Strona głównaLeczenie75-latek wrócił do domu w dobę po operacji kolana dzięki robotowi Rossa

75-latek wrócił do domu w dobę po operacji kolana dzięki robotowi Rossa

Aktualizacja 02-12-2024 12:57

Udostępnij

Operacje wspomagane przez roboty medyczne zmieniają oblicze współczesnej medycyny. Jednym z najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie jest zabieg, podczas którego 75-letni mężczyzna otrzymał implant prawego stawu kolanowego przy wsparciu robota Rossa. Dzięki precyzji i nowoczesnym technologiom, pacjent opuścił szpital już w pierwszej dobie po operacji, co kiedyś było niemal nieosiągalne. Jak przebiegała ta wyjątkowa procedura i jakie korzyści niesie ze sobą wykorzystanie robotów w ortopedii?

Nowoczesna sala operacyjna i robot Rossa

Zabieg odbył się w nowoczesnej sali operacyjnej w Katedrze i Klinice Ortopedii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. W tym sterylnym środowisku uwagę przyciągały dwa zaawansowane urządzenia – roboty przypominające wielkie ramiona z manipulatorami. Jednym z nich był robot Rossa, którego precyzyjne ruchy wspierały lekarzy w każdym etapie operacji.

Pacjent, który od ośmiu lat cierpiał na bóle kolana związane ze zmianami zwyrodnieniowymi, przeszedł wcześniej różnorodne leczenie zachowawcze. Niestety, żadne z nich nie przyniosło trwałych rezultatów. Decyzję o operacji podjął za namową lekarzy, którzy zapewnili go o korzyściach wynikających z zastosowania nowoczesnych technologii.

Jak działa robot Rossa w trakcie operacji?

Operacja rozpoczęła się od przygotowania kończyny pacjenta. Medycy zastosowali folię nasączoną jodyną, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Następnie lekarze wprowadzili metalowe pręty do kości, do których przyczepiono nadajniki przekazujące dane do „mózgu” robota. Dzięki temu system mógł stworzyć precyzyjny plan operacji, uwzględniający kąty i głębokość cięcia.

Kluczowe etapy operacji:

  1. Przygotowanie kości pod implant – robot współpracował z narzędziami chirurgicznymi, takimi jak piła, aby dokładnie wyciąć odpowiednie fragmenty kości.
  2. Założenie implantu testowego.- przed wprowadzeniem właściwego wszczepu zbadano jego dopasowanie.
  3. Cementowanie implantu – użyto polimetakrylanu metylu, który wtłoczono pod ciśnieniem w mikropory kości, co zwiększyło stabilność i trwałość wszczepu.

Robot Rossa nie tylko zwiększa precyzję, ale także minimalizuje utratę krwi i zmniejsza konieczność stosowania środków przeciwbólowych po operacji. W efekcie pacjent wraca szybciej do sprawności.

Szybki powrót do domu i rehabilitacja

Operacja zakończyła się sukcesem. Pacjent, u którego operowano prawe kolano, opuścił szpital już po jednej dobie. Jak podkreślił dr n. med. Łukasz Pulik, takie skrócenie czasu hospitalizacji redukuje ryzyko infekcji szpitalnych i przyspiesza powrót do codziennego życia. Jak zaznacza dr Pulik:

Jeszcze nie tak dawno pacjenci po takich operacjach przebywali w szpitalu 5-7 dni. Natomiast w związku z tym, że stosujemy nowoczesne techniki operacyjne, możemy sobie pozwolić na skrócenie tego okresu.

Również dzięki wcześniejszej „prerehabilitacji” pacjent będzie wiedział, jak zachowywać się po operacji i jakie ćwiczenia wykonywać. Co ważne, za trzy miesiące mężczyzna wróci na kolejny zabieg – tym razem na lewe kolano



Innowacje w medycynie – co dalej?

Nowoczesne technologie dają nadzieję na lepszą jakość życia osobom starszym, które coraz częściej potrzebują pomocy w związku z problemami ortopedycznymi. Szpital Dzieciątka Jezus, został wyróżniony w konkursie Bezpieczny Szpital Przyszłości 2022. Jak zauważył prof. Łęgosz kierownik kliniki:

Wtedy sporo osób patrzyło z dużym niedowierzaniem, traktując nasze pomysły jak coś rodem z filmów S-F – te implanty 3D, okulary z rozszerzoną rzeczywistością, roboty, ale to wszystko się dzieje i będzie się działo, ku pożytkowi pacjentów. 

Profesor zapowiedział kolejne kroki: zakup nowych robotów i wdrażanie sztucznej inteligencji (AI).

Źródło:

  • https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105626%2Crobot-rossa-pomogl-naprawic-kolano-75-latka.html
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Ważne tematy

Trzymaj rękę na pulsie. Zapisz się na newsletter.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej aktualności