrowia w 2026 r. przekroczą 70 mld zł.
  5. Ministerstwo Zdrowia proponowało przesunięcie waloryzacji z 1 lipca 2026 r. na 1 stycznia 2027 r. oraz zmianę sposobu wyliczania podwyżek na podstawie planowanego wzrostu płac w sferze budżetowej, szacowanego obecnie na ok. 3%.
  6. Przed rozpoczęciem posiedzenia w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie protestował Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii.

Źródło:

  • MZ / X

Śledź najważniejsze informacje medyczne.
Zaobserwuj nas na Google News!

ikona Google News
Agnieszka Fodrowska
Agnieszka Fodrowska
Redaktorka i specjalistka marketingu internetowego z wieloletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla sektora ochrony zdrowia. Specjalizuje się w tematach związanych z innowacjami i cyfryzacją medycyny oraz farmacji - od AI po robotykę chirurgiczną. Prywatnie miłośniczka podróży, dobrej muzyki i psów.

Najważniejsze dziś

Najczęściej czytane

Kluczowe tematy

Newsletter medyczny

Najważniejsze wiadomości medyczne w Twojej skrzynce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej wiadomości