W Zielonej Górze powstanie jedna z najważniejszych inwestycji medycznych w zachodniej Polsce. Zielonogórski Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego podpisał z Ministerstwem Zdrowia umowę na budowę Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii (LUCO). Nowoczesny kompleks ma zostać ukończony do 2029 roku i znacząco zwiększyć możliwości diagnostyki oraz leczenia pacjentów onkologicznych w regionie. Inwestycja o wartości około 300 mln zł będzie współfinansowana z Funduszu Medycznego, środków samorządowych oraz budżetu szpitala. W nowym obiekcie znajdą się m.in. oddziały chirurgii onkologicznej, hematologii, medycyny nuklearnej oraz nowoczesna pracownia genetyczna.
Z tego artykułu dowiesz się…
- Jakie oddziały i pracownie znajdą się w Lubuskim Uniwersyteckim Centrum Onkologii
- Ile wyniesie koszt inwestycji i kto finansuje budowę nowego szpitala
- Jak LUCO ma wpłynąć na leczenie pacjentów onkologicznych i rozwój medycyny w regionie
- Dlaczego projekt uznawany jest za jedną z najważniejszych inwestycji zdrowotnych w zachodniej Polsce
Zielona Góra z nowym centrum onkologii
Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii powstanie na terenie Zielonogórskiego Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego. Nowy obiekt ma zostać wybudowany na działce znajdującej się za Polikliniką, pomiędzy obecnymi pralniami i warsztatami szpitalnymi.
Budowa ma zakończyć się do 2029 roku. Placówka będzie miała około 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni i stanie się jednym z najnowocześniejszych ośrodków onkologicznych w regionie.
Fundusz Medyczny pokryje ponad 230 mln zł
Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 300 mln zł. Największą część finansowania zapewni Fundusz Medyczny, z którego pochodzić będzie 233,5 mln zł. Dodatkowo:
- 30 mln zł przekaże Miasto Zielona Góra,
- 30 mln zł dołoży samorząd województwa lubuskiego,
- około 600 tys. zł zapewni sam szpital ze środków własnych.
Jak podkreślają lokalne władze, wkład miasta miał kluczowe znaczenie dla uzyskania wyższej punktacji w konkursie i zdobycia finansowania centralnego.
Szpital ma zwiększyć dostęp do nowoczesnego leczenia onkologicznego
W nowym centrum znajdą się m.in.:
- chirurgia onkologiczna,
- chirurgia klatki piersiowej,
- oddział hematologii,
- oddział urologii,
- centralny blok operacyjny,
- szpitalna apteka,
- Zakład Medycyny Nuklearnej.
W ramach medycyny nuklearnej powstaną również nowoczesne pracownie:
- PET/CT,
- scyntygrafii.
Istotnym elementem inwestycji będzie także pracownia genetyczna wspierająca diagnostykę i rozwój medycyny personalizowanej. To szczególnie ważne w kontekście rosnącego znaczenia diagnostyki molekularnej i terapii celowanych w nowoczesnej onkologii.
LUCO ma być jedną z najważniejszych inwestycji medycznych w regionie
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 19 maja na terenie przyszłej inwestycji przedstawiciele szpitala i władz regionu podkreślali strategiczne znaczenie projektu dla województwa lubuskiego.
To będzie jedna z największych, najważniejszych inwestycji medycznych w Zachodniej Polsce – powiedział marszałek województwa lubuskiego Sebastian Ciemnoczołowski.
Przypomniał również, że projekt przez długi czas znajdował się pod znakiem zapytania. Pierwotny konkurs dotyczący inwestycji został unieważniony po zastrzeżeniach Centralnego Biura Antykorupcyjnego, co czasowo zahamowało realizację przedsięwzięcia.
Przeżywaliśmy wzloty, i upadki. I nie było wcale takie oczywiste, że zaczniemy budować LUCO – mówił marszałek.
Onkologia pozostaje jednym z największych wyzwań zdrowotnych regionu
Według danych przedstawionych podczas konferencji, w ubiegłym roku w poradniach i oddziałach onkologicznych w województwie lubuskim leczyło się około 24 tys. pacjentów. Aż 9 tys. z nich korzystało z leczenia w zielonogórskim szpitalu.
Rosnąca liczba pacjentów onkologicznych oraz potrzeba szybkiego dostępu do nowoczesnej diagnostyki i leczenia były jednymi z głównych argumentów przemawiających za budową nowego centrum. Eksperci podkreślają, że rozwój regionalnych centrów onkologicznych może poprawić dostępność terapii i ograniczyć konieczność leczenia pacjentów poza regionem.
LUCO ma wspierać także rozwój uczelni medycznej
Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski podkreślał, że inwestycja ma znaczenie nie tylko kliniczne, ale również edukacyjne i naukowe.
Zielona Góra bedzie miała szpital onkologiczny, to dla mnie jako prezydenta najważniejsza sprawa. Zdrowie mieszkańców miasta jest dla mnie absolutnym priorytetem – powiedział prezydent. Dodał również: Ale LUCO nie tylko poprawi dostępność i jakość leczenia pacjentów onkologicznych. Wpłynie także jako baza dydaktyczno- naukowa na rozwój miasta, i uniwersyteckiego Collegium Medicum. Liczę, że nie tylko wzmocni zielonogórską medycynę, uczelnię, ale da też miejsca pracy absolwentom zielonogórskich kierunków medycznych.
Nowe centrum ma więc pełnić funkcję kliniczną, naukową i dydaktyczną, wspierając rozwój lokalnego środowiska akademickiego.
Architekci stawiają na nowoczesność i zieleń
Za koncepcję architektoniczną LUCO odpowiadają:
- Kalata Architekci,
- 4105 Architects,
- Studio Anna Jach GmbH z Zurychu.
Projekt zwyciężył w konkursie organizowanym przez zielonogórski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Architekci podkreślają, że nowy budynek ma harmonijnie współistnieć z historyczną zabudową szpitala.
Nie przyćmi go, i nie będzie konkurować z zabytkową bryłą. Dzięki drewnianej elewacji i zieleni wtopi się w otoczenie – wyjaśnia projektantka Eliza Kalata.
Zgodnie z projektem obiekt będzie posiadał:
- drewnianą elewację,
- duże przeszklenia,
- zewnętrzne rolety chroniące przed nagrzewaniem,
- zielony hol,
- ogród na dachu nawadniany deszczówką.
Projekt ma łączyć funkcjonalność medyczną z nowoczesnymi rozwiązaniami proekologicznymi i przyjaznym środowiskiem dla pacjentów.
Dokumentacja projektowa powstanie w ciągu 14 miesięcy
Przed rozpoczęciem budowy konieczne będzie przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektowej. Architekci mają na to 14 miesięcy. Jak podkreślają projektanci, zadanie jest wymagające ze względu na ograniczoną przestrzeń działki oraz dużą skalę planowanego budynku.
Obrys gmachu na etapie konkursu wskazał zamawiający, więc nie mamy tu wielkiego pola manewru. Ale nie boimy się takich wyzwań – podkreślili architekci.
Kolejny etap rozwoju onkologii w Polsce
Eksperci zwracają uwagę, że rozwój nowoczesnych centrów onkologicznych pozostaje jednym z kluczowych elementów modernizacji polskiego systemu ochrony zdrowia. Nowe inwestycje pozwalają nie tylko poprawiać dostępność terapii, ale także rozwijać:
- medycynę nuklearną,
- diagnostykę molekularną,
- chirurgię onkologiczną,
- leczenie skojarzone,
- badania kliniczne.
Budowa LUCO wpisuje się również w szerszy trend tworzenia wyspecjalizowanych ośrodków onkologicznych odpowiadających na rosnącą liczbę pacjentów wymagających kompleksowej opieki.
Główne wnioski
- W Zielonej Górze do 2029 roku powstanie Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii o powierzchni około 20 tys. mkw.
- Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 300 mln zł, z czego ponad 233 mln zł pochodzi z Funduszu Medycznego.
- W nowym obiekcie znajdą się m.in. chirurgia onkologiczna, medycyna nuklearna, pracownie PET/CT oraz laboratorium genetyczne.
- LUCO ma pełnić nie tylko funkcję leczniczą, ale również dydaktyczno-naukową dla Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Źródło:
- https://www.zielona-gora.pl/budujemy-luco/

