Strona głównaZarządzanieWybory w samorządzie lekarskim. Kto zostanie prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej?

Wybory w samorządzie lekarskim. Kto zostanie prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej?

Aktualizacja 14-05-2026 13:08

21 maja rozpocznie się XVII Krajowy Zjazd Lekarzy, podczas którego środowisko lekarskie wybierze nowe władze samorządu zawodowego. Jak ustalił Rynek Zdrowia, obecnie są dwaj kandydaci na stanowisko prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej – urzędujący prezes Łukasz Jankowski oraz dr n. med. Tadeusz Urban. Na ten moment nie pojawiły się informacje o kolejnych kandydatach.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Kiedy odbędą się wybory władz Naczelnej Izby Lekarskiej.
  • Kto obecnie kandyduje na stanowisko prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Jakie doświadczenie samorządowe i zawodowe mają Łukasz Jankowski oraz Tadeusz Urban.
  • Gdzie odbędzie się XVII Krajowy Zjazd Lekarzy.

Wybory władz NIL odbędą się w Jachrance

XVII Krajowy Zjazd Lekarzy został zaplanowany na 21-23 maja 2026 roku w Hotelu Warszawianka w Jachrance. To właśnie podczas obrad delegaci wybiorą prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej oraz nowe władze samorządu lekarskiego kolejnej kadencji.

Tegoroczne wybory odbywają się w czasie intensywnej debaty dotyczącej przyszłości zawodu lekarza, organizacji systemu ochrony zdrowia, odpowiedzialności zawodowej oraz relacji środowiska medycznego z administracją publiczną. Samorząd lekarski pozostaje jednym z najważniejszych uczestników dyskusji dotyczących zmian w ochronie zdrowia.

Nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Komisji Wyborczej. Odwołano przewodniczącego Jacka Kotułę
ZOBACZ KONIECZNIE Nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Komisji Wyborczej. Odwołano przewodniczącego Jacka Kotułę

Łukasz Jankowski powalczy o kolejną kadencję

Jednym z kandydatów jest obecny prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski. To lekarz, specjalista nefrologii, doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Od 2018 roku kierował Okręgową Radą Lekarską w Warszawie, a od 2022 roku stoi na czele Naczelnej Rady Lekarskiej.

Łukasz Jankowski jest związany zawodowo z Kliniką Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie. Ukończył także studia podyplomowe z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia na Uniwersytecie Warszawskim.

W czasie działalności samorządowej był organizatorem kampanii społecznych dotyczących problemów systemowych ochrony zdrowia, dostępu pacjentów do leczenia oraz warunków pracy lekarzy. Wśród nich znalazły się m.in. akcje „Narodowy Kryzys Zdrowia”, „#NIEZAPOMINAJ” czy „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem”.

Tadeusz Urban z doświadczeniem w samorządzie i zarządzaniu

Drugim kandydatem jest Tadeusz Urban, lekarz ginekolog-położnik i wieloletni działacz samorządu lekarskiego. Zawodowo związany jest ze Szpitalem Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu, gdzie pełni funkcję ordynatora Oddziału Położniczo-Ginekologicznego.

W przeszłości był także dyrektorem ds. lecznictwa oraz dyrektorem naczelnym tej placówki. Od ponad dwóch dekad angażuje się w działalność samorządu lekarskiego, pełniąc m.in. funkcję Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w Katowicach oraz prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach (kadencje VIII, IX). W 2026 roku na X kadencję stanowisko prezesa ORL w Katowicach objął dr n. med. Przemysław Rosak.

Wybory w izbach lekarskich 2026. Większość prezesów wybrana na nową kadencję
ZOBACZ KONIECZNIE Wybory w izbach lekarskich 2026. Większość prezesów wybrana na nową kadencję

Urban ukończył kilka kierunków studiów podyplomowych związanych z zarządzaniem w ochronie zdrowia, prawem medycznym i funkcjonowaniem placówek medycznych. Przez lata angażował się także w działania dotyczące odpowiedzialności zawodowej lekarzy i współpracy środowiska medycznego z wymiarem sprawiedliwości.

Jednym z projektów rozwijanych w Śląskiej Izbie Lekarskiej był system opiniowania sądowo-lekarskiego w sprawach dotyczących błędów medycznych. Rozwiązania wypracowane na Śląsku były później wdrażane również w innych izbach lekarskich oraz na poziomie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Główne wnioski

  1. XVII Krajowy Zjazd Lekarzy odbędzie się w dniach 21-23 maja 2026 roku w Hotelu Warszawianka w Jachrance.
  2. O stanowisko prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej ubiegają się obecnie Łukasz Jankowski oraz Tadeusz Urban.
  3. Łukasz Jankowski kieruje Naczelną Radą Lekarską od 2022 roku i wcześniej pełnił funkcję prezesa ORL w Warszawie.
  4. Tadeusz Urban związany jest z Okręgową Izbą Lekarską w Katowicach oraz działalnością dotyczącą odpowiedzialności zawodowej lekarzy.

Źródło:

  • https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Dwoch-kandydatow-na-prezesa-Naczelnej-Rady-Lekarskiej-21-maja-wybory-w-samorzadzie,284326,14.html
  • https://nil.org.pl/izba/naczelna-rada-lekarska/prezes-naczelnej-rady-lekarskiej-613
  • https://izba-lekarska.org.pl/o-izbie/struktura-izby/orl/urban-tadeusz
  • https://izba-lekarska.org.pl/o-izbie/struktura-izby/prezes

Śledź najważniejsze informacje medyczne.
Zaobserwuj nas na Google News!

ikona Google News
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Najważniejsze dziś

Najczęściej czytane

Kluczowe tematy

Newsletter medyczny

Najważniejsze wiadomości medyczne w Twojej skrzynce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej wiadomości