Prawdopodobnie w styczniu 2025 roku Sejm rozpatrzy dwa kluczowe projekty ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Jedna z propozycji ma przywrócić możliwość aborcji w przypadku ciężkich wad płodu, druga dotyczy dekryminalizacji aborcji. Jak podkreślają przedstawiciele rządu i parlamentu, nad projektami równolegle będzie głosować podkomisja nadzwyczajna.
Projekty ustaw w podkomisji nadzwyczajnej
W poniedziałek wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski zapowiedział, że oba projekty będą równolegle procedowane w podkomisji nadzwyczajnej. Pierwszy dotyczy przywrócenia tzw. trzeciej przesłanki umożliwiającej dokonanie aborcji w przypadku ciężkich wad płodu – rozwiązanie to zostało wycofane po wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Drugi projekt zakłada częściową dekryminalizację przerywania ciąży za zgodą kobiety oraz dekryminalizację pomocy w samodzielnej aborcji. Projekt ten, autorstwa opozycji, trafił do komisji w listopadzie.
Czy styczniowe głosowanie przyniesie zmiany?
Dorota Łoboda, posłanka Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca podkomisji, potwierdziła, że oba projekty mają szansę trafić do dalszego procedowania w Sejmie w styczniu.
Poza wspomnianymi projektami komisja pracuje również nad ustawami Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, które zakładają możliwość przerwania ciąży do 12. tygodnia na życzenie kobiety.
- Zobacz koniecznie: Aborcja do 12. tygodnia? Hołownia: Obecny Sejm tego nie zrobi
Kontekst polityczny i społeczny
Propozycje przywrócenia tzw. trzeciej przesłanki oraz dekryminalizacji aborcji to efekt rosnącej presji społecznej i politycznej. W 2020 roku wyrok Trybunału Konstytucyjnego zaostrzył przepisy aborcyjne, co wywołało masowe protesty i zwiększyło zainteresowanie zmianami w prawie.
Środowiska medyczne obawiają się konsekwencji braku jasnych regulacji. Niepewność prawna wpływa na bezpieczeństwo zarówno pacjentek, jak i personelu medycznego, który obawia się odpowiedzialności karnej w przypadku udzielania pomocy w sytuacjach wymagających przerwania ciąży.
Jakie będą skutki zmian?
Jeśli projekty zostaną przyjęte, mogą one przyczynić się do zmniejszenia ryzyka dla personelu medycznego, a także zapewnić kobietom większy dostęp do świadczeń zdrowotnych. Dekryminalizacja aborcji mogłaby również wpłynąć na zmniejszenie liczby nielegalnych zabiegów.
Źródło:
- PAP