Strona głównaFinansowanie ochrony zdrowiaAOTMiT zbiera dane o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Placówki muszą raportować zarobki

AOTMiT zbiera dane o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Placówki muszą raportować zarobki

Aktualizacja 24-03-2026 13:45

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) rozpoczęła kolejny etap gromadzenia danych dotyczących wynagrodzeń w systemie ochrony zdrowia. Podmioty lecznicze posiadające kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia zostały zobowiązane do przekazania szczegółowych informacji na temat wynagrodzeń pracowników medycznych i niemedycznych, struktury zatrudnienia oraz kosztów funkcjonowania placówek. Celem tej inicjatywy jest stworzenie bardziej precyzyjnego obrazu kosztów świadczeń zdrowotnych w Polsce, co ma bezpośrednie znaczenie dla przyszłych decyzji dotyczących taryfikacji świadczeń oraz kształtowania polityki zdrowotnej państwa.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Jakie dane o wynagrodzeniach pracowników ochrony zdrowia zbiera Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT)
  • Które podmioty lecznicze muszą przekazać informacje o zarobkach personelu oraz jakich pracowników obejmuje raportowanie
  • Jakie dodatkowe dane finansowe i kosztowe – w tym dotyczące ośrodków powstawania kosztów (OPK) – muszą przekazać niektóre placówki
  • Do kiedy należy przekazać dane do AOTMiT oraz w jaki sposób można je zgłosić za pomocą dedykowanej aplikacji

AOTMiT rozpoczyna zbieranie danych o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji poinformowała o rozpoczęciu procesu ponownego gromadzenia danych dotyczących wynagrodzeń osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych posiadających umowy z NFZ. Dane zbierane są w ramach systemu służącego analizie kosztów funkcjonowania świadczeniodawców. Informacje te są wykorzystywane przede wszystkim do:

  • przygotowywania analiz ekonomicznych w systemie ochrony zdrowia,
  • ustalania rzeczywistych kosztów udzielania świadczeń zdrowotnych,
  • wspierania procesów taryfikacji świadczeń finansowanych ze środków publicznych.

AOTMiT wskazuje, że celem zbiórki jest uzyskanie pełnego obrazu wynagrodzeń w podmiotach leczniczych, obejmującego wszystkie formy zatrudnienia.

Lekarz bez specjalizacji w POZ w małych miejscowościach? MZ nie planuje zmian
ZOBACZ KONIECZNIE Lekarz bez specjalizacji w POZ w małych miejscowościach? MZ nie planuje zmian

Jakie dane będą musiały przekazać podmioty lecznicze

Zakres zbieranych informacji jest szeroki i obejmuje nie tylko same wynagrodzenia personelu medycznego, lecz także szereg danych finansowych dotyczących funkcjonowania placówek. Podmioty lecznicze muszą przekazać informacje dotyczące:

  • wynagrodzeń wszystkich zatrudnionych pracowników, niezależnie od formy zatrudnienia,
  • struktury zatrudnienia z podziałem na grupy zawodowe i kategorie personelu,
  • struktury przychodów i kosztów działalności medycznej,
  • wybranych podstawowych danych finansowych.

Dane dotyczące wynagrodzeń mają obejmować luty 2026 roku, natomiast dane finansowe dotyczą funkcjonowania placówek w okresach:

  • styczeń – grudzień 2025 roku,
  • styczeń – luty 2026 roku.

Warto podkreślić, że raportowanie obejmuje wszystkich pracowników zaangażowanych w realizację świadczeń finansowanych ze środków publicznych, a więc zarówno personel medyczny, jak i inne osoby zatrudnione w placówkach ochrony zdrowia.

Kończą się umowy POZ z NFZ. Czy pacjentom grożą problemy z dostępem do lekarzy?
ZOBACZ KONIECZNIE Kończą się umowy POZ z NFZ. Czy pacjentom grożą problemy z dostępem do lekarzy?

Dodatkowe dane dla podmiotów prowadzących pełną księgowość

Podmioty objęte zakresem ustawy o rachunkowości z 29 września 1994 r., czyli prowadzące pełną księgowość oraz stosujące standard rachunku kosztów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 26 października 2020 r., będą musiały przekazać dodatkowe informacje. Obejmują one między innymi:

  • listę OPK (ośrodków powstawania kosztów),
  • miejsca pracy OPK,
  • średni jednostkowy koszt wytworzenia procedury w przypadku podmiotów posiadających wyodrębnione ośrodki proceduralne.

Dane te pozwalają na dokładniejsze określenie realnych kosztów udzielania świadczeń zdrowotnych w różnych obszarach działalności medycznej.

Jak i gdzie należy przekazać dane

Zbieranie informacji odbywa się za pośrednictwem specjalnej aplikacji przygotowanej przez Agencję. System raportowania dostępny jest pod adresem: https://apprkp.aotm.gov.pl

Na stronie aplikacji udostępniono:

  • szablony do przekazywania danych,
  • szczegółowe instrukcje wypełniania formularzy,
  • informacje organizacyjne dotyczące procesu raportowania.

AOTMiT zapowiedziała również organizację szkoleń online dla podmiotów leczniczych, które mają pomóc w prawidłowym przygotowaniu i przekazaniu wymaganych informacji. Szkolenia odbędą się:

  • 10–12 marca 2026 roku,
  • w godzinach 11:00–14:30,
  • w formie spotkań online na platformie Microsoft Teams.

Uczestnictwo w szkoleniu wymaga wcześniejszej rejestracji.

Brak porozumienia ws. ustawy podwyżkowej. Od 1 lipca 2026 płace w ochronie zdrowia wzrosną o 8,82%
ZOBACZ KONIECZNIE Brak porozumienia ws. ustawy podwyżkowej. Od 1 lipca 2026 płace w ochronie zdrowia wzrosną o 8,82%

Terminy przekazania danych

Agencja określiła dwa różne terminy raportowania danych w zależności od rodzaju podmiotu leczniczego. Termin przekazania informacji wynosi:

  • do 3 kwietnia 2026 r. – dla podmiotów niebędących szpitalami,
  • do 10 kwietnia 2026 r. – dla podmiotów będących szpitalami.

Drugi termin dotyczy podmiotów realizujących świadczenia w zakresie:

  • leczenia szpitalnego (rodzaj umowy „03”),
  • szpitali psychiatrycznych („04”),
  • szpitali rehabilitacyjnych („05”),

które posiadają w swojej strukturze co najmniej jeden oddział szpitalny.

Główne wnioski

  1. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) rozpoczęła proces zbierania danych o wynagrodzeniach pracowników podmiotów leczniczych posiadających kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
  2. Placówki muszą przekazać informacje o wynagrodzeniach wszystkich pracowników zaangażowanych w realizację świadczeń finansowanych ze środków publicznych, niezależnie od formy zatrudnienia, za luty 2026 roku.
  3. Dodatkowo zbierane są dane dotyczące struktury zatrudnienia, przychodów i kosztów działalności, a część podmiotów musi także raportować informacje o ośrodkach powstawania kosztów (OPK) i kosztach procedur.
  4. Termin przekazania danych upływa 3 kwietnia 2026 r. dla podmiotów innych niż szpitale oraz 10 kwietnia 2026 r. dla szpitali, a raportowanie odbywa się poprzez aplikację apprkp.aotm.gov.pl.

Źródło:

  • https://www.aotm.gov.pl/aktualnosci/najnowsze/88-gromadzenie-danych-o-wynagrodzeniach-ogloszenie/

Śledź najważniejsze informacje medyczne.
Zaobserwuj nas na Google News!

ikona Google News
Redakcja Alert Medyczny
Redakcja Alert Medyczny
Alert Medyczny to źródło najświeższych informacji i fachowych analiz, stworzone z myślą o profesjonalistach działających w branży medycznej i farmaceutycznej.

Najważniejsze dziś

Najczęściej czytane

Kluczowe tematy

Newsletter medyczny

Najważniejsze wiadomości medyczne w Twojej skrzynce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej wiadomości