Strona głównaInwestycjeZielona Góra: powstanie Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii za 300 mln zł

Zielona Góra: powstanie Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii za 300 mln zł

Aktualizacja 20-05-2026 08:57

W Zielonej Górze powstanie jedna z najważniejszych inwestycji medycznych w zachodniej Polsce. Zielonogórski Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego podpisał z Ministerstwem Zdrowia umowę na budowę Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii (LUCO). Nowoczesny kompleks ma zostać ukończony do 2029 roku i znacząco zwiększyć możliwości diagnostyki oraz leczenia pacjentów onkologicznych w regionie. Inwestycja o wartości około 300 mln zł będzie współfinansowana z Funduszu Medycznego, środków samorządowych oraz budżetu szpitala. W nowym obiekcie znajdą się m.in. oddziały chirurgii onkologicznej, hematologii, medycyny nuklearnej oraz nowoczesna pracownia genetyczna.

Z tego artykułu dowiesz się…

  • Jakie oddziały i pracownie znajdą się w Lubuskim Uniwersyteckim Centrum Onkologii
  • Ile wyniesie koszt inwestycji i kto finansuje budowę nowego szpitala
  • Jak LUCO ma wpłynąć na leczenie pacjentów onkologicznych i rozwój medycyny w regionie
  • Dlaczego projekt uznawany jest za jedną z najważniejszych inwestycji zdrowotnych w zachodniej Polsce

Zielona Góra z nowym centrum onkologii

Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii powstanie na terenie Zielonogórskiego Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego. Nowy obiekt ma zostać wybudowany na działce znajdującej się za Polikliniką, pomiędzy obecnymi pralniami i warsztatami szpitalnymi.

Budowa ma zakończyć się do 2029 roku. Placówka będzie miała około 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni i stanie się jednym z najnowocześniejszych ośrodków onkologicznych w regionie.

111 mln zł dla szpitala w Toruniu. Powstanie nowy kompleks poradni
ZOBACZ KONIECZNIE 111 mln zł dla szpitala w Toruniu. Powstanie nowy kompleks poradni

Fundusz Medyczny pokryje ponad 230 mln zł

Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 300 mln zł. Największą część finansowania zapewni Fundusz Medyczny, z którego pochodzić będzie 233,5 mln zł. Dodatkowo:

  • 30 mln zł przekaże Miasto Zielona Góra,
  • 30 mln zł dołoży samorząd województwa lubuskiego,
  • około 600 tys. zł zapewni sam szpital ze środków własnych.

Jak podkreślają lokalne władze, wkład miasta miał kluczowe znaczenie dla uzyskania wyższej punktacji w konkursie i zdobycia finansowania centralnego.

Lublin inwestuje w onkologię. COZL otrzyma blisko 300 mln zł na nowoczesną diagnostykę
ZOBACZ KONIECZNIE Lublin inwestuje w onkologię. COZL otrzyma blisko 300 mln zł na nowoczesną diagnostykę

Szpital ma zwiększyć dostęp do nowoczesnego leczenia onkologicznego

W nowym centrum znajdą się m.in.:

  • chirurgia onkologiczna,
  • chirurgia klatki piersiowej,
  • oddział hematologii,
  • oddział urologii,
  • centralny blok operacyjny,
  • szpitalna apteka,
  • Zakład Medycyny Nuklearnej.

W ramach medycyny nuklearnej powstaną również nowoczesne pracownie:

  • PET/CT,
  • scyntygrafii.

Istotnym elementem inwestycji będzie także pracownia genetyczna wspierająca diagnostykę i rozwój medycyny personalizowanej. To szczególnie ważne w kontekście rosnącego znaczenia diagnostyki molekularnej i terapii celowanych w nowoczesnej onkologii.

Collegium Medicum UMK uruchomiło CWBK. Nowe możliwości dla pacjentów i nauki 
ZOBACZ KONIECZNIE Collegium Medicum UMK uruchomiło CWBK. Nowe możliwości dla pacjentów i nauki 

LUCO ma być jedną z najważniejszych inwestycji medycznych w regionie

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 19 maja na terenie przyszłej inwestycji przedstawiciele szpitala i władz regionu podkreślali strategiczne znaczenie projektu dla województwa lubuskiego.

To będzie jedna z największych, najważniejszych inwestycji medycznych w Zachodniej Polsce – powiedział marszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski.

Przypomniał również, że projekt przez długi czas znajdował się pod znakiem zapytania. Pierwotny konkurs dotyczący inwestycji został unieważniony po zastrzeżeniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego, co czasowo zahamowało realizację przedsięwzięcia.

Przeżywaliśmy wzloty, i upadki. I nie było wcale takie oczywiste, że zaczniemy budować LUCO – mówił marszałek.

63,7 mln zł dla Katowickiego Centrum Onkologii. Powstała nowa poradnia i zaplecze diagnostyczne
ZOBACZ KONIECZNIE 63,7 mln zł dla Katowickiego Centrum Onkologii. Powstała nowa poradnia i zaplecze diagnostyczne

Onkologia pozostaje jednym z największych wyzwań zdrowotnych regionu

Według danych przedstawionych podczas konferencji, w ubiegłym roku w poradniach i oddziałach onkologicznych w województwie lubuskim leczyło się około 24 tys. pacjentów. Aż 9 tys. z nich korzystało z leczenia w zielonogórskim szpitalu.

Rosnąca liczba pacjentów onkologicznych oraz potrzeba szybkiego dostępu do nowoczesnej diagnostyki i leczenia były jednymi z głównych argumentów przemawiających za budową nowego centrum. Eksperci podkreślają, że rozwój regionalnych centrów onkologicznych może poprawić dostępność terapii i ograniczyć konieczność leczenia pacjentów poza regionem.

LUCO ma wspierać także rozwój uczelni medycznej

Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski podkreślał, że inwestycja ma znaczenie nie tylko kliniczne, ale również edukacyjne i naukowe.

Zielona Góra bedzie miała szpital onkologiczny, to dla mnie jako prezydenta najważniejsza sprawa. Zdrowie mieszkańców miasta jest dla mnie absolutnym priorytetem – powiedział prezydent. Dodał również: Ale LUCO nie tylko poprawi dostępność i jakość leczenia pacjentów onkologicznych. Wpłynie także jako baza dydaktyczno- naukowa na rozwój miasta, i uniwersyteckiego Collegium Medicum. Liczę, że nie tylko wzmocni zielonogórską medycynę, uczelnię, ale da też miejsca pracy absolwentom zielonogórskich kierunków medycznych.

Nowe centrum ma więc pełnić funkcję kliniczną, naukową i dydaktyczną, wspierając rozwój lokalnego środowiska akademickiego.

Gdańsk inwestuje w onkologię. Powstaje nowoczesne Centrum Diagnostyki Nowotworów
ZOBACZ KONIECZNIE Gdańsk inwestuje w onkologię. Powstaje nowoczesne Centrum Diagnostyki Nowotworów

Architekci stawiają na nowoczesność i zieleń

Za koncepcję architektoniczną LUCO odpowiadają:

  • Kalata Architekci,
  • 4105 Architects,
  • Studio Anna Jach GmbH z Zurychu.

Projekt zwyciężył w konkursie organizowanym przez zielonogórski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Architekci podkreślają, że nowy budynek ma harmonijnie współistnieć z historyczną zabudową szpitala.

Nie przyćmi go, i nie będzie konkurować z zabytkową bryłą. Dzięki drewnianej elewacji i zieleni wtopi się w otoczenie – wyjaśnia projektantka Eliza Kalata.

Zgodnie z projektem obiekt będzie posiadał:

  • drewnianą elewację,
  • duże przeszklenia,
  • zewnętrzne rolety chroniące przed nagrzewaniem,
  • zielony hol,
  • ogród na dachu nawadniany deszczówką.

Projekt ma łączyć funkcjonalność medyczną z nowoczesnymi rozwiązaniami proekologicznymi i przyjaznym środowiskiem dla pacjentów.

Nowa siedziba DCOPiH coraz bliżej ukończenia. Widać już docelowy kształt nowoczesnej inwestycji
ZOBACZ KONIECZNIE Nowa siedziba DCOPiH coraz bliżej ukończenia. Widać już docelowy kształt nowoczesnej inwestycji

Dokumentacja projektowa powstanie w ciągu 14 miesięcy

Przed rozpoczęciem budowy konieczne będzie przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektowej. Architekci mają na to 14 miesięcy. Jak podkreślają projektanci, zadanie jest wymagające ze względu na ograniczoną przestrzeń działki oraz dużą skalę planowanego budynku.

Obrys gmachu na etapie konkursu wskazał zamawiający, więc nie mamy tu wielkiego pola manewru. Ale nie boimy się takich wyzwań – podkreślili architekci.

Kolejny etap rozwoju onkologii w Polsce

Eksperci zwracają uwagę, że rozwój nowoczesnych centrów onkologicznych pozostaje jednym z kluczowych elementów modernizacji polskiego systemu ochrony zdrowia. Nowe inwestycje pozwalają nie tylko poprawiać dostępność terapii, ale także rozwijać:

  • medycynę nuklearną,
  • diagnostykę molekularną,
  • chirurgię onkologiczną,
  • leczenie skojarzone,
  • badania kliniczne.

Budowa LUCO wpisuje się również w szerszy trend tworzenia wyspecjalizowanych ośrodków onkologicznych odpowiadających na rosnącą liczbę pacjentów wymagających kompleksowej opieki.

Główne wnioski

  1. W Zielonej Górze do 2029 roku powstanie Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii o powierzchni około 20 tys. mkw.
  2. Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 300 mln zł, z czego ponad 233 mln zł pochodzi z Funduszu Medycznego.
  3. W nowym obiekcie znajdą się m.in. chirurgia onkologiczna, medycyna nuklearna, pracownie PET/CT oraz laboratorium genetyczne.
  4. LUCO ma pełnić nie tylko funkcję leczniczą, ale również dydaktyczno-naukową dla Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Źródło:

  • https://www.zielona-gora.pl/budujemy-luco/

Śledź najważniejsze informacje medyczne.
Zaobserwuj nas na Google News!

ikona Google News
Katarzyna Fodrowska
Katarzyna Fodrowska
Redaktorka i Content Manager z 10-letnim doświadczeniem w marketingu internetowym, specjalizująca się w tworzeniu treści dla sektora medycznego, farmaceutycznego i biotech. Od lat śledzi najnowsze badania, przełomowe terapie, rozwiązania AI w diagnostyce oraz cyfryzację opieki zdrowotnej. Prywatnie pasjonatka nauk przyrodniczych, literatury, podróży i długich spacerów.

Najważniejsze dziś

Najczęściej czytane

Kluczowe tematy

Newsletter medyczny

Najważniejsze wiadomości medyczne w Twojej skrzynce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Więcej wiadomości